Advertisement

Neden Gazete Çıkartıyorum?

09/01/2021

NEDEN GAZETE ÇIKARTIYORUM, DEĞER GÖRÜYOR MUYUZ?

Babam rahmetli 1940'lı yıllarda çobanlık yapar ve o vaziyette, çobanlık yaparken Uçan gelen gazeteleri okuyarak okuma yazmayı öğrenir. Rahmetli babam, Yıllar sonra Tercüman gazetesine abone olmuştu. Evimize hem Tercüman hem Sabah gazetesi gelirdi. Gazeteleri okur, biriktirdik. Babam rahmetli memlekete gittiğimizde her zaman o biriktirdiğimiz gazeteleri eski bindiğimiz otobüsler adeta eski TOK otobüsleri gibi pencereler açılıp kapanan otobüslerdi. Babam Gölbaşı'ndan itibaren pencereleri açar ve gazeteleri attırdı. Benim de en sevdiğim işlerden bir tanesi gazeteleri atmaktı. Sonraki yıllarda yol güzergâhlarındaki köylerin çobanlarına, tanımadığım çobanlara mektup yazıp, otobüslerin pencerelerinden atardım. Babam o çobanlar o mektupları okumak için meraktan okuma yazmayı öğrenirler dedi. Daha sonra Babam derdi ki, attığımız bu mektuplar, gazeteler uçar, Çobanlar bunu alır okur, merak eder derdi. Ve o zamanlar dedim babama, “baba, derdim, ben inşaallah böyle gazeteler de yazacağım, çıkaracağım çobanlara atacağım derdim. Gazete çıkarmak nasip oldu ama, çobanlara atmak belli bir yaştan sonra artık olmadı. Çünkü ne öyle otobüsler var, ne de öyle bir durumumuz var.

 

Babamın bu hatırasını, yaşadıklarım aklıma gelince, onun o dönemde, o dar imkânlarla kültüre vermiş olduğu değeri anladım, gazeteye vermiş olduğu değeri anladım, belki o gün babamın o anlattığı şeylerden etkilenerek Belki o küçük yaşlardan itibaren okuma yazmam da konuşmamda gazeteciliğe başlamam da onun anlattığı şeylerin, yaşadıklarımın çok etkisi olmuştur. Onun söylediği gibi o zamanlar o dileğim adeta hedefime ulaştım! Artık çıkarttığım bir gazetem var!

DEĞER BİLİNMEMEK… 1977 yılından bu güne yazıyorum, Can Kardeş dergisi ile başlayan serüvenim, Türkiye Çocuk, Yeni Asya, Milli Gazete, Zaman, Yeni Devir, Çukurova Merhaba, AdanaHaber, Fetih Postası, Dünya Times, Yeni Şafak ve Büyüksaat.

BüyükSaat Gazetesinde yöneticilik yaptım, Yazmaya devam ediyorum,  İnternet sitem ve gazetem var. Her siyasi partinin, her belediyenin davet edildiğim programlarına zamanımın müsaitliği ölçüsünde katılırım. Görüşlerimi de objektif olarak yazarım.

Kırmızı çizgim; inancım, vatanım, milletim, yolsuzluk, ötekileştirme, ayrıştırmadır. Olaylara, insanlara pozitif bakmaya çalışırım, güçlünün değil, haklının yanında olurum. Zalimin değil, mazlumun yanında olurum. Hadiselere geniş pencereden, objektif bakarım. Yanlış yaparsam özür dilemeden çekinmem.

Ailemden gelen muhafazakârlık, Milliyetçilik, Milli Görüş çizgisi ile yetiştim. Milli Görüşte iken liberal Turgut Özal’a hayrandım. Ak Parti ile Aktif siyasete girdim. İstanbul belediyesindeki özel ve güzel çalışmaları ile gönüllerde taht kuran Recep Tayyip Erdoğan hayranlığım ve ümidim ile İstanbul’da ziyaret ettim. Belediye başkanlığı döneminde şehrimize geldiğinde rehberlik yaptım. Görevden alındığında İstanbul Belediyesi’nde nöbet tuttum. Cezaevine girişinde Ziyaret ettim. Defalarca mahkemelere katıldım. 28 Şubatta bedel ödedim. Ak Parti kuruşunda görev aldım. Müşahitlikten Başkan yardımcılığın da aktif görev aldım. Müşahitlerin kaçtığı sandıklarda ailem, çocuklarımla nöbet tuttum. Arabamın camları kırıldı, molotof atıldı. AK Partili olmamız nedeniyle bedel ödedik ve ödemeye devam ediyorum. Ak Parti öncesi olan ekonomik durumumun 5’te 1’ine düştüm. AKP’li olmadığım için nemalanmadım. Çocuklarım yeğenlerim işe girmedi. AKP’liler palazlandı, biz her zaman üvey evlat muamelesi gördük. Biz yola beraber başlayan, ıslanan, terleyeniz. Dertleneniz. Yolda karşılaşılanlardan değiliz. Sayın Erdoğan’ı seviyorum, Dua ediyorum. Duaya Devam edeceğim. Eksikliklerin farkındayım. Elim kalem tuttuğu için bunların yüzlercesini BİMER ve CİMER e gönderdim. Bazı görüşlerimi de yazarım. Bu ülkedeki güzel şeyler de Allahın inayeti ve Ak Parti yöneticilerinin samimi gayretleri ile oldu. Bu ülkedeki eksik, yanlış ve hatalarda muhalefetten değil, yetki elinde olanların liyakatsiz insanlara yetki ve görev vermelerinden! Bu ülkede her kesim de samimi, cevval insanlar var. Beceriksiz Bir şahsa 3-5 görev veriliyor. Donanımlı, vasıflı insanlar ancak seyirci. Muhalefetin elinde olan belediyelerin bile başarılı olmasını isterim. Proje, eksiklik ve tavsiyelerimi ayırt etmeden onlarla da paylaşırım. Başka mahalledeki yetkili ve etkililerin ilgi yakınlık ve duyarlılığını bizim mahallede göremem üzüntümün diğer parçası.

Daha çok söyleyeceğim, Yapacaklarım var amaa... Gelelim Bu gün 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü hasbihalime. Yeni Şafak Gazetesine baskı olduğu dönemlerde Her gün 1.000’er gazete alıp dağıtırdım. Yıllar sonra Yeni Şafak temsilcisi oldum. Şehrimizdeki abone sayısını 150 den 1.000 – 1.500 e çıkardım. Türkiye'de yaptığı çalışmalarla en başarılı temsilci olmuştum. Zaten AK Partili olmayan belediyeler ciddi destek vermiyordu, AK Partili belediyeler de abone parasını bile ödemedi! Bizim mahalle zaten reklam meselesini de sıcak bakmıyordu, giderlerimizi karşılayamadı ve çok ciddi zararlarla genel merkezi olan borcumu bir mülkümü satarak ödedim. Şimdi de 463 haftadır Büyük Saat Gazetesini çıkarıyorum, yine bizim mahalle tehdit edene yalan söyleyene destek veriyor, bize de üvey evlat muamelesi yapar! 20 - 30 tane gazete gönderdiğimiz belediye, 2 tane 3 tane abone parası öder. Şu anda büyükşehir belediyesi ASKİ Seyhan belediyesi bir miktar destek veriyor, yılın 1 ayını kaçırıyoruz Sarıçam ve Yüreğir Belediyesi'nin verdiği desteğe de yılın 1 haftasını ancak karşılaşabiliyoruz. biz kimlerin ne yaptığını çok iyi biliyoruz. Bizim gibi gazetelere 10 yılda vermedikleri ödemeyi X gazetesine bir defada veriyorlar! Gazetemizin güzel bir sloganı var "Gerçekler gizlenemez!"   kimin ne yaptığını Hak zaten biliyor, halk da biliyor!

Hangi gazetecinin nereden nemalandığını da çok iyi biliyoruz. Belediye de hangi odada istihdam edildiğini veya bankamatikçi olarak çalıştığını çok iyi biliyoruz!

OSB’den de, zenginlerinden de hiçbir destek almıyoruz. 460 sayıdır gönderdiğimiz şahıslar, Siyasiler, Partiler, bile arayıp da bir abone borcumuz nedir nasıl destek olabiliriz demiyorlar çünkü bizim mahalle tehdit edene eksikliğini gündeme getirene değer verir biz de Kimin ne yaptığını biliyoruz ama biz hiçbir zaman bunu kullanmadık ve kullanmayacağız! Doğruları yerinde ve zamanında söylemeye devam edeceğiz! Bazen de dişimizi sıkarak yumruklarımızı sıkıp yazmıyoruz ama yetkili ve etkililere gönderiyoruz heyhat ki onlar da sümen altı ediliyor. Durup dururken Bekir abi niye böyle bir şey yazıyor diyen dostlarımız olabilir, hani 10 Ocak ya çalışan gazeteciler günüymüş! Sadece iki dostum tebrik mesajı gönderdi, aklıma geldi; nereden bu gazeteciliğe bulaştım? diye sizlerle paylaştım.

Rabbim bizi hayra motor şerre fren eylesin Rabbim bizi doğruları yazan salihlerle beraber olan insanlardan eylesin Rabbim bizi merhametlilerle karşılaştırsın

155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
VERMEK.....

Vedat KAHYALAR
Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
“BAYRAK DEĞİŞİMİNDE” SIRADAKİ İSİM JOE BİDEN

Metin ÖZEL
KEŞKELERİM

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Odun Yanar Kül Olur, İnsan Yanar Kul Olur.

Mustafa BAYGIN
ABD’nin Derdi Ne Değil!

Recep GÜNDOĞAN
Gelecek partisini hedef alan saldırılar ve MHP'nin tavrı.

Battal ASLAN
VARMI..!!YOKMU..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
HAYAT BİR GEMİ, DÜNYA BİR LİMAN

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

---