Advertisement
Talip KOKTAŞ
Krizden fırsat değil, fırsatçı doğdu!
15/09/2020

Krizlerden fırsatlar doğar. İnsanoğlu en çaresiz olduğu zamanlarda daha üretkendir. Ayrıca daha fazla çözüm odaklı çalışmalara imza atmıştır. İnsan zihninin en hızlı ve en fazla çalıştığı zamanlar genellikle köşeye sıkışıp yapabilecek hiçbir şeyi kalmadığı zamanlardır. Bununla ilgili olarak da bir deprem veya trafik kazası anında beynimiz hızlı bir şekilde çalışarak hayatımızı bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçirirken neyi, nerede, neden ve nasıl yanlış yaptığımızı en seri şekilde görüyor ve bunun pişmanlığını içimizde yaşayarak alternatif durumlar üretiyor. Bu söylediğimiz şeyler için ayırdığımız süre ise beş saniyeyi geçmiyor.

Hem bireysel hem de toplumsal bir varlık olan insan için durum böyle iken, en çaresiz olduğumuz zamanlarda daha kalıcı çözümler üretmemiz tabii bir durumdur. Milattan öncesinde yerleşik hayata geçmekte olan insanlık en zor zamanlarında tekeri icat ederek hayatlarını kolaylaştırmanın yolunu bulmuştur. Bu icat en ihtiyaç duyulan zamanda ortaya çıkarılmış ve insanlık tarihi boyunca da faydalı bir icat olarak karşımızda durmaktadır.

Krizlerden fırsatlar doğurmak insanoğlunun kodunda vardır ve bu kod en ihtiyaç duyulduğu zamanda ortaya çıkar. Bu anlamda da en büyük icatlar en çetin zamanların neticesinde ortaya çıkmıştır.

Hali hazırda ölüme ramak kalmış bir vaziyette yaşadığımız dünyada bir dar boğazdan geçiyoruz. Bugünkü yaşantımıza kadar şahit olduğumuz en büyük krizi yaşıyoruz. Bu kriz ne ekonomik, ne siyasi ne de askeri bir krizdir. Bu bir sağlık krizidir. İhmalimizin bedelini sadece kendi canımızla değil, sevdiklerimizin ve tüm insanların canıyla ödüyoruz.

Maske, eldiven, dezenfektan… Hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. İnsanlarla ilişkilerimizin ölçüsünü samimiyetimizle değil, sosyal mesafe ile belirliyoruz. Bu öyle bir kriz ki, bedelini canımızla ödüyoruz. Şakası da telafisi de olmayan bir kriz kapımızdan içeri girdi, evimizin başköşesine yerleşti. Günlük yaşantımızda yapacağımız işleri ve yarına dair planlarımızı bu krizi hesaba katmadan yapmamız imkânsız bir hal aldı.

İnsanların canları pahasına mücadele ettiği bu zamanlarda bazılarımız da krizden fırsatlar doğar yerine krizden fırsatçılar doğar ilkesi(zliği)yle hareket ediyor.

Maalesef ki karantinanın ilk zamanlarında şahit olduğumuz görüntüler içler acısıydı. Ahilik kültürünün temelinin atıldığı bu topraklarda sözüm ona bazı esnaflar temel gıda maddelerini stoklayarak köşe dönme yollarını seçtiler. Lakin o şekilde dönülen köşelerin bitim noktasında esfeli safilinin olduğunu hiç hesaba katmadılar.

Gıda ürünleri iki üç kat fiyatlara satılırken maske, eldiven, dezenfektan gibi ürünler ise fahişin de ötesinde vicdansızlık seviyesinde rakamlara satıldı. Üç beş liralık ürünler on on beş kat fazla fiyata satıldı. İnsanlar canlarıyla imtihan olurken krizi kendi lehine fırsata çevirme gayretinde olanların virüsten daha tehlikeli oldukları bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Şimdilerde ise uzaktan eğitim nedeniyle bilgisayardan, tablete, yazıcıya, görüntü ve ses sistemlerine varana kadar eğitimde kullanılan teknolojik ürünlerin fiyatları tavan seviyesine ulaştı. Bu zor zamanlarda insanların işini kolaylaştırmak yerine, sorunlarından ve ihtiyaçlarından nemalanmaya başladılar. Fırsatçılar boş durmuyor.

Çaresizliklerden faydalanmak bizi insanlığımızdan uzaklaştırır. Ağlayanın malı gülene fayda vermez diye boşuna söylememiş atalarımız.

Bugünler Allah'ın izniyle elbet geçecek ve hatırımızda kalanlar bize yapılan iyilikler ve kötülükler olacaktır. Bu dünyanın tartısı şaşmış olsa bile ahiretteki tartı asla şaşmayacak.

Canımızla imtihan olduğumuz bugünlerde yaşadığımız bu krizde kendi kendimize yetmeyi öğrenecek, yaşamanın ve yaşatmanın ne kadar faziletli bir eylem olduğunu idrak etmiş olacağız.

Unutmayalım ki Allah, kulunu asla sahipsiz bırakmaz.296 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir - 12/01/2021
Her şair herkesin yaşadığı olaylara kendi penceresinden bakar. Kendi penceresinden bakarken de kendi dokunuşları ile şekillendirir olayları, olanları. O yüzden şiirlerde işlenen konular aynı olsa da okuyucuya yansıması farklı olur.
Sessiz ölüm! - 07/01/2021
Bu mevsimde ölünmez. Aman diyeyim, dikkat et. Üşütme, hasta olma, mevsim kış, kalın giyin, hırkanı unutma, kabanını almadan çıkma sokağa, bol bol C vitamini yüklemesi yap vücuduna. Sosyal mesafeye, hijyene dikkat et, maskeni tak, virüse yakalanma. Ne
Davetsiz misafirdir ölüm - 30/12/2020
Davetsiz misafirdir ölüm
SAPAN SAPAN BÜYÜR UMUTLAR - 25/12/2020
SAPAN SAPAN BÜYÜR UMUTLAR
Her gol sahada atılmaz! - 11/12/2020
Her gol sahada atılmaz. Bazen saha dışında da güzel ve bir ömür unutulmayacak goller atılabilir
“BU NE YAMAN ÇELİŞKİ” - 07/12/2020
EN ÖZGÜR ALAN BALKONLARIMIZ - 07/12/2020
Yatay özgürlükten dikey esarete - 20/07/2020
.
Vefa bir semt adından ötedir - 19/06/2020
Vefa bir semt adından öte dostun yüreğinde duran en kutsal nişandır. Nişanesidir dostluğun....
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir Fevzi YILDIRIM
YILDIZLAR KAYIYOR.

Vedat KAHYALAR
ADANA DENİNCE AKLA GELENLER

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
TBMM TÜRKİSTANLILAR İÇİN KENDİNE YAKIŞANI YAPMALIDIR!

Dr.M.Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
2020 ve Aciz Kalan İnsanlık

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
REKTÖR ATAMASI VE DEĞİŞMEYEN TAVIRLAR

Metin ÖZEL
Gazeteci Kimdir, Ne İş Yapar, Uzman Kimdir?

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
ARADIĞINIZ MUTLULUĞU BULABİLDİNİZ Mİ?

Recep GÜNDOĞAN
Darbeyi Trump'mı Yapıyor, Trump'a mı Yapılıyor?

Battal ASLAN
MECNUN LEYLAYI TERK ETTİ!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
İnancımızın Bir Gereği olarak“Sürdürülebilir Yaşam Tarzı ‘’

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

Advertisement