Advertisement
Hüseyin ACARLAR
Eğitimin Ulularına(!)
16/09/2020


Not; Bu yazının gerçek eğitim hayatımızla doğrudan bağlantısı vardır. Olay ve kişiler hayal ürünü değildir.

Bu yazıda Türk mizahına katkıda bulunmak gibi esastan bir maksadım yok.

Gene de yazıda kullandığım ironi dilin “güleriz ağlanacak halimize” kabilinden mizahımıza epeyce malzeme vereceği gerçeğini kabul ediyorum.

Eğitim bürokrasisinin ulu kişilerine ilk sorum;

Matematik ilminin tüm konuları otuz beş başlıkta ele alınıyor. Bu otuz beş konu ilköğretimden itibaren on iki yıl boyunca okullarımızda binlerce saat ders yapılarak anlatılıyor. Sonuç; Öğretemiyoruz. Peki neden? Eğer öğrencide problem varsa aynı öğrenci aynı konuları bir özel eğitim kursunda sekiz ayda nasıl öğreniyor? Aynı soruyu matematik yerine İngilizce olarak değiştirsek sonuç aynı çıkıyor. Neden? Ya da “Türk Dili ve Edebiyatı” dersi adı altında o kadar ders işlenmesine rağmen kendi konuşma ve yazı dilimizle ilgili sorun niçin giderilemiyor?

-Şeyden. Neden şey ya. Ondan şey oluyor? Kem ve küm yani.

-Hımm … Geçiyorum. Öğretimde bayağı ilerlemişiz yani.

İlerleme deyince Eğitim Bakanlığımızın önünde neden “Milli” kelimesi var? Diğer bakanlıklar Milli değil mi? Mesela Kültür gibi? Eğitim felsefesinden gelen bir soru bu.

Açalım yeni sorularla.

Eğer “mili” isek Eğitim felsefemiz neden ilerlemeci felsefedir ve neden Pragmatizm odaklıdır? Oysa “ilerlemecilik” ve “pragmatizm” Amerikan felsefesi. Hatta John Dewey isimli Amerikalı düşünürün pragmatizmi (faydacılık/çıkarcılık) yeniden inşâcılık ve ilerlemecilik fikrinin eğitme uyarlanan felsefesi olarak lisans eğitimi verdiğiniz felsefe fakültenizde bana siz söylediniz.

Eğitimi şöyle tanımlıyorsunuz; “ Eğitim, yaşantı yoluyla kalıcı davranış değişikliğidir” Bakın bunu şöyle anlasam mahsuru olur mu? “Eğitim, Amerikan kültür emperyalizmi ile kalıcı davranış değişikliği yapmaktır”

Hemen de kızıyorsunuz ama? Sallama mı dediniz pek yüce ulu?

Biraz orantısız yükleneyim o vakit. 1925 yılında ülkemize okullarımızı gezip incelemeler yapmak üzere davet edilen Prof Dr John Dewey, gerekli çalışmaları yaptıktan ve Türkiye’nin özelliklerini göz önünde bulundurduktan sonra görüş ve planlarını rapor sunarak yayınlamıştı. Bugünde hala kitaplarımızda öve öve bitiremediğiniz bu akademisyenin CIA nın beyin takımından olduğunu neden yazmazsınız? Kültürel Özgürlük Komitesi direktörü olduğunu altmışaltı ülkede finansının CIA tarafından yapıldığını Wikipedia bile yazıyor. Ne dersiniz?

Gezi olaylarının beyni filozof Gene Sharp’ı sorsam hepten çuvallayan aydın takımı gibi gardınız düşüyor. Neyse konumuz eğitim öğretim idi değil mi?

Sahi felsefe eğitimi verdiğiniz fakültelerden neden hepten ateist, septist, eksistansiyalist, fütürist tipler çıkar sayın ulu YÖK?

Yok yok sizi zorlayan bir soru değil bu. Sınavlardan aldığınız ücretleri sorsam bayağı zorlanırsınız mesela.

KPSS sınavında bir öğretmen adayı size ne kadar para yatırıyor? Sınav gideriniz ne kadar? Ortalama bir buçuk milyon öğrenciden ortalama aldığınız ücret yüz tl ise bir sınavdan topladığınız parsa fena değil. Her şeye bir sınav var her sınavda para var! Kusura bakmayın ama ölçme değerlendirme uzmanı sıfatını bana verirseniz ölçüp biçerek değerlendirmek zorunda kalıyorum.

Hukuk eğitimimiz tamamen orjinal ve bize ait olunca, yurt dışı denkliği için bir yıl yeterli diyorsunuz anlıyorum sizi. Hukuk Fakültesine girmek için Üniversite yerleştirme sınavlarında Matematik ve Türkçe Puanlar ağırlıkta. Tabi hukuk hesap kitap işi. Tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji coğrafya konularının ne önemi var ama değil mi? Hukuk sosyal alan değil nihayetinde! Ne edersiniz aynı tornadan geçince sayenizde öğrendik. İroni bir yana garip bir durumda olduğunuzu fark edemiyor musunuz?

“Hadi bu kadar yazdın sun bir öneri” diyorsan sayın ulu MEB! Mevcut sorunlarınızın yüzde ellisini bir kararla çözecek formülü vereyim. Uygulamazsınız ama olsun. Buraya not düşmüş oluruz.

Bir defalığına altmış beş yaş emekliliği, altmışla düşürün. Altmışından sonra öğretmen ve öğrenci için sıkıntı. Polisimizdeki meslekte yıpranmışlığ emsal alalabilirsiniz. Sonrasında oluşacak boş kadrolara KPSS sınavı yapmaksızın atama yapabilir, genç nüfusa alan açmış olursunuz.

Aşamalı olarak Okul aile birliğini sistematize ederek seçimle okul velilerinden oluşturun. Öğretmen atamalarını Bakanlık denetim ve teftişine açık olarak okul aile birliği yapsın. E bu çok mu basit geldi. Bakın hangi sorunları çözersiniz bir kaçını yazayım.

1- Hiçbir veli çocuğuna yetersiz olacak birini öğretmen olarak atamaz.Bu durumda öğretmen adayı her alanda gayret sarf etmek zorunda kalacak.

2- Merkezi atama sistemi biter, eş durumu, tayin, terfi bekleme vb iş yükü biter.

3-Hiçbir aile uzaktaki bir okula çocuğunu yazdırmaz. Eve yakın denetleyebildiği bir okula gönderir. Okul servislerinde çocuklar perişan olmaz.

4-Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi Fen Lisesi ayrımı zamanla kaybolur. Her okul en iyi öğretmenle sözleşme imzalamak isteyecektir. Böylelikle sınav baskısı, öğrencilerin psikolojik travmaları asgariye çekilmiş olur.

5- Okul ihtiyaçları veliler tarafından gönüllü olarak çözüme kavuşturulur. Bağış vs adı altında zorlamalar ortadan kalkar.

6- Güvenlik üst düzeye çıkacağından öğrenci disiplinel hale gelir. Alkol uyuşturucu gibi alışkanlıklar bu zeminde yer bulamaz.

7- Her önüne gelenin amirlik tasladığı öğretmenin saygınlığı artar.

Bu maddeler yeterli sanırım dahası var onu da siz yazarsınız ulularım. Ders ve içerikler ile ilgili düşünceler başka bir yazıya kısmet olursa.63 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yitik Dünya Zamanı - 08/01/2021
“Hâsılını öğrenirsen kuşkusuz zaman gerçektir. O vehimlerle bilinir. Doğa gibi tesirdedir onun gücü. Zamanın ve doğanın dış varlığı ise yoktur. Şeyler onunla belirlenir. Onun ise kendisinde hükümranlığı olacak bir dış varlığı yoktur.
Aralık ve Salaklık - 21/12/2020
Bir şark klasiği Abdurrahman İbn Cevzi’nin “Ahmaklar ve Dalgınlar” diye tercüme edilmiş eseriydi kitap. Bu kitap hakkında ne dersin Dayı diye sordum. Başladı konuşmaya: Bilmem hatırlar mısın zamanın behrinde İzmir Dikili’de “Salaklar Derneği” diye
Poker Oynamak Adabı Erkândansa Kâğıt Çalmak Ahlaksızlık Olur mu? - 19/12/2020
Poker Oynamak Adab, Erkandansa Kagıt Calmak Ahlaksizlik Olur mu?
Dijital Dönem ve İlim - 07/12/2020
Dijital Dönem ve İlim
Biz Dünyadan Gider Olduk Kalanlara Selam Olsun - 05/12/2020
Biz Dünyadan Gider Olduk Kalanlara Selam Olsun
Piyasa Ekonomisi ve Kontrol Toplumu - 21/11/2020
Allah'tan Rol Çalmaya Kalkana Allah'’ın Va’di Haktır
Siyasi Parti teşkilatları Yada saatleri ayarlama enstitüsü - 02/11/2020
.
Bir Yol Hikayesi - 30/10/2020
.
Bir Temaşadan Kalan - 18/10/2020
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
VERMEK.....

Vedat KAHYALAR
Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
“BAYRAK DEĞİŞİMİNDE” SIRADAKİ İSİM JOE BİDEN

Metin ÖZEL
KEŞKELERİM

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Odun Yanar Kül Olur, İnsan Yanar Kul Olur.

Mustafa BAYGIN
ABD’nin Derdi Ne Değil!

Recep GÜNDOĞAN
Gelecek partisini hedef alan saldırılar ve MHP'nin tavrı.

Battal ASLAN
VARMI..!!YOKMU..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
HAYAT BİR GEMİ, DÜNYA BİR LİMAN

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

---