www.adanagundemi.com, buyuksaat, buyuksaatgazetesi,
  Hüseyin ACARLAR
  huseyinacarlar@hotmail.com
  Dilenme Ve Gazap
  20/07/2020

  Modern dünyada Müslümanlığınızın itibarı cebinizin şişkinliği oranında değer bulur. Ya da şöyle ifade edelim. Cebinizin şişkinliğidir değerli olan, Müslümanlığınız değil!


  Falanca vali, filanca milletvekili, feşmekan emniyet müdürü “çok temiz Müslümandır” dendiğinde takdir edilen Müslüman kimlik mi yoksa bürokratik kimlik mi?


  İçinizdeki ses doğru olanı söylüyor.


  Bütün kapital banka havaleleri ölçülebiliyor. Bu havalelerden kaynaklı Allah’a havale gönderenlerin sayısı ölçülemiyor. Üstüne üstlük bu kayıtları düşürenlerin aynı namazda safa durmaları ne yaman çelişki.


  Parası olanların insanlarca tanındığı, parasızların da insan tanıdığı, İnsanın paranın sahtesini yaptığı paranın da insanın sahtesini yaptığı İslam diyarında Hz Ebubekir, Hz. Osman bir masal kahramanı sanılıyor! Bu hal ile HZ. Ebubekir ve Hz. Osman’la aynı cennete talip olmak Hz. Ömer’in adaletine uyar mı? Hz. Ali’nin ilmi bunu mümkün görmüyor.


  Aynı dünyayı paylaşmaktan fersah fersah uzakta asude hayatlar dünyasında cici Müslümanlıkla yüzleşeceğimiz günler yakında. “Bakın! Yaklaşıyor yaklaşmakta olan”


  İnanç nevrotiktir. İnsan inancı gücü olana tapar. En güçlü olan Allah’a öykünene omurgasızlık hangi ahlaki zekâya tekabül eder acaba?


  Bir rüya âleminde, bir riya ikliminde bunca desise, bunca tezvirat, bunca bayağılık için fırıldak olmaya değer miydi?

  En kurnaz insan, Allah lafzı şerifini en çok suiistimal edendir. Oysaki kadim hakikatte tilkinin başına ne gelmişse kurnazlığından gelmiştir.


  Ateistler, Allah’ı suiistimal etmez. En çok iman ettiğini söyleyenler suistimale müheyya. “Hayır” derken kelimenin ardına önüne “yemin Billahlar” edenler ateistler değil mesela. Ticari faaliyetlerde Allah adına yemin, bizatihi peygamber uyarısıyla yasaklanmasına rağmen en çok ticaretinin yalan kısmına Allah ism-i azamını koyan ahlak abideleri(!) Thomas Hobbs’a rahmet okutarak, Hayek’e hürmeti farzı ayn mesabesine taşıdılar.


  Dilencilik ve dilenciler üzerinden meselenin çarpıcılığı şaşırtıcı niteliktedir.


  Batıda pespaye görüntülü şarapçı dilenciler, elinde kadehiyle tasvir edilen İsa'nın, son yemek mizanseninde ki hazin duruşla efendilere el açar, dilenirler. İki büklüm sağa sola yalpalayarak sekiz çize çize size yaklaştıklarında şarap şişesini yükselterek ve matah bir kumandan ciddiyetiyle konuşurlar. Şark toplumu dilencilerinin gibi mazlum bir eda ile merhamet ve geçmişinize tauni kurşun sıkarak düşük profilli ses tonuyla konuşmaz, ceket iç cebine koca şişeyi saklamayı ise asla düşünmezler. Siyasi izah ve istismardan vareste olunca şarap şişesini gizlemeye mahal yoktur. Günah sayılmaz, ayıplanmaz halleri. Herkesin tanrı tasavvuru kendiyle mündemiçtir. İsa ve şarap ve vaftiz kutsalları üzerinden dilenir. Yüce İsa adına(!)…


  Genelde Doğu toplumlarında özelde bizde dilenme tanrısız yapılamayacak kadar önemli enstrümandır. Kurulacak söz dizinin başı mutlaka kadir-i mutlak ALLAH adıyla başlar “ALLAH…” Allah’la başlayan cümle, aziz kabul edilen ekmek üzerinden paraya yol bulur. Kutsal seremoni çoluk çocuğunuza, geçmişinize uzanır. Bir araba dolu sevgi, dua sözcükleri Tanrıyla finalini oynar. Haliyle Tanrı adına dilenenlerin, Tanrının hoşnut olmadığı bir davranışla arzı endamı düşünülemez. Onun içindir günahları gizli, onun için suçları tanıksızdır. Şark toplumunda alkolik dilenci suçüstü yapılamaz. Ayakta dileniyor ve de sarhoşsa muhatabıyla takip mesafesini koruyarak uzaktan açar ellerini. Bilir ki Allah’ın hoşnut olmayacağı şarap kokusuyla cömert efendi bulunmaz. İstenen şey paradır. Kullanılan kavram Allah’tır.


  Her para biriminin üzerinde o ülkenin değer atfedileni vardır, kutsalları vardır. Üzerinde kutsal ibareler olmayan para yoktur. Kapital dünyanın kutsalı dolar, “İn god we trust/ biz tanrıya güveniriz” yazısıyla şöhrete matuftur. Dolar, Tanrı suistimali yazılı metin olarak belgelidir. Bu durumda “Paranın dini imanı yoktur” diyenlere bir düzeltme farz aynıdır. Paranın kendisi bir dindir ve sizin dininizi satın almaya taliptir.


  Ateisti yoktur dilencinin. ALLAH adıyla dilenir. Vermeyecek olan da ateist olan da ALLAH adıyla savar kapısındakini. Muradı hâsıl olmayan dilenci de havaleyi de Allah’a yapar (!).


  Şark toplumunun dilencileri siyasidir. Bir dilenci, sizi ana ve avradınıza bağışlaması için dua ederken, Garip bir şekilde düşman da önce onları hedef alır.


  Şarkın merkezi bu güzelim memlekette çoğunluk dilencidir. Merhamet dilenir, şefkat dilenir, para dilenir, makam dilenir, mevki dilenir, ihale dilenir, yardım dilenir, zekât dilenir, kurban eti, kurban derisi dilenir. Mal alırken dilenir, satarken dilenir. Ve çoğunluk dilenirken Allah ismini ağzına almadan dilenmez bu bir, utancı bilip utanmayan gibi herkes nefret eder dilencilerden bu da iki…


  Bizde dilenme dua istismarıyla vücut bulur. Dua edenden vergi alınmıyor nihayetinde. Talip ve muttalip Allah’ın dini üzerinden cümleye başlar. Beddua edenin de Allah üzerinden talebi olur. Takva numarasına saklı salhane dilenciliğini ifşa edecek yürekler kayıp nihayetinde.

  Resimli dualar gönderilir cep telefonlarından. Sermayeden bir şey eksilmez nede olsa. “ Köşe-kenar dua, kıyı-civar merhamet ve orta yeri riyadır hakikatte.


  Bir tas un istediğiniz Müslüman kapılardan dua ile çevrilirsiniz. İş istediğiniz kapılardan övgü ile uğurlanır, bol miktarda nasihat ve tavsiye dinlersiniz ezik ezik. Masum ve iyi dilekli giyotin cümlelerin finalinde kapıda “Allah yardımcın olsun” cümlesi “Allahaısmarladık” cümlesiyle son bulur karşılıklı sin kaflı cümleler monoloğunda.


  Din, merhamet duyulması gereken fukaralara emanet edilir yardımla(!) beraber. Fukara da Allahaısmarladık ile havale eder dini Allah’la beraber!


  Bu nedenledir ki şark toplumunun siyasetçileri de insan ruhuna dayadığı merhamet merdiven ile tanrının kapısını zorlayan bir dilenci kadar Allah ile kandırır.


  Bir dilenci, önünden geçen herkesin cebindeki bir akçeyi alabilmek için ALLAH der. Derdi Allah olan müstesna siyasiler haricinde, bir politikacı paracıklar için ve sosyal üstünlük için oy diyerek dilenir. İkisinin de tanrı tasavvuru siyasidir ve ahlaki umdelerden varestedir.


  Tanrı için siyaset yapanlarla, Politika için Tanrıya sığınan pragmatist siyaset kurumlarını iyi ayırt etmek gerekir. Tıpkı bir yoksulla bir dilenciyi farklı kılan mizan gibi. Siyaset bir dünya işi ise ve dilenmek bir dirhemle giderilecek açlık ise Allah’ın ne işi var sümme haşa? Allah zaten Ahkâm-ül Hâkimin ve herkes için Gâni ve Rezzak'tır.


  Rızk ve dünyalık payeler için dilenenler ile REZZAK peşinde olanlar galiba birbirlerini hiç anlamayacaklar.  84 kez okundu. Yazarlar

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

  Yazarın diğer yazıları

  ALLAH tan Rol Çalmaya Kalkana ALLAH’ın Va’di Haktır - 21/11/2020
  ALLAH tan Rol Çalmaya Kalkana ALLAH’ın Va’di Haktır
  Siyasi Parti teşkilatları Yada saatleri ayarlama enstitüsü - 02/11/2020
  .
  Bir Yol Hikayesi - 30/10/2020
  .
  Bir Temaşadan Kalan - 18/10/2020
  .
  Uyanış Selçuklu Dizi eleştirisi ve Bâtınîlik. - 30/09/2020
  ,
  Eğitim Ama Nasıl? - 28/09/2020
  .
  Eğitimin Ulularına(!) - 16/09/2020
  .
  Özün Sözü - 14/09/2020
  .
  Özün Sözü - 14/09/2020
  .
   Devamı
  Köşe Yazıları
  Bekir Fevzi YILDIRIM
  DEVA İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ..

  Deklanşör Remzi -Yıldırım
  HAYAT PAHALI GELİR DÜŞÜK

  Hasan Çınar
  Bahçeden aldığımız portakal, mandalina vb. mahsülün zekatını vermemiz gerekir mi?

  Hüseyin ACARLAR
  ALLAH tan Rol Çalmaya Kalkana ALLAH’ın Va’di Haktır

  Kurtuluş KILINÇ
  SEYHAN ÇELİK NEDEN GİTTİ?

  Orhan Göktaş
  GELECEĞİN ÖĞRETMENİ

  Ramazan YÜKSEL
  Dağlara Buğdaylar Serpin!

  Talip Koktaş
  Krizden fırsat değil, fırsatçı doğdu!

  Vedat KAHYALAR
  TÜRKİYE'NİN STRATEJİK ÜSTÜNLÜĞÜ ÖNEMSENMİYOR MU?

  Mahmut ERASLAN
  Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

  Abdulaziz KIRANŞAL
  Çocuklarınızla imtihan edilmeye hazır mısınız?

  Abdurrahman Dilipak
  Biz bu kafayla!..

  Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
  Allah Korusun!

  Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
  Yüreğim yanıyor ...

  Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
  Sayın Başkanım (Mürsî)

  Osman Palamut
  Vatan ve Millet aşkı

  Dr.M.Zeki UYANIK
  İnanmak, Yaşamak ve Örnek olmak Sorumluluğu…

  Nurettin AYDIN
  Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

  Sait Özdemir
  Yapacağınız şeyi söyleyin söylediğiniz şeyi de yapın

  İdris POLAT
  İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

  Battal Aslan
  KUL HAKKI..TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI..NE OLA Kİ..!!

  Muhammet YILDIRIM
  “Babam Seyrediyor !”

  Adnan Kalkan
  Eğitimci Yazar Uzman Sosyolog Adnan Kalkan: Karma Eğitim Adaletsizliktir, Nesli Öğütüyor...

  Mehmet Ergin
  Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

  Recep Gündoğan
  ÇAKICI'NIN TEHDİT MEKTUBU ESKİ NORMALE DÖNÜŞÜN HABERCİSİ Mİ?

  Abdullah Sevim Kulfani
  Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

  Yavuz Topaloğlu
  KARACABEY TARIM İŞLETMESİNİN 700 YAŞINDA OLUŞU ve GIDA STRATEJİMİZ

  Mehmet Özler
  NE “MİLİTARİST” Mİ ?