• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim
                
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

  

Adnan Kalkan
kutuphan0101@hotmail.com
Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri
28/01/2020

Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri

 Deprem ve doğal afetlerde fiziksel anlamda yıkımlar, hasarlar ve ölümler yaşanmak ile birlikte hayatta kalanlar için ciddi psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sorunların başında travma sonrası stres bozukluğu, kaygı, korku gibi psikolojik problemler gelmektedir.

     Maddi hasarların ve patolojik/bedensel problemlerin onarılması kısa bir süreç alırken, psikolojik anlamda destek uzun süreli bir çalışma gerektirmesi hasebiyle, genellikle ikinci plana itilmektedir. Birçok depremzede ise psikolojik anlamda destek dahi almamakta veya alamamaktadır. Oysa Psikolojik destek bu tür durumlarda ciddi önem arz etmekte ve yaşamın geri kalan kısmını etkileyebilmektedir. Çocuğunu kaybeden anne, hanımını kaybeden bey gibi yakın akrabası gözünün önünde vefat etmesi veya yaralanması kişide travmaya sebep olabilmektedir.

     Genellikle bireylerin kişilik yapısı, geçmiş yaşantısı ve depremle karşılaşma durumu kişinin psikolojisini farklı düzeylerde etkilemektedir. Örneğin sürekli deprem yaşanan japonya'da deprem insanları çok fazla etkilememektedir. Pek deprem yaşanmayan ve depremin ağır hasarla sonuçlanan bir ülkenin insanı, depremden ciddi anlamda psikolojik anlamda etkilenebilmektedir.

     Deprem esnasında ve sonrasında özellikle kalp atımında hızlanma olur. Soluk alıp vermede hızlanma olur. Kaslar gerilir, kaygı ve korku artar. Titreme ve terleme ile birlikte bedensel uyuşma hissedilir. Bununla birlikte bulantı ve baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir. Bedensel anlamda problemler erken atlatılabilirken, psikolojik anlamda birçok insanda uzun bir süre baş edebilme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Deprem sonrasında korku, kaygı, öfke gibi psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda beyin mantık muhakemede problem yaşayabilmektedir. Duygusal ve psikolojik problemler ile birlikte kaybetme korkusu yaşayabilmektedir.

Burada özellikle maddi anlamda yaraların sarılması, gerekli tedbirlerin alınması ile birlikte psikolojik anlamda da destek sağlanmalıdır. Kişinin yeniden hayata bağlanması için özellikle uzmanlar tarafından travma sonrası stres bozukluğu ve kaygı bozukluğu başta olmak üzere, yakını ölenler için yas terapisi de uygulanabilir.

     Deprem sonrası kimi insanlar yaşadığı travmayı erken atlatabilirken, kimi insanlar ise bunu ömür boyu yaşamaya devam etmektedir. Kişinin sürekli travmayı hatırlatan konuşmalardan, duygusal durumlardan, huzursuzluklardan uzak tutulması gerekir.

     Deprem sonrası verilecek Psikolojik destekte kişilerin bireysel özelliklerine ve yaşam biçimlerine dikkat edilmelidir. Bireyin yaşadığı duygu ve psikolojik süreçleri anlatma fırsatı verilmelidir. Bu kendisini rahatlatacaktır. Özellikle ailesinden ve yakınlarından kaybı olanlar, diğer akrabalarla bir araya getirilmelidir ki psikolojik anlamda biraz rahat diyebilirsin. Birey eğer konuşmuyorsa zorlanmamalı fakat bir şeyler anlatması hissindeyse konuşması sağlanmalıdır. Kişi duygu ve düşüncelerini dile getirirken onu tersleyecek cümleler sarf edilmemelidir. Kişinin olası travmadan çıkması için kendi çabası önem arz etmektedir.

     Birey deprem sonrasında dikkat ve konsantrasyon problemi yaşayabileceğinden dolayı, mümkün olduğu kadar araba kullanmamalıdır.

     Sinir sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için travmaya giren kişi alkol, uyuşturucu, ilaç hatta kola, sigara, çay ve kahve gibi unsurlardan uzak durmalıdır.
Özellikle beyin bu tür durumlarda kendi ile baş başa kaldığı takdirde birçok problem yaşayabilmekte, iç diyaloglar artabildiğinden dolayı psikolojik bunalımlar artabilmektedir. Bundan dolayıdır ki mutlaka bir şeylerle meşgul edilmesinde fayda vardır. Hatta mümkünse durumuna göre kurtarma çalışmalarına dahi katılması sağlanabilmelidir. Bu da kendini iyi hissetmesine vesile olacaktır.

     Genellikle 2 haftadan sonra birey ileri derece korku ve kaygı yaşıyorsa, mutlaka profesyonel destek almalıdır.

     Çocuklar ise deprem sonrası psikolojik bunalımları büyüklere oranla daha üst düzeyde yaşarlar. Çocuklarda uyku bozukluğu, isteksizlik, ağlama, çığlıkla uyanmak, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu, uyku bozuklukları, büyüklere bağımlılık, oyundan kaçma, öfke, sinir nöbetlerinin artması gibi problemler yaşayabilmektedirler. Bunlar göz önünde bulundurularak çocuklara yaklaşılmalıdır. Çocuklarla birlikte oyun terapisi ile korku, kaygı ve stres ile başa çıkma etkinlikleri yapılabilir.
     Son olarak alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan müdahale travmayı daha derine götürebilir ve fayda sağlayayım derken bireye zarar verilmiş olabilir. Bundan dolayı kesinlikle uzmanlar tarafından gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Not: Elazığ'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara acil şifa ve geride kalanlara sabır diliyorum.
Adnan Kalkan
Psikoterapist
Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı
131 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARA İSTENDİK DAVRANIŞ KAZANDIRMAK - 24/10/2019
.
ÇOCUKLARA İSTENDİK DAVRANIŞ KAZANDIRMAK - 24/10/2019
.
Bedel Ödesek De Fikir Üretmeye Devam Edeceğiz - 14/10/2019
.
Yeniden Dirilişe Haykırış! - 01/09/2019
Yeniden Dirilişe Haykırış!
Aile Cinayetleri Travmatik Sebepleri - 25/08/2019
.
Günde Türkiye'de 300 Kişi Öldüren Sigara Haram Mı? - 31/01/2019
.
ASRIN SİLAHI: MEDYA VE BİLİNÇLİ KULLANIMI - 16/01/2019
.
SEBEP VE ÇÖZÜMLERİYLE DEİZM… - 29/10/2018
.
Karma Eğitimin Zararları - 15/09/2018
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
Deprem Sonrası Neler Yapılmalı?..

Hasan Çınar
Soru:Marketlerin müşterilerine verdiği çekiliş kuponuna çıkan hediye caiz midir?

Mahmut ERASLAN
Cehenneme kim gidecek?

Deklanşör Remzi -Yıldırım
Zemberek Hayat

Abdulaziz KIRANŞAL
“Youtuberların” Emzirdiği ve Büyüttüğü Bir Nesil Geliyor

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Peygambersiz din, cemaatsiz cami, ailesiz cemiyet yaşayamaz!

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
Dini ve Hukuki Kuralları Çiğnemenin Sorumluluğu ve Sonuçları…

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
Söz gücü söyleyene göre etkili olur

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
NE OLACAK ŞU DİYANET..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Kasım süleymani intikamı! iran'a pahalıya patladı

Vedat Kayalar
İktidarlar size o kadar önem verir

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
DEVLET ve AHLAK FELSEFESİNİ İSTİSMAR

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş