Advertisement
Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu
19/12/2020
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu…
Yüce Mevla Kur'an-ı Kerim'de mealen şöyle buyurmaktadır: "Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele." (Bakara, 2/155.) Bu ayetten de anlaşıldığı gibi insanoğlu çeşitli olaylar ve sebeplerle bu fanide sınav edilmekte ve musibetler yaşamaktadır. İnsanlık tarihi boyunca da insan yeryüzünde musibet, afet gibi durumlarla imtihan edilmiştir ve de edilmektedir. Bunun birçok sebep ve hikmeti olabilir ama biz bunu bilemeyebiliriz.  

Allah, bugün de bir virüs ile insanı imtihan etmektedir. Güçlü- zayıf, fakir-zengin, genç-yaşlı, kadın-erkek, inanan- inanmayan herkes bu korona virüsünden dolayı bir endişe ve korku içerisinde.
Küçücük bir virüs bütün insanları esir aldı ve eve kilitledi. Öyle ki, dünyanın birçok coğrafyasında sosyal ve iktisadi hayat durdu, sokaklar, caddeler şehirler boşaldı. 
 
Küçücük bir virüs bütün insanları teslim aldı, hayat durma derecesinde yavaşladı, ülkelere girişler çıkışlar yasaklandı, dünyada ulaşım neredeyse durdu, eğitime ara verildi. Bütün dünya elindeki tüm imkân ve araçlarla küçücük bir virüsle topyekûn mücadele etmektedir. 

Peki, İslam dini bu tarz musibet ve salgın hastalıklarını nasıl değerlendirmektedir? 

Öncelikle şunu ifade edelim ki, muhakkak ki bunun birçok hikmeti ve sebebi olabilir. Ancak İslam âlimleri, bu tarz musibet ve salgınları bilmediğimiz sebep ve hikmetlerin yanında genel olarak şu açılardan da değerlendirmektedirler:
1. İnsanın yaptıklarının bir cezası olabilir: Nitekim Kur'an, tarihte olan tufanların, helâkların, salgın hastalıklarının sebebini insanların yaptıklarına bağlamaktadır. "İnsanların kendi eliyle yaptıklarından dolayı, karada ve denizde fesat, bozulma çıktı. Nihayet Allah, onların yaptığı kusurların, günahların bir kısmının cezasını onlara tattırdı. Umulur ki dönüş yaparlar." (Rûm, 30/41) 

Dün olduğu gibi bugün de insan yaptıkları sebebi ile cezalandırılıyor olabilir. "Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir; kaldı ki Allah birçoğunu da bağışlar." (Şûra, 42/30.) Ayeti buna işaret etmektedir. 

2. İnsanı terbiye etmek için olabilir: İnsanın kendine, doğaya, diğer varlıklara ettiği zülüm ve kötülük, Allah'a karşı isyanı, günahı ve daha nice yaptıkları yüzünden felaketlere sebep olmaktadır. Buna binaen Allah tarihte olduğu gibi bugün de küçücük bir virüsle büyüklük taslayan insana bir ders veriyor. Kendi kudretini, insanın acizliğini hatırlatıyor.  

3. Bu bir imtihan olabilir: İnsanın her an olumlu ya da olumsuz durumlarla karşılaşması mümkündür. Çünkü dünya bir imtihan yurdudur. Bundan dolayı insanı sınamak için Allah musibet, hastalık, dert, keder, acı, ölüm… verir.  İnsan imtihanda sabrederse kazanır, isyan ederse kaybeder. Bu bağlamda bugün bize düşen görev bu virüsü bir imtihan olarak görmek, yetkililerin tavsiye ettiği kurallara riayet ederek sağlığımızı ve sevdiklerimizi korumaktır ki bu da dini ve insani sorumluluğumuzdur. Bu görevi ihmal etmek ise, dünya ve ahiret anlamında dinen mesul olmak ve imtihanı kaybetmek demektir.

4. Günahlara kefaret olabilir.  İnsan, dünya hayatında bazen günah işleyebilmektedir. Allah da kulun bu günahını ona musibet ve afet vererek sabretmesi halinde günahına af vesilesi yapabilmektedir.
Yani başa gelen musibet, afet, ölüm, sıkıntı,  acı, elem, hastalık gibi hususlara sabredip Allah’tan gelenin baş üstünde yeri var deyip metaneti ve vakarını koruması kişinin günahlarına kefaret olabilmektedir. Nitekim sevgili peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Mü'mine musibet nevinden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefaret olur. Musibet, beklenmedik bir hâdise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş fark etmez." (Müslim, “Birr”, 49.)

5. İbret alınması için olabilir. Geçmiş bazı kavimler, isyan ve azgınlıklarından dolayı helak oldular. Allah, eski kavimlerin helak olayını insanlara hatırlatır ki ibret alsınlar. Aynı şekilde bir şehre ya da ülkeye veya kıtaya bir musibet verir ki aynı dönemde veya sonra gelen diğer insanlar bundan ibret alsın ve aynı yanlışları yapmasınlar.  

Sonuç olarak, musibet ve virüs gibi toplumu etkileyen salgın hastalıklarının meydana gelme anlamında birçok sebep ve hikmetleri olmakla birlikte, bize düşen görev hem bu bildiğimiz hem de bilmediğimiz hikmetlerini de düşünerek değerlendirmek ve ibret almaktır. 

 Ülkemizin, dünyamızın ve de insanlığın bu virüsten en yakın zamanda kurtulması ve huzura ermesi duası ile... Allah'a emanet olun.


331 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ölü kimseye dokunmak caiz mi? - 05/12/2020
-
İnanmak, Yaşamak ve Örnek olmak Sorumluluğu… - 03/11/2020
.
İslam Dünyası… - 15/10/2020
.
Ayasofya ve 15 Temmuz… - 16/07/2020
Ayasofya bir diğer ismi ile “Camii-i Kebîr” 86 yıl aradan sonra tekrar asıl hüviyetine kavuşturuldu
Korona Günlerinde Tefekkür... - 13/05/2020
.
Coronavirüsten Dolayı Cuma Namazını Kılmama'nın İmana ve Nikaha Bir Zararı Var Mı? - 14/04/2020
.
İslam’da Ticaret Ahlakı… - 27/02/2020
.
Dini ve Hukuki Kuralları Çiğnemenin Sorumluluğu ve Sonuçları… - 13/02/2020
.
Toplumsal Sorumluluklarımız ve Dünyevileşmek - 28/01/2020
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
VERMEK.....

Vedat KAHYALAR
Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
DAVA, AKSİYON VE İŞ ADAMI MERHUM SÜLEYMAN ÇALIŞKAN

Metin ÖZEL
KEŞKELERİM

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Odun Yanar Kül Olur, İnsan Yanar Kul Olur.

Mustafa BAYGIN
ABD’nin Derdi Ne Değil!

Recep GÜNDOĞAN
Gelecek partisini hedef alan saldırılar ve MHP'nin tavrı.

Battal ASLAN
VARMI..!!YOKMU..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
HAYAT BİR GEMİ, DÜNYA BİR LİMAN

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

---