• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim
                
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

  

Deklanşör Remzi -Yıldırım
remziyildirim@gmail.com
Zemberek Hayat
04/12/2019
ZEMBEREK HAYAT

Bekir Fevzi Yıldırım ile araçtayız, Adana Gecekondu dar sokaklarında dolaşıp duruyoruz. Genelde sormam nereye gidiyoruz diyoruz diye. Sonra o sokak bu sokak derken sorma gereğinde bulundum, Abi nereye gidiyoruz bu akşam vaktinde..? Telefonuna bakıp Eşinden Ayrılan Fatma Kara’ya gidiyoruz hikâyesini dinleyelim dedi. 

GÖZLERİ YAŞLI BEŞİKTE ÇOCUĞUNU SALLIYORDU 
Araçta iki misafir dostlarımızda var… Eyvallah abi dedim… Çok dar bir sokakta aracımız durdu… Kapıda Yaşlı bir insan karşıladı. Derken odaya girdik…4 Metre Kare odada bir buzdolabı eski bir gardırop, döşek ve yorganlar üst üste istif edilmiş oturma alanı oda içinde 3 Metre Kare yer kalmış bir ortamda sıcak sobanın yanına serilen minderlere oturduk. Eşini terk edip gelmiş merhametli dayısına 6 aylık kızını beşikte sallayan Fatma Kara, gözlerinden süzülen yaşlarla yaşadıklarını başladı anlatmaya… Bir taraftan evladını demir beşikte sallarken Zemberek hayatını yutkunarak anlattı.

4 METRE KARE ODADA YAŞIYORLAR
Ağlayan yüzü karşımda görünce başladım fotoğraf çekmeye, bu Zemberek Dramı paylaşmak adına 4 metre kare odanın her köşesinden fotoğraf çekiyordum, Fatma Kara, yaşadıklarını anlattıkça fotoğraf çekmeye daha çok önem veriyordum… Eşini çok sevdiğini ancak Kaynanası ile anlaşamadıkları için eşini bırakıp dayısına sığındığını yaşlı gözlerle anlatıyordu Fatma Kara, Tek göz odanın kapısının duvarına sırtımı yasladım yanı başımda 14 yaşında bir kız çocuğu vardı. Sordum okula gidip geliyormusun diye… Aldığım cevap dramın hayli büyük olduğunu fark ettim… Denizli Mahallesinde okumak için kardeşi ile birlikte uyum sağlayamadıklarını, önceden oturdukları dedesinin evine sığındıklarını anlattı… Evin diğer odasında ise gelinin hamile şekilde yaşadığına da şahit olduk…

BEBEK DOĞDUKTAN SONRA EŞİM GELEBİLDİ
Yaşadıklarını anlatan Fatma Kara, şunları kaydetti; “ Eşim ile kaçarak evlendim. Eşimin ailesi bana ne eşya aldı, ne altın, Eşim beni direk Kaynanamın evine götürdü. Kaynanam ile anlaşmak mümkün olmadı. Sürekli huzursuzluk tartışma oldu, İki aylık hamileydim Adana’ya dayımın yanına küs geldim. İki ay sonra eşim gelip beni geri götürdü. Eşime kaçtığım için geri gitmek zorunda kaldım. Daha sonra kaynanam yüzünden 4 aylık hamilelik sürecinde tekrar küs geldim dayımın evine. 5 Ay burada kaldım doğum yaptım tek başıma bu süreçte eşim dahi aramadı beni. Bir kuruş para yollamadı doğumum sezaryen ile gerçekleşmişti. Ameliyata yine gözü yaşlı girdim, gözü yaşlı çıktım. Bebek doğduktan sonra eşim geldi…

Çocuğum için yine kendisi ile kalkıp gittim. Baktım yine olmadı anlaşamıyoruz kaynanam ile. Köyden ilçeye göçelim dedim, eşimde işine gelirse burada kalacağız dedi. Nevşehir Avanos Büyük Ayhan Köyünde yaşamak istemedim. Öz annem Babam beni kabul etmediler eşim ile kaçtığım için öz ailem beni dışladı. Sokakta kaldım bebeğim ile. Dayım sahip çıktı kendisinden Allah Razı olsun. Sait Tabar, dayım ve eşi beni daracık odada bağırlarına bastı ancak bir odada yaşamak mümkün değil. Dayım yaşlılık maaşı alıyor durumu iyi değil. Ben iki gündür sokaklarda peçete satıyorum, bir ekmek parası kazanıp eve götürüyorum. Ben kendim için bir şey istemiyorum bebeğim için devletimizden, hayırseverlerden yardımcı olmalarını bekliyorum. Bebeğim için bir el uzatılırsa Allah rızası için memnunum olur duacıyım yine duacı olurum. Dayımın eşi yaşlı bebeğim küçük olduğu için yengeme teslim edip peçete satmaya çalışıyorum. En azından ekmek alırım soframızda ekmek olsun diye yengeme idare et söyleyip ekmek parası kazanmak için çıkıyorum bir ekmek parası kazanıp eve dönüyorum. Benim hayatım bu şekilde. ” 

İYİLİK HAREKETİ HAYIRSEVERLERİ İLE YANINIZDA 
Adana Köprü Yardımlaşma Derneği ve İyilik Hareketi Başkanı Gazeteci Yazar Bekir Fevzi Yıldırım, yaşanılmış bu hayata karşın tüm bu gerçek hayatın hikâyesini dinlemesinin ardından, Fatma Kara’yı eşi ile bir araya gelmesi için çalışmalar başlattı. En kısa zamanda bu yuvanın tekrar kurulması için elinden geleni yapacağını,bu bebek için ailenin önemini anlattı.Avonos müftüsü Adanalı Mehmet Fidan hocayı arıyarak durumu anlatıp bu ailenin birleşmesi için destek istedi.. Okulunu bırakan iki kız kardeşin tekrar eğitim ve öğretime başlamaları için dedelerinin mahallesinde okula gitmeleri içinde yardımcı olacağını belirtti. 

ÖZ ANNEM BABAM KABUL ETMEDİ DAYIMA SIĞINDIK 
Fatma Kara, Bekir Fevzi Yıldırım’a sosyal medya da paylaştığı İğlik Hareketleri sayesinde tanıdığını ve sosyal medya hesabından edindiği cep telefon numarası ile kendisini arayıp yardımcı olmasını istediğini açıkladı. Kendi Öz Anne ve Babasının kendini ve çocuğunu istemediklerini eşine kaçtığını hıçkırıklarla anlattı. Dayısı Sait Tabar’a sığındığını söyledi. Fatma Kara, Daha sonra Gözleri yaşlı durumda Köprü Yardımlaşma Dernek Başkanı ve Adana İyilik Hareketi Başkanı Gazeteci Yazar, Bekir Fevzi Yıldırım ve arkadaşlarına teşekkür ederek dualarla uğurladı. 
HABER-FOTOĞRAFLAR-REMZİ YILDIRIM


210 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Muhteşem Zirve Eksik Beraberlik! - 10/11/2019
.
Kaldırımlar İşgal Edilmiş Efendiler - 31/10/2019
.
ADANA VERİRMİSİNİZ! - 17/10/2019
.
Deklanşör Adana Yol Durumu - 16/10/2019
.
Ummanda Buğday Olmak - 30/09/2019
.
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
Deprem Sonrası Neler Yapılmalı?..

Hasan Çınar
Televizyondan Mekke veya Medine imamına Türkiye’den uyarak namaz kılabilir miyim?

Mahmut ERASLAN
Cehenneme kim gidecek?

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Zemberek Hayat

Abdulaziz KIRANŞAL
“Youtuberların” Emzirdiği ve Büyüttüğü Bir Nesil Geliyor

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Peygambersiz din, cemaatsiz cami, ailesiz cemiyet yaşayamaz!

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Dini ve Hukuki Kuralları Çiğnemenin Sorumluluğu ve Sonuçları…

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
Söz gücü söyleyene göre etkili olur

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
NE OLACAK ŞU DİYANET..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Kasım süleymani intikamı! iran'a pahalıya patladı

Vedat Kayalar
İktidarlar size o kadar önem verir

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
DEVLET ve AHLAK FELSEFESİNİ İSTİSMAR

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş