Advertisement
Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
ahmettasgetiren@hotmail.com
Saadet çantada keklik olur mu?
12/01/2021
 Yüzde 50 artı 1 çetin bir hesap. Hele o 1. Yüzde 50’yi buldunuz 1’i bulamadınız.  Ya da 49.9’da kaldınız. Seçim gecesi oylar sayılırken ölüp ölüp diriltecek bir sancı.
 
Ufukta seçim görülüyor mu görülmüyor mu? İktidara göre 2023’e kadar yok, muhalefete göre 2021’in ikinci yarısında neden olmasın!
 
İttifaklar bu dönemin olmazsa olmazı. Çünkü hiçbir partinin yüzde 50 artı 1’i bulma ümidi yok. Ak Parti’nin oyları bile yüzde 30’lar (üstte altta) civarında. Ak Parti işi MHP ile götürüyordu, ama belli ki derinde bir ukde varlığını sürdürüyor. Ya olmazsa? Ya yüzde 1 hüsranı yaşanırsa? Onun için kapıları çalma eylemi başlamış durumda. Misal: Cumhurbaşkanlığı seviyesinde Oğuzhan Asiltürk ziyareti.
 
Ona yeniden döneceğim, ama muhalefet için birkaç cümle kurmak lazım. İttifak zarureti kaçınılmaz olarak muhalefeti de arayışa sürüklüyor. Muhalefet bunun faydasını yerel seçimlerde fazlasıyla gördü. Genel seçimlere yansımaları da oldu. Şu dönemde siyasi mücadele, bir yandan ittifak oluşturma çabası ile yaşanıyorsa, diğer yandan da “benzemezlikler” öne çıkarılarak karşıt ittifakları çözme çabası halinde seyrediyor. Muhalefette yüzde 12 civarındaki oy oranı ile hayati önem kazanan HDP, dokunanı yakan parti haline getirilmek istenirken, iktidarda AK Parti’nin, MHP ile işbirliği ile gelen kimya değişmesi sorun oluşturuyor. Çünkü bir yandan MHP ile gelen Kürt oyları ile giderken, daha önemlisi MHP rengine bürünen Ak Parti, Türkiye için hayati değerde olan Kürt sorununu çözme misyonunu kaybediyor.
 
Bu ara değerlendirmeden sonra yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk ziyaretine dönersek… Bunun önemli bir siyasi olay olduğunda kuşku yok. Asiltürk, merhum Erbakan’dan sonra Milli Görüş misyonunda bir tür “kurucu babalar heyeti” niteliğindeki Yüksek İstişare Kurulu’nun başkanı. Temel Karamollaoğlu’nun Saadet liderliği, bu heyetin hem tasvibi hem tensibi ile olmuştur denebilir. Temel Bey’in liderliğinin son dönemde her toplum çevresi için sıcak bir ilgi oluşturduğu da biliniyor.
 
Tayyip Bey, görüşme ile ilgili olarak açıkça “seçim ittifakı” ve “terörle mücadelede destek”in altını çizerek şunları söyledi:
“Sayın Asiltürk geçmişte beraber olduğum büyüğümdür. Bu ziyaretim hem bir nezaket ziyareti, hem de ittifak meselesinde, seçim ittifakı mı olur ya da geleceğe yönelik terörle mücadelede her türlü desteğin bizim yanımızda olması lazım. Bizim bir yalnızlığı hissetmememiz lazım. Buna benzer görüşmeleri bundan sonra da yapacağım. Bundan sonraki süreçte de bu görüşmeler devam edecek.”
 
“Terörle mücadelede destek” ne anlama geliyor, o konuda mahrem bilgiler mi paylaşıldı, biraz müphem. Ama “seçim ittifakı” beklentisi açık. Önceki seçimlerde Ak Parti, sözcüleri ve medyası ile “CHP ve HDP ile ittifak” üzerinden Saadet’e yüklendi, Saadet tabanını etkilemeye çalıştı. Bir miktar etki olmuş mudur, muhtemel.
 
Ancak o dönemde Saadet’in, üstelik Temel Bey’in ailesi üzerinden çok çirkin bel-altı vuruşlara maruz kaldığı, Süleyman Soylu üslubuyla terörle iltisak denklemleri kurulduğu ve bunun Saadet camiasını çok rahatsız ettiği biliniyor.
 
Ak Parti, hem de merhum Erbakan’ın sağlığında Milli Görüş’ten ayrışarak kurulan bir parti. Erbakan ve onunla birlikte Milli Görüş hareketini yürüten kadro -ki Yüksek İstişare Heyeti, o kadronun Aksakal’larından oluşuyor, Asiltürk de o heyetin başkanı- kopup gitmeler ve gidilen yerde oluşan hareketin tırmanıp iktidar olması karşısında çok zorlandılar. Zorlandılar çünkü gidenler “milli görüş gömleği”ni çıkararak yol almaktaydılar bu da misyonu “Eski”lik imajına büründürüyordu.
 
Ama misyon son ismi olan Saadet’le varlığını korudu ve bugün oy oranı yüzde kaç ise, kapısı çalınacak bir varlık oldu.
 
Ne olur?
Oğuzhan Asiltürk çetin bir müzakerecidir. Gerek Ecevit’le yapılan ortaklıkta, gerek daha sonraki “Milli Cephe” ortaklıklarında ve Refahyol koalisyonunda partisi adına çetin pazarlıklar yapmıştır. Ayrıca bu misyonun siyasi geçmişinde hem CHP ile hem Doğru Yol ile iktidar ortaklığı vardır. Bunu tabanına kabul ettirme gibi bir beceri de söz konusudur.
 
Saadet’in iktidara yönelik çok ciddi eleştirilerinin bulunduğu da biliniyor. Son olarak şu söylenebilir ki, Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden sonra Saadet’ten “Çantada keklik” pozisyonu bekleyenler yanılır.
 
Yazıyı bir kadim sözle bitirelim: “Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olur, sırrını dışarıya verebilir. Buğz ettiğinde de ölçülü buğz et, belki bir gün dostun olur, söylediklerinden utanırsın.”
 
Siyasetçilerin kulağına küpe olsun.
 
https://www.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/saadet-cantada-keklik-olur-mu-1588238


22 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Allah Korusun! - 10/02/2019
.
Türkler... Kürtler... Duygular... - 09/01/2018
.
Kutlu Doğum haftasına çelme takmak niyedir, niye? - 25/04/2017
.
'Kılıç artığı' - 02/03/2017
.
Ahmet Taşgetiren: 'Evet dünyası”ndaki kaygının sebebi... - 26/02/2017
Star gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü yazısında 'Evet'çilerin kaygısını kaleme aldı.
Kur’an’da Nifak Ve Münafığın Özellikleri - 14/02/2017
Kalbe düşen nifak tohumu yeşerdiği her an kalbi ele geçirir ve kalbi zehirler. Kalbi zehirlenen ve nifak hastalığına yenik düşmüş her beden artık münafıklık alametleri göstererek hem kendini hem içinde bulunduğu toplumu bulandırır.
İran için ne desem! - 18/12/2016
Halep’te, Suriye’nin genelinde katledilenler nereye düşüyor, İran’ın Müslümanlığı nereye?
HDP operasyonu ve ötesi - 06/11/2016
.
Ne yapar anne ambulansı görünce? - 03/11/2016
.
 Devamı
Köşe Yazıları
Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
VERMEK.....

Vedat KAHYALAR
Ercüment ÖZKAN'ın Ardından..

Hüseyin ACARLAR
Yitik Dünya Zamanı

Orhan GÖKTAŞ
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Musibetlerin ve Salgın Hastalıklarının Dini Boyutu

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Adnan KALKAN
İnternet Bağımlılığını Önleme Yolları

Kurtuluş KILINÇ
İlk Ramazan Hatıram

Abdulaziz KIRANŞAL
Namazda Huşu İçin On Altın Kural

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
DAVA, AKSİYON VE İŞ ADAMI MERHUM SÜLEYMAN ÇALIŞKAN

Metin ÖZEL
KEŞKELERİM

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Odun Yanar Kül Olur, İnsan Yanar Kul Olur.

Mustafa BAYGIN
ABD’nin Derdi Ne Değil!

Recep GÜNDOĞAN
Gelecek partisini hedef alan saldırılar ve MHP'nin tavrı.

Battal ASLAN
VARMI..!!YOKMU..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
HAYAT BİR GEMİ, DÜNYA BİR LİMAN

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Talip KOKTAŞ
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Osman PALAMUT
Vatan ve Millet aşkı

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İdris POLAT
İdris Polat: Oku! Kalk ve Uyar!İ

---