• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim


 Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

  


Eğitimci Yazar ve Psikoterapist Adnan Kalkan ile Keyifli Bir Röportaj

.

Eğitimci Yazar ve Psikoterapist Adnan Kalkan ile Keyifli Bir Röportaj

Sizi tanıyabilir miyiz?
1987 Elazığ doğumluyum. İlköğretimi Adana Doğankent, liseyi Adana Seyhan Tepebağ Lisesi’nde okudum. Adana Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünü kazandım. 2. Üniversite eğitimini Sosyoloji ile devam ettirdim. Psikoloji Yüksek Lisans ile devam ettirdim. Konya Selçuk Üniversitesi Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulayıcı ve Eğitici Eğitimini (BDT) tamamladım.

Konya Selçuk Üniversitesinden “Aile Danışmalığı” eğitimi aldı. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Uygulayıcı ve Eğitici Eğitimini” tamamladım. “Psikoterapist” ve “Aile Danışmanı” oldum.1997’de şiirle Edebiyat hayatına başladı.

2010 yılı itibarıyla Türkiye genelinde öğrenci, veli, öğretmenler ve çeşitli gruplara yaklaşık 1200 Eğitim semineri ve konferansı verdim. “Gençlik ve Aile” konularında Gazete ve İnternet haber sitelerinde haftalık yazılarım yayınlanmaktadır. Yazılarımı kurucusu olduğu www.adnankalkanakademi.com ‘da yayınlamaktayım. Çalışmalarımı kurucusu olduğum “Kalkan Aile Terapi ve Dikkat Geliştirme Merkezi’nde” devam ettirmekteyim. Ayrıca Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Kurucu Başkanlığı görevimi yürütmekteyim.
Yayınlanan eserleriniz var mı?
Gönülden Gönüle (şiir), İnan Çalış Başar, Ailede ve Okulda Başarılı Çocuk Eğitimi, Başarılı Çocuk Eğitiminde Ailenin Rolü, Özgül Öğrenme Güçlüğü kitaplarım yayınlandı.

Eğitimci Yazar ve Psikoterapist Adnan Kalkan şu başlıklarla devam etti:
BEYİN ÖĞRENDİKÇE HUZUR BULUR
Toplum bu gün medeniyet krizi yaşıyor. Bunun en teme sebebini öğrenememek ve ötesinde öğrendiğini yaşamamaktır. Nitekim düşünce ve davranış örtüşürse huzur bulunur, dedi.
İnsan beyninin iki önemli özelliği olduğunu açıklayan Psikoterapist Aile ve Eğitim Danışmanı Adnan Kalkan, “Hem öğrendikçe, hem yaşadıkça huzur seviyesi artıyor. Psikolojik rahatlık düzeyi yükseldiğine değindi.
Kişi bilse bile yaşamadığı zaman sıkıntı yaşıyor. Söz ve davranış örtüşmediği zaman psikolojik bunaltılar yaşanabiliyor. Kur’an-ı Kerim’de de var, “o halde niçin yapmadıklarınızı söylersiniz” diye. Psikolojik iyi oluş için bu önemli.


BÜTÜN İŞİM AİLE VE GENÇLİK
Bilinçlenmek dava için biraz daha önem arz ediyor. Dava bilinci, İman ve İslam’ın bilinci, diğerlerinin yaptıklarını görünce, bir şekilde insan çalışmaya başlıyor. Karakter, kişilik bu şekilde şekilleniyor.
Birilerinin çalıştıklarını görüyorsunuz. Tabî olarak yerinde durmanız mümkün olmuyor. Psikoloji alanında aile üzerinde ciddi çalışmalarım oldu. Ailenin gittiği yeri görünce bütün enerjimi aile üzerine yönlendirdim. Araştırdıkça farklı şeyler ortaya çıkıyor. İki Kanatlı çalışmalarıma devam ediyorum;bilim ve değerler. Aile ve gençlik üzerine devam ediyorum. Eğitim Fakültesi son sınıfında ilk kitabım yayımladım. Bu arada durmadık mezuniyet sonrası Sosyoloji psikoloji lisansımı devam ettirdim. 4. Üniversiteme başladım Sosyal Medya Yöneticiliği. Nitekim medya asrın silahı haline geldi. Sivil Toplum Kuruluşlarında yer aldım. Olanları görüyorsunuz. Son zamanlarda kavram üzerine çalışmalara ağırlık verdim. Toplumsal yapıyı, insan psikolojisini ne kadar etkilediğini özellikle fark ettim. Bununla birlikte bütün çalışmalarımız aile ve gençlik üzerinde yoğunlaştı, ”dedi.

BİLGİ GAYRET VE ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜDÜR
Psikoterapist Adnan Kalkan, 65 ilde 1136. Konferansımızı geçen hafta yaptım. Bir taraftan öğretmen, diğer taraftan aile, öğrenci, üçlü sistem de eğitim vermeye devam ediyorum. Her bir eğitim bir birikim ve bedelin neticesidir. Her okuduğunuz kitap aslında üzerine bir şeyler koyuyor. Her seminerde sorulan soru dahi üzerine bir şeyler koyuyor. Önceki seminerlerim eğitim ağırlıklıydı. Danışmanlık eğitimi ağırlıklıydı. Şimdi çalıştıkça nöropsikoloji, insan davranışı ve öğrenme alanlarında çalışıyorum. İbni Sina mantığıyla. Çalıştığın alan neyse yan alanları da bilmek. Kader gayrete aşıktır. Bilgi, gayret ve çalışmanın ürünüdür. Allah cc çalışana verir. İnsan için çalıştığının karşılığı var der Rabbimiz.
BİLGİ AKILDIR AKIL BİLMEKTİR
Psikoterapist Aile ve Eğitim Danışmanı Adnan Kalkan, 100 yıllık batı eğitimini Üniversitelerimizde öğrencilere ders olarak verildiğini bunun yanlış olduğunu vurguladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Kalkan batıda bilginin kaynağının akıl olduğunu aklın ise bilmek olduğunu, akıl ise tek başına yetmeyeceğini belirtti. Batının çok ciddi teknolojiye ulaşmasına rağmen Ahlaki ve değerleri açısından çökmüş bir yapıya sahip olduğunu, bunun ise sebebinin akıl yani pozitivizm olduğunu söyledi.

100 YILLIK BATI EĞİTİMİNİ ÜNİVERSİTELERİMİZDE DERS VERİYORUZ, BU ZİHNİ BİR TRAVMADIR
Öğretmenlerimizin üniversitede aldığı eğitim, benim eleştirdiğim eğitim anlayışıdır. Çünkü günümüzde eğitim fakültelerinde 100 yıl önceki, günümüz teknolojisinden uzak şahısların Pedagoji ve bilgi ile oluşturdukları kurallar günümüzde tutmuyor. 100 yıl öncesi kurallarla biz üniversitelerde eğitim veriyoruz. 20 Yıl önce üniversite okuyan bir insan üzerine bilgi eklemediyse, 100 yıl önceki eğitim anlayışını 20 sene önce almış, üzerine bir şey eklemeden öğrencilere öğretmeye çalışıyor demektir, dedi. 100 yıl önceki bilgiyi okumadan, araştırmadan, gençliğe bu bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Bu tutmaz. Masanın üzerindeki tozu alıyorsunuz. Masanın içindeki tozu bırakıyorsunuz.
Batının eğitim sistemi çöktü. Akıl, kalp ve ruh bütünlüğünden uzak, materyalist bir eğitim sistemidir.


21. Yüzyılda eğitimde şöyle bir handikap olduğunu da açıklayan Psikoterapist Adnan Kalkan,” Bu konu gerçekten kafa patlatmak önemini taşıyor. Çünkü Bilgi dediğim zaman beynimde, toplumun bildiği kullandığı kavram ile bir değildir. Belki kelime sanatı olacak ancak, bilgi bilmek ile alakalıdır. Bilmek ise akıl ile alakalıdır. 20. Yüzyıldan başlayıp 21. yüzyıl dâhil olmak üzere bilgi materyalist bir sistem ile, bilgi şuanda akıl ile şekillendiği için, işin içine kalp ve ruh dahil edilmediği için insan fıtratına aykırı geliyor. 21. Yüzyılın batısı bütün çalışmasını akıl üzerine yani bilgi üzerine bina etmiştir. Dolayısıyla insan yetiştiremiyor. Yetiştiremez de. İnsan akıl, kalp ve ruh üçlüsünden oluşuyor. Kalbi ve ruhu eğitimden bertaraf ettiğiniz zaman ortada sadece zeki robotlar kalır. Hissiz, duygusuz… Akılda his yok, akılda duygu yok. Batı çok ciddi teknolojiye ulaşmasına rağmen, ahlaki ve değerleri açısından çökmüş bir durumdadır. Sıfırın altında eksilerde. Neden? Çünkü ikinci, üçüncü adım yok, irfan ve hikmet… Bilgiye biz ilim dersek ilim irfana, irfan ise hikmete gider. Hikmetsiz bir bilginin ruha ulaşması mümkün değildir. Ruha ulaşmadığınız sürece de boşuna kürek sallarsınız. Bilgi akıldır, Akıl bilmektir. Ötesi ise irfandır. İrfan bulmaktır, bulmak ise kalp ile ilgilidir. Bulmak yani kalp irfan bu üçünün gitmek istediği yer ise hikmettir. Hikmet olmaktır, olmak ise ruhtur. O zaman İlim, İrfan Hikmet; bilmek, bulmak, olmaktır. Bu üç unsurdan ikisi batıda yok. Biz de eğitimi batı eğitim sistemi ile oluşturduğumuzdan dolayı, bugün maalesef üzülerek söylüyorum Türkiye’de Pozitivizm felsefeyle hareket edildiği için, İrfan ve Hikmet öğrenci- talebeye verilmediği için, bizim bir nesil yetiştirmemiz mümkün gözükmüyor. Ve bu mevcut sistem ile başarılı olamazsınız. Akifleri, Yavuzları, Abdülhamid Hanları, Fatihleri, İbni Sina, Mevlana, Bediüzzaman, Gazalileri yetiştiremezsiniz. Bunları yetiştiren bu ruhtur. İrfan ve Hikmeti öğrencilerimize vermemiz lazım. Adını saydığım büyükler İrfan ve Hikmet sahipleriydi.”
(Devamı Gelecek Hafta )

133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
YENİ VALİMİZİ BEKLEYEN SORUNLAR...

Hasan Çınar
Bir tüccara kullanmak üzere şartlı olarak yüz bin türk lirası verebilir miyim?

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip Koktaş
Vefa bir semt adından ötedir

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Birlik Beraberlik Deniyor, Aksini Yapanlar Kahrediyor ..!

Abdulaziz KIRANŞAL
Biz kulluğumuzu asla sadece camilere hapsetmeyeceğiz

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Yüreğim yanıyor ...

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Fatma KIZILTAŞ
Vandalizme son vermeyen Beyaz adamların Siyah gözyaşı !

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Korona Günlerinde Tefekkür...

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
İsteklerimize sınır koymak..

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
ŞİMDİ LİBYA DA NE İŞİMİZ VAR..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Eğitim Sorunlarımız

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Fatihin Tablosu, Ödenen Ücret Ve Siyasi Hazımsızlık

Vedat KAHYALAR
YENİ GENÇLER NE İSTİYOR?

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
DEVLET ve AHLAK FELSEFESİNİ İSTİSMAR

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş