• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim

Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

  

Her Kriz Siyasi İktidarı Yaşatır

.

 Adana 3, Uluslararası Gurme Festivali Gurme ve Adana Tarihini tanıtmak amacı ile Adana Valiliğince tertip edilen Gurme Treninde karşılaştığımız Türkiye’nin önemli Yazarlarından Ekonomi Yazarı Meliha Okur ile Ekonomi üzerine söyleşi yaptık; Okur, Çarpıcı açıklamalarda bulundu;

“ Paranın izini iyi takip ederim, Ekonomi üzerine yazıyorum. Paranın izini takip eder gerçekleri paylaşırım. Ekonomimizin nabzını yazılarımla tutmaya çalışıyorum. Dünyadan Türkiye ekonomisine bakarsak, Küresel kapitalizm büyük sıkıntı içerisinde, Büyük bir sıkışma içerisindedir.2008’de başlayan küresel kriz hala etkilerini sürdürüyor. Merkez bankası aracılığı ile ekonomik krizi aşamayan küresel Kapitalizmin hiç başarılı olmadı, dolaysıyla dünyanın üzerinde kara bulutlar var.” Bu kara bulutlar dahilin de herkes iş aş derdine düşmüş vaziyette. Elbette sanayi toplumundan dijital toplumuna geçisin etkileridir aslında bu. Kaynak paylaşılmasıyla alakalı bir süreç yaşanıyor.”

TÜRKİYE KENDİ YAĞI İLE KAVRULAN ÜLKE
Türkiye açısından bakıldığında Türkiye’nin geçiş noktası olduğuna işaret eden Yazar Okur, “ Afrika ve Avrupa arasında geçiş noktasında olan bir ülke. Türkiye genç bir nüfusa sahip. Kendiliğinden yüzde 5’lerle büyüyüp kendi yağı ile kavrulan bir ülke. Bu yüzden de makûs tarihini bir türlü kıramıyor. Sıkıntısı elbette çok büyük. Şuan içinde bulunduğumuz duruma baktığımızda; Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Çok farklı bir reel sektör ile karcı karşıya ve krizin adını koymadan krizi tartışmadan krizi atlatamayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Türkiye’nin işinin kolay olmadığını düşünüyorum. Asıl olan şudur ki Türk ekonomisi 90’lı yıllarda krizlerle boğuştu. 5 Nisan kararları 95 krizi 3 bankanın gitmesi Kamu bankalarının yarattığı krizlerden etkilendik. Ama 97-98’de Dünya çapında Asya Krizi, Rusya Krizi Türkiye’yi gerçekten sıkıntıya soktu. 99’da tüm bu sıkıntılar yaşanırken Türkiye’nin büyük deprem gerçeği var. Türkiye 2001’e geldiğinde 5 Milyar dolarlık İMF programı ile bir nefes almaya çalıştı. Her kriz kendi siyasi iktidarını yaratır. 2001 Yılında halk kriz faturasını koalisyon hükümetine karşı kesti. Ak Parti 3 Y söylemleri ile iktidara geldi.”

TÜRKİYE DERS ÇALIŞMADI
Yazar Meliha Okur; “O dönem güçlü ekonomiye hiç dokunmadı. Ancak güçlü ekonomiyi kalıcı hale getirdi. Ak Partinin hatası budur. Ak Parti 2004-2005 sürecinde mikro reformlara yönelik yapısal dönüşümleri başarmış olsaydı, Türkiye bugün başka noktada olma şansını yakalamıştı. Türkiye kendine bir anda çok güvendi fakat ders çalışmadı. 2006-2007’ ye baktığımızda ekonomi odaklanma yerine hep siyasete odaklandı. Bu kadar çok seçim, bu kadar çok referandum, bu kadar çok kaynak harcama ile Türkiye nefesini tüketmiş durumda. Son 5 yılda 8 seçim yapıldı var mı böyle bir şey olamaz? Türkiye dünya da Küresel kriz başladığında yine dersine iyi çalışmadı. Cumhurbaşkanımız Ak Parti Genel Başkanı recep Tayyip Erdoğan, ‘Bize kriz teğet geçer’ demişti ama kimse anlamamıştı. Bankalar kaya gibi sağlamdı evet ama dersi ondan sonra çalışmalıydık. İç Pazar o süreç içerisinde harekete geçirdik, dünyada da bir nefes alma dönemi geldiği için Allah biz yine heyecanlandık. Müthiş bir para akışı oldu. 22 Mayıs 2013’e kadar. Dünya tarihinde bu tarih önemlidir. Amerika dünyanın patronudur. Paranın rotasını belirliyor. Faizleri yükseltmeye başladığında ders çalışmanın acısını yaşıyoruz. Yine aynı hataları yapıyoruz. Buradan çıkış o kadar kolay değildir. “

ABD SIKIŞTIRILMIŞ GAZ PEŞİNDE
Okur; “İş ve aş yaratmadığımız sürece, yeni bir kalkınma programı yapamadığımız sürece biz geçici kredili dayalı programlarla bu işin içinden çıkamayız. 2000 yılında başlayan küresel krizin adını yeniden koyalım. Yeniden kaynak savaşıdır bunun adı. Dünya yeniden şekilleniyor, Amerika’nın bizim içinde bulunduğumuz coğrafyamızın umurunda bile değil. ABD Sadece sıkıştırılmış doğalgaz peşinde. Nüfus potansiyeli oluşturacak bölgeler kurma peşinde bunun içinde takıldığı 2 nokta var. 1’i İran’daki Hürmüz boğazı, Dünyanın nefes aldığını süveşe eklemek, 2.’i ise zengin batıya ulaşımı sağlayan doğu Akdeniz üzerindeki hattın ne olacağıdır. Türkiye doğu Akdeniz dersine çalışmamış bir ülkedir. Türkiye jeopolitik ekonomide açılım yapamadığı sürece Türkiye hep sıkıntı yaşayacak bir ülke kalacaktır. Devlet politikasında kutuplaşma olmaz. Başka hayaller olmaz. Beraberce çözümler aramamız lazım. Diplomasi çok çok önemlidir. Türkiye monser edebiyatı yapmasaydı keşke “ açıklamalarında bulundu.
HABER-SÖYLEŞİ- REMZİ YILDIRIM

149 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
Şifre Anne Duası

Hasan Çınar
Bir tüccara kullanmak üzere şartlı olarak yüz bin türk lirası verebilir miyim?

Mahmut ERASLAN
Biz Türkiyeyiz

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Birlik Beraberlik Deniyor, Aksini Yapanlar Kahrediyor ..!

Abdulaziz KIRANŞAL
Ramazan Disiplinimizi Koruyalım On Bir Ayımız da Mübarek Olsun

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Peygambersiz din, cemaatsiz cami, ailesiz cemiyet yaşayamaz!

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Fatma KIZILTAŞ
Bayram Sefası

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Korona Günlerinde Tefekkür...

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
Dikenler arasından gülü sevmek.

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
HİÇ DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Yaldızlı Cümleler Eşliğinde Lgbti Muhafızlığı Yapmak

Vedat KAHYALAR
Bölge Müdürlüğümün İlk Günü İdi...

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
DEVLET ve AHLAK FELSEFESİNİ İSTİSMAR

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş