Advertisement
Dr. M. Zeki UYANIK
İnanmak, Yaşamak ve Örnek olmak Sorumluluğu…
03/11/2020
İnanmak, Yaşamak ve Örnek olmak Sorumluluğu… 

            İnsan, Kur’an’ın ifadesi ile yaratılmışların içerisinde en güzel (Tîn, 95/4), şerefli varlık (Îsra, 17/70), yegane akıl sahibi ve Allah’ın yeryüzündeki halifesi (Bakara, 2/30) konumundadır. Bütün bu sıfatları kendinde barındıran beşer, dağların ve taşların taşıyamadığı emaneti üstlenmiştir. Bu emaneti yüklenmekle bir takım sorumluluklarla da muhatap olmuştur. 

            İnsan'ın dünya yolculuğunda bu sorumlulukları çok ve çeşitlidir. İslam dini açısından  bu görev ve sorumlulukları  üç maddede özetleyebiliriz.  

            1. İnanma/İman Etme 

            İnsanın yeryüzündeki en önemli ve ilk görevi kendisini yaratan ve sayamayacağı kadar kendisine nimet bahşeden yaratıcıya iman etmektir. İman ki, insanın bu dünyada sahip olabileceği en büyük nasip ve nimet, ahirette ise ateşten kurtuluşun yegane çaresi ve cennetin anahtarıdır. "Kim Allah’a iman eder ve salih amel işlerse, onun kusurlarını örter ve onu altından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetlere sokar. Büyük kurtuluş/kazanç budur işte." (Teğabûn, 64/9)  ayeti bunu hatırlatır.  

            Fani hayat ebedi hayatın yanında sadece bir yol ağzından ibaret ise ki öyledir. Bu fani alemde insanın sahip olabileceği ya da kaybedeceği en büyük lütuf ve nimet şüphesiz imandır. Kişinin imanı varsa bu fani alemde Bilâl-i Habeşî, Ebû Zer gibi   giyecek bir gömleği olmasa bile ondan daha zengini yoktur. İmanı varsa Hz. Yûsuf gibi zindana da düşse o insandan daha özgür bir insan yoktur. Ancak iman yoksa, Firavun, Kârûn örneğinde olduğu gibi imansız insandan daha fakir ve tutsak birisi yoktur.  

            Bu bağlamda, iman nimetine sahip olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. Zira iman herkese nasip olmayacak kadar büyük bir izzet ve şereftir. Bundan dolayı iman etmek bir nimet ve sorumluluk olduğu gibi onu ölüme kadar muhafaza etmek de bir görevdir. 

            2. Amel-i Sâlih/İbadet 

            İman eden bir Müslüman'ın diğer bir görevi imanını diri tutacak ve daha da güçlendirecek olan güzel amelleri işlemektir. Dini bir kavram ile ifade edecek olsak amel-i sâlihe imza atmaktır.  

            Amel-i sâlih demek, Allah'ın razı olduğu bütün söz, fiil ve işlerdir. Namaz, Kur'an okumak, sadaka, iyilik, tebessüm, tatlı söz, yoldaki zararlı bir cismi kaldırmak, insana ve diğer varlıklara hizmet etmek amel-i sâlih, ibadet ve sevaptır mükafatı da dünyada huzur ahirette ise cennettir. Nitekim Kur'an, iman ve ameli insanı zarardan kurtaran ve kurtuluşa götüren bir reçete olduğunu  zikredilmektedir. "Asra yemin olsun ki, insan ziyandadır. Ancak iman edenler ve salih amel  işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır." (Asr, 95/1-3) 

            Buna göre ibadet imanı her daim diri tutan ve güçlendiren manevi bir gıdadır.Vücut gıdaya ihtiyaç duyduğu gibi aynı şekilde manevi gıda olan amel-i sâlihe de ihtiyaç duymaktadır. Manevi gıda ibadet, imanın muhafazasını ve bedenin zinde kalmasını sağlamaktadır. Ancak bu gıdanın yokluğu ve haramların işlenmesi ise imanın zayıflamasına ve Allah korusun kaybedilmesine sebebiyet verir.  

            Onun için Müslüman, inancının bir gereği olarak inandığını yaşaması gerekir. Aksi bir durum Hz. Ömer'in şu sözü ile muhatap olur, "inandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar." 

            3. Örnek Olmak/ Ahlak 

            Ahlak; iman, ibadet ve müslüman'ın süsü aynı zamanda kemale erdirenidir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz hadisinde, “Müminlerin iman bakımından en olgunu, ahlak bakımından en güzel olanıdır.” (Ebû Dâvûd, "Sünnet", 15.) Bir başka hadisinde ise,Sizin en hayırlınız, kendisinden hayır beklenilen ve kötülüğünden emin olunandır; en şerliniz ise kendisinden hayır beklenmeyen ve kötülüğünden de emin olunmayandır.”(Tirmizî, "Fiten", 76) buyurmaktadır. 

            Bundan dolayı, Müslüman bireyin, başta şefkat, merhamet, saygı, sevgi, sabır, hoşgörü, dürüstlük, haya, edep... olmak üzere, “güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen(İbn Hanbel, Müsned, II, 381.) Hz. Peygamberi ve onun tebliğ ettiği kitabı hayatının her alanında kendine örnek alarak, naslardaki ahlakî değerleri benimsemesi, kötü huylardan uzak durması ve inanan-inanmayan herkese örnek olması vazgeçilmez bir sorumluluktur. 

            Müslüman'ın iman ve ibadet görevi olduğu gibi küreselleşen ve küçük bir köye dönüşen dünyada inanan- inanmayan herkese ve herkesime örnek olma sorumluluğu da vardır. Bu bağlamda müslüman, örnek yaşantısı ve şahsiyeti ile birinin hidayetine vesile olması efendimizin ifadesi ile, "Tek bir kişinin senin irşadınla Müslüman olması, sana kızıl develer verilmesinden daha hayırlıdır.” (Buhârî, "Cihad", 10) Ancak kötü örnekliği ile de, birinin hidayetine engel olması ya da kişinin İslam'dan, camiden, namazdan soğumasına sebep olması da bir o kadar vebaldir. 

            Yazımı meramızı özetleyen iki güzel Müslüman'ın sözü ile bitirirken şunu bilelim ki, “Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur.” (Aliya İzzetbegoviç) 

 

Ve şunu da unutmayalım ki, "En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır." (Malcolm X) 

 

            İmanı ibadetle güçlendiren ve ahlak ile süsleyen kullardan yani inanan, inandığını yaşayan ve ahlakı ile insanlara örnek olabilen kullardan olmak duası ile...234 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu - 19/12/2020
"Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele."
Ölü kimseye dokunmak caiz mi? - 05/12/2020
-
İslam Dünyası… - 15/10/2020
.
Ayasofya ve 15 Temmuz… - 16/07/2020
Ayasofya bir diğer ismi ile “Camii-i Kebîr” 86 yıl aradan sonra tekrar asıl hüviyetine kavuşturuldu
Korona Günlerinde Tefekkür... - 13/05/2020
.
Coronavirüsten Dolayı Cuma Namazını Kılmama'nın İmana ve Nikaha Bir Zararı Var Mı? - 14/04/2020
.
İslam’da Ticaret Ahlakı… - 27/02/2020
.
Dini ve Hukuki Kuralları Çiğnemenin Sorumluluğu ve Sonuçları… - 13/02/2020
.
Toplumsal Sorumluluklarımız ve Dünyevileşmek - 28/01/2020
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
VERMEK.....

Vedat KAHYALAR
Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
“BAYRAK DEĞİŞİMİNDE” SIRADAKİ İSİM JOE BİDEN

Metin ÖZEL
KEŞKELERİM

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Odun Yanar Kül Olur, İnsan Yanar Kul Olur.

Mustafa BAYGIN
ABD’nin Derdi Ne Değil!

Recep GÜNDOĞAN
Gelecek partisini hedef alan saldırılar ve MHP'nin tavrı.

Battal ASLAN
VARMI..!!YOKMU..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
HAYAT BİR GEMİ, DÜNYA BİR LİMAN

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

---