• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

 


Saygılı, “Kamu ve STK’lar birbirlerinin olmazsa olmazıdır”

.

Türk Kızılayı, Yeşilay Cemiyeti, Birlik Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, Adana Valiliği Sivil Toplumla İletişim Müdürlüğü, Eğitim Kalkınma İş birliği ve Planlama Derneği'nin organize ettiği Sivil Diyalog Buluşmaları toplantısının 10’ncusu “Kooperatifçilik” teması ile gerçekleşti.


Çukurova Kalkınma Ajansı'nın ev sahipliğinde, Türk Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Platform Adana Başkanı Ramazan Saygılı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, kooperatifçilik konusunda yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar ile getireceği faydalar tüm detaylarıyla anlatıldı.
Moderatör Ramazan Saygılı, ülke genelinde son dönemlerde yaşanan depremler, çığ felaketi ve uçak kazasında kaybedilen vatandaşlara başsağlığı ve ailelere sabır dileyerek başlattığı toplantıda, Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) önemine dikkati çekti. Saygılı, Adana’da 150 ye yakın sivil toplum örgütü ile neler yapılabilir düşüncesinden yola çıktıklarını belirterek, bunu bir orkestraya benezetti. Saygılı, “Bu orkestranın şefi her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz kentimizin Valisidir. Biz buradan iyi enstrümanlar çalarsak sesimizi siyaset yapıcı Ankara ile ekonomi yapıcı İstanbul’a kadar duyurabiliriz. İnşallah bu çabalarımız ülkemizin bir numaralı kenti Adana’da karşılık bulacak. Kamu olmasa STK olmaz, STK olmazsa kamu olmaz. Bir başka ifade ile Kamu ve STK’lar birbirlerinin olmazsa olmazıdır” diye konuştu.Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ise konuşmasında, Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmalara değindi. Erkan, amaçlarının koopertifçiliği ülkenin her köşesine taşımak olduğunu, bu kapsamda öncelikle Ankara’da Ticaret Bakanlığınca fuar düzenlendiğini ve bu fuara Türkiye genelinde başarılı 170’e yakın kooperatifin katıldığını hatırlattı.

Kooperatiflerin ulusal ve küresel pazarlarda yer almalarını sağlamak amacıyla her kooperatifin, market temsilcileri, e-ticaret firma temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Erkan, şöyle devam etti:
“Bu fuarın çıktılarını değerlendirdiğimizde kooperatifçilikte nerede olduğumuzu, eksiklerimizin neler olduğunu gördük. Bir kooperatif nasıl kurulur, markalaşmada neler yapılmalı, elektronik ticarete nasıl başarı sağlanır? Bu konularda istişareler yaptık. Bu çalışmaları fuara katılamayanlara da taşımak için Kooperatifçilik otobüsümüzü yola çıkardık ve otobüsümüzün ilk durağı Adana oldu. 7 gün boyunca Adana’da kalacak olan otobüsümüzde görev alan uzman kadromuz mevcut kooperatiflerimize, pazarlama, markalaşma eğitimleri verecekler. Tiyatro ve benzeri eğlenceli yollarla çocuklarımıza ortak iş yapma kültürünü kazandıracağız. Çukurova Üniversitesinde okuyan gençlerimiz ilham verici başarı hikayeleri ile teşvik edilecek. Bu otobüs 10 ayda 12 ili gezerek, bilgilendirme çalışmaları yapacak.”


Kooperatiflerin ulusal ve küresel pazarlarda yer almalarını sağlamak istediklerini belirten Erkan, ülke kaynaklarının tümünü üretime kazandırmanın yolunun, kooperatiflerle desteklenen bir ekonomiden geçtiğine inandıklarını, çalışmalarını bu doğrultuda devam ettireceklerini, özellikle kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılığın söz konusu olabileceğini kaydetti
Adana Kadın Eli Koopretif Başkanı Zeynep Kırılmış ise kent genelinde yaptıkları çalışmaları anlatırken, “ Kadınlarımızın ürettiklerinin markalaşması için kadınlar için ne yaparız diye yola çıktık. Temmuz ayında kooperatifimizi kurduk, markamızı tescil ettik. Kadınlarla iletişim haline geçtik. Belediyelerimizin çok güzel kurslar açıyor. Bu kurslara katılan kadınlarımız çok güzel eserler ortaya çıkarıyor ama pazarlamada takılıyorlar. Bin 652 kadın ile görüştük, ciddi bir potansiyel olduğunu gördük” dedi.
Kırılmış, şu anda ürünlerinin bir alışveriş merkezindeki mağazada satışa çıkardıklarını sözlerine ekledi.
Adana’nın en uzak ilçesi Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü de ilçe genelinde kadın emeğenin değerlendirilmesi yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Bu konuda Adana Valiliği ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın büyük desetklerini gördükelrini belirten Ergü, pazarlamanın önemine dikkati çekerek, bu konuda yapılması gerekenlerden söz etti.
Toplantıya katılan STK temsililerinin kooperütifçiliğin geliştirilmesine yönelik düşüncelerini paylaştığı toplantı adeta beyin fırtınası şeklinde geçti.

99 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
AYDINLAR İHANETİ

Hasan Çınar
Soru: Vitir Vacib Namazında Kunut dualarının yerine bildiğim başka dua okusam namazım olur mu ?

Hüseyin Acarlar
Eğitimin Ulularına(!)

Kurtuluş KILINÇ
Öğretmen Ve İmamları Eleştirmekte Ne Kadar Haklıyız?

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip Koktaş
Krizden fırsat değil, fırsatçı doğdu!

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Birlik Beraberlik Deniyor, Aksini Yapanlar Kahrediyor ..!

Abdulaziz KIRANŞAL
Böyle bir zamanda imtihana hazır mısınız?

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Yüreğim yanıyor ...

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Fatma KIZILTAŞ
Vandalizme son vermeyen Beyaz adamların Siyah gözyaşı !

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Ayasofya ve 15 Temmuz…

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
Mutluluk için hayırlı bir kul olabilmek

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
KUL HAKKI..TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI..NE OLA Kİ..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Eğitimci Yazar Uzman Sosyolog Adnan Kalkan: Karma Eğitim Adaletsizliktir, Nesli Öğütüyor...

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Erzin’de yaşanan polis şiddeti üzerine…

Vedat KAHYALAR
Peygamberimize Şikayet Mektubumdur.

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
TAHRİF'İN TARİHİ ve EHL-İ SÜNNET HOCA KRİTERLERİ

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş