• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Büyüksaat-Gazetesi-102221029841622/?ref=tn_tnmn
  • https://twitter.com/bfyildirim
Ümre Döviz ve Altın  A.Ş.
Çoşkun Niziplioğlu
Son Fiyatı Bizden 
 Öğrenebilirsiniz
   0322 352 53 30
   0322 352 53 31

 


Adnan Kalkan
kutuphan0101@hotmail.com
Eğitimci Yazar Uzman Sosyolog Adnan Kalkan: Karma Eğitim Adaletsizliktir, Nesli Öğütüyor...
10/09/2020

Son günlerde tartışmalarla yeniden gündem olan karma eğitime ilişkin Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Adnan Kalkan’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

‘Son zamanlarda üzerinde ciddi manada tartışılan konulardan biridir karma eğitim. Oysa yüzyılın pedagojik yanlışı olan bu uygulamadan vazgeçme zamanı gelmiş ve geçiyor’ diyen Kalkan, ‘Bulgulara göre karma eğitimin öğrenci gelişim özelliklerine uygun olmadığı, cinsel sorunları tetiklediği, motivasyonu azalttığı, sınıf yönetimini zorlaştırdığı, disiplin olaylarını artırdığı, ergenlik dönemine giren gençlerde psikolojik sorunlara yol açtığı dolayısıyla başarıyı negatif yönde etkilediği görüldü’ ifadelerini kullandı.

Fransız İhtilali ile kiliseye ve dine karşı hareketler ortaya çıktığını vurgulayan Kalkan, ‘ne kadar dini çalışma varsa tam tersi ortaya koymuştur’ diyerek ‘İşte karma eğitim de bu minvalde ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Başta Avrupa olmak üzere Batı karma eğitimden vazgeçerken bugün Türkiye'de ve özellikle gelişmemiş ülkelerde karma eğitimi savunmak tamamen ideolojiktir. Oysa Eğitim'de ve Sağlıkta ideoloji olmaz. Sırf birilerinin ideolojileri uğuruna nice nesillerin yetenekleri köretilmekte dehaları çürütülmektedir’ ifadelerini ekledi.

Aile Bilim Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Adnan Kalkan şu ifadelere yer verdi:

Eğitim öğretimde okula devam sorunun bu kadar fazla olmasının bir sebebi de karma eğitimin ta kendisidir. Birçok anne baba özellikle kız çocuklarına fıtratlarını koruma amacıyla okula göndermeyebiliyor. Oysa karma eğitim yerine kız ve erkek okulların açılmasıyla devam sorunu da ciddi manada çözülmüş olacaktır.

Eşitlik Adalet değildir

Fırsat eşitliği adı altında kız ve erkeklerin aynı sınıfta okutulması adalete tamamen aykırıdır. Bilimsel çalışmalarda açıkça görülmektedir ki kızlar ve erkekler farklı öğrenmekte, farklı düşünmekte ve farklı davranmaktadırlar. Dolayısıyla karma eğitim eşitlik sağlamak ile beraber adaletten tamamen uzaktır.

‘Karma öğrenme ortamı olumsuz etkiliyor’ diyen Kalkan, öğrenmenin sağlanabilmesi için serbest ve mahremiyete uygun bir eğitim ortamının önemine vurgu yaptı.

Kalkan ‘Kız ve erkeklerin birlikte eğitim gördüğü karma eğitim sınıflarında kız ve erkek öğrencilerin mahremiyeti ortadan kaldırılmakta ve iki cinsiyette de mahcup olmak, rezil olmak, alay edilmek gibi psikolojik sorun ve endişelerinden dolayı kendini ifade etme durumu ortadan kalkmaktadır’ ifadelerine yer verdi.

İşte Kalkan’ın diğer ifadeleri:

Özellikle İstidat, kabiliyet yani yeteneklerin ortaya çıkması için kendini rahat ifade edebilecek ortam çok önemlidir. Özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin ergenlik psikolojisini ileri safhada yaşamasından dolayı ben merkezci bir bakış açısına sahiptirler. Kendilerinin doğru olduğunu düşünür ve fikrini dile getirmek isterler. Ancak karma eğitim ortamında bir sorunun cevabını bildiği halde, konu hakkında bir fikre sahip olduğu halde "Ya yanlışsa, rezil olurum" endişesinden fikrini dile getirmediklerinden dolayı nice yetenekler körelip gitmektedir.

Bir diğer sorun ise, kız ve erkeklerin beyin öğrenme sistemlerinin faklı olmasıdır. Beyin Limbik sistemi üzerine yapılan bazı araştırmalar duygudurum başta olmak üzere kadın ve erkeklerin yetenek ve beyin yapısı dâhil birçok farklılığı bulunmaktadır. Kızlarda daha çok sözel-dilsel zekâ, empatik ve duygusal yön ağır basarken, erkeklerde gerçekçi ve sistematik özellikler ön plandadır. Oysa erkek ve kız öğrenciler aynı sınıfa alınmakta ve tek tip bir eğitim ortamı dayatılmakta, böylece ikisinin de yetenekleri köreltilmektedir.

Kalkan, Berlin Max-Planck Eğitim Araştırmaları Enstitüsünün araştırmalarını da aktardı.

“Özellikle fizik ve matematik derslerinde kızlar çok çabuk öğrenme isteklerini kaybediyor, bu dersleri yapabileceklerine olan güvenlerini yitiriyorlar.” Güya çok daha fazla yetenekli erkekler, güvenle ve bilinçli bir şekilde ortaya atılıyor ve alay ederek kızların cesaretini kırıyor.

“Kızlar fizikten ne anlar?” veya “Kızlar, bilgisayar ekranındaki yanlışları tipexle düzeltir.” gibi sözlerle onların moralini bozuyor.

Sonuç olarak kızlar, zorlu dönemeçlerde uğraşmak ve engelleri açmaktansa Fransızca kelime ezberlemeyi Goethe'nin şiirlerini okuyup yazılarını yorumlamayı, yani sosyal dersleri tercih ediyorlar. Dolayısı ile nörologlar, kadın ve erkek beyinlerinin farklılığı üzerine tartışıyorlar.

Der spiegel’de yer alan araştırma şaşırtıcı:

Klişeler yavaş yavaş sürekli hale geliyor. Her ne kadar aynı işte çalışan erkekler, kadınlara göre %30 daha fazla kazansa da yüksek mevkiler erkekler tarafından işgal edilmiş olsa da gelecek nesiller problemli. Ciddi olarak. Alman okullarında erkekler, kızlara göre dezavantajlı.

Oldenburglu pedagog Prof. Astrid Kaiser’in tespitlerini de aktaran Kalkan, “%90 oranında sınıflarda yaramazlık yapan ve ceza alan erkek öğrenciler. Öğrenme zorluğu çekenlerin oranı %75.” İfadelerine yer verdi.

Tercih Tanınmalıdır

Eğer Adalet sağlanacak ise karma okullar kız okulları ve erkek okulları açılmalıdır velilere çocuklarını gönderecekleri okulları seçme özgürlüğü tanınmalıdır isteyen veli çocuğunu kız okuluna isteyen erkek okuluna isteyen de karımı okula göndere bilmelidir. Hem bireysel hak çerçevesinde en doğru olan budur

Sonuç

Sonuç, olarak zararı kesin olarak tespit edilmiştir. Karma eğitimin öğrenci gelişim özelliklerine aykırı olduğu, sınıf yönetimini zorlaştırdığı, motivasyonu düşürdüğü, cinsel sorunlar ve istismara sebep olduğu, disiplin sorunlarına sebep olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. İnsanlara kız, erkek ve karma olmak üzere okul seçme tercihi sunulmalıdır.58 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Eğitim Sorunlarımız - 29/06/2020
Sürekli Batıyı üstün, Kadim Doğu İslam medeniyetini aciz gösteren kitaplar aciz nesil yetiştirir
Stres Ve Kaygının Başarıya Etkisi - 19/06/2020
.
STRES VE KAYGININ BAŞARIYA ETKİSİ - 14/06/2020
.
Deprem Sonrası Psikolojik Destek Tavsiyeleri - 28/01/2020
.
ÇOCUKLARA İSTENDİK DAVRANIŞ KAZANDIRMAK - 24/10/2019
.
ÇOCUKLARA İSTENDİK DAVRANIŞ KAZANDIRMAK - 24/10/2019
.
Bedel Ödesek De Fikir Üretmeye Devam Edeceğiz - 14/10/2019
.
Yeniden Dirilişe Haykırış! - 01/09/2019
Yeniden Dirilişe Haykırış!
Aile Cinayetleri Travmatik Sebepleri - 25/08/2019
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Bekir Fevzi YILDIRIM
Millet ekmek Derdinde. Birileri Sanal Pasta Derdinde...

Hasan Çınar
Soru:Doktorlar bebeğimin sakat olarak dünyaya geleceğini söylüyorlar. Kürtaj yaptırabilir miyim?

Hüseyin Acarlar
Bir Temaşadan Kalan

Kurtuluş KILINÇ
MİLLÎ(!) EĞİTİMDE BALIK BAŞTAN KOKUYOR (1)

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip Koktaş
Krizden fırsat değil, fırsatçı doğdu!

Deklanşör Remzi -Yıldırım
HAK ARAYAN OLMAK

Abdulaziz KIRANŞAL
Çocuklarınız için dua biriktiriyor musunuz?

Abdurrahman Dilipak
Biz bu kafayla!..

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Allah Korusun!

Faruk Beşer
Bir 28 Şubat saldırısının muhatabı olmak

Yusuf Kaplan(KONUK YAZAR)
Yüreğim yanıyor ...

Hayrettin Karaman(Konuk Yazar)
Sayın Başkanım (Mürsî)

Fatma KIZILTAŞ
Vandalizme son vermeyen Beyaz adamların Siyah gözyaşı !

Osman Palamut
Vatan ve Millet aşkı

Dr.M.Zeki UYANIK
İslam Dünyası…

Nurettin AYDIN
Medeniyetler Çatışması “Müslümanlar ve Batı”

Sait Özdemir
BÜYÜK BİR DERDİN Mİ VAR?

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Muhammet Tunç
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Battal Aslan
KUL HAKKI..TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI..NE OLA Kİ..!!

Muhammet YILDIRIM
“Babam Seyrediyor !”

Adnan Kalkan
Eğitimci Yazar Uzman Sosyolog Adnan Kalkan: Karma Eğitim Adaletsizliktir, Nesli Öğütüyor...

Mehmet Ergin
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Recep Gündoğan
Dindar Mahallenin Muhbiri

Vedat KAHYALAR
Adana Ve Türkıye'ye Pamuk Darbesi

Erdoğan Akın
Üşüyorsak Sebebi Var

Hasan DEMİR
#Yenizelanda #(Newzealand)

Abdullah Sevim Kulfani
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Yavuz Topaloğlu
KARACABEY TARIM İŞLETMESİNİN 700 YAŞINDA OLUŞU ve GIDA STRATEJİMİZ

Mehmet Özler
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Mustafa Tekin KAYTANCI
Gerçek Dost ,Gerçek Arkadaş