• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim


                
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

  

Akay'dan İşbirliği Vurgusu

'Ekonominin lokomotifi esnaf desteklenmeli'

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekonominin lokomotifi ve can damarı olan esnafın büyük sorunlarla boğuştuğuna dikkati çekerek, sorunların acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Başkan Sözütek, "Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir bina en küçük sarsıntıda yerle bir olursa, esnafı güçlü olmayan bir ekonomi de en küçük krizde çökmeye mahkumdur. Sürdürülebilir ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak istiyorsak öncelikle en küçük yapı taşını oluşturan esnafı desteklemek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Seyhan Belediyesi'nin 5 yıllık stratejik planının belirlenmesi çalışmaları kapsamında Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Adana ESOB ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, yönetim kurulu üyeleri ve birliğe bağlı oda başkanları ile bir araya gelen Başkan Akif Kemal Akay, esnafın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Birliğe kayıtlı esnafın yaşadığı sorunlar hakkında Başkan Akay'a brifing veren Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekonominin can damarı ve kalkınmanın lokomotifi konumundaki esnafın boyunu aşan sorunlarla boğuştuğunu söyledi. Sorunların başında artan girdi maliyetleri ve kayıt dışı iş yerlerinden kaynaklı haksız rekabet olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Borç gırtlağa dayanmış. Bir yandan siftahsız kepenk kapatırken, diğer yandan vergi, SGK ve Bağkur primleri, yanında çalıştırdığı işçinin maaşı ve girdi maliyetleri karşısında borç batağına sürüklenen esnafımız aldığı kredilerle ayakta kalma mücadelesi veriyor. Kısacası ekonominin temel taşını oluşturan esnafımız can çekişiyor. Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir bina en küçük sarsıntıda yerle bir olursa, esnafı güçlü olmayan bir ekonomi de en küçük krizde çökmeye mahkumdur. Bu nedenle gerek merkezi hükümet, gerekse yerel yönetimler esnafı desteklemeli ve sorunların çözümü için gerekli çalışmaları acilen başlatmalıdır. Ayrıca haksız rekabete neden olan kayıt dışıyla mücadele de etkin bir şekilde sürdürülmelidir" dedi.

Başkan Sözütek, esnafın desteklenmesi adına atılacak bir başka önemli adımın ise kooperatifleşme olduğunu kaydederek, üretici ve tüketiciyi doğrudan buluşturacak kooperatifleşme çalışmalarının başlatılması gerektiğinin altını çizdi.

AKAY'DAN İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da esnafın sorunlarını birlikte çözüme kavuşturacaklarını kaydetti. Bu anlamda Seyhan Belediyesi'nin 5 yıllık stratejik planı kent yaşamının tüm paydaşlarının taleplerini alarak hazırlayacaklarını dile getiren Başkan Akay, "Yasal olarak hazırlanması gereken bu planlar geçmiş dönemlerde bir önceki plan üzerinde küçük değişiklikler yapılarak oluşturuluyordu. Bu da ister istemez başarı oranını düşürüyordu. Oysa biz, kaynakların doğru ve etkin kullanımını sağlamak, gerçekleşme oranında yüksek başarıyı yakalayabilmek adına önümüzdeki 5 yılın stratejik planını kentin dinamiklerinin görüşlerini alarak hazırlıyoruz" diye konuştu.

"TOPLUMUN ORTAK SORUNU"

Yaşanan sorunların ancak paydaşların bir araya gelmesi ile çözülebileceğine vurgu yapan Başkan Akay, "Adana'nın tarımıyla, ticaretiyle, sanayisiyle geldiği durum ortada. Yaşanılanlar sadece bir kesimin değil, toplumun ortak sorunu. Hep birlikte bir çıkış yolu bulmak zorundayız. Esnaf Odaları Birliği de toplum içerisindeki her meslek grubunun temsil edildiği büyük bir sivil toplum kuruluşu. Esnafın sorunlarını sizden iyi kimse bilemez. Sizin burada sunacağınız çözüm önerileri önümüzdeki 5 yılın yol haritasının belirlenmesinde bizlere yol gösterici olacak " şeklinde konuştu.

Toplumun gelirini ve kent bilincini arttıracak projelerin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Akay, seçilmişlerin ve atanmışların Adana'nın geleceği için olağanüstü çaba sarf ettiğine dikkati çekti. 40 yıldır siyasi hayatın içerisinde bulunduğunu ve ilk kez böyle bir birlikteliğe şahit olduğunu belirten Başkan Akay, Adana'nın geleceği adına bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Başkan Sözütek ve Başkan Akay'ın açıklamalarının ardından söz alan oda başkanları da temsil ettikleri meslek gruplarının sorunlarını gündeme getirerek çözüm önerilerini sıraladı.

75 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bir Dostluk Hikayesi

Hasan Çınar
Soru:Boy abdesti almak için su bulamayan ne yapmalıdır?

Mahmut ERASLAN
Cehenneme kim gidecek?

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Zemberek Hayat

Abdulaziz KIRANŞAL
Halimize İsrailoğulları Bile Hayret Ediyor

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Peygambersiz din, cemaatsiz cami, ailesiz cemiyet yaşayamaz!

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Allah’ın Sevdiği ve Peygamberlerle haşrolunan Kul…

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
Baş+arı (Başarı) Üzerine.

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
NE OLACAK ŞU DİYANET..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
ÇOCUKLARA İSTENDİK DAVRANIŞ KAZANDIRMAK

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Kasım süleymani intikamı! iran'a pahalıya patladı

Vedat Kayalar
Sabancılar ve kapitalizmin sadakati

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
DEVLET ve AHLAK FELSEFESİNİ İSTİSMAR

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş