• https://www.facebook.com/AdanaBuyukSaatGazetesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 552 241 03 21
  • https://twitter.com/BuyukSaatGazete
  • https://www.instagram.com/adanabuyuksaat/?hl=tr
  • https://www.youtube.com/channel/UC1nzYHN5kSbjEovGgI-AQjQ
Orhan GÖKTAŞ
Bu yazıyı zülfüyare dokunmak için yazıyorum!
20/02/2021


İstiyorum ki bu yazı, okuyanları rahatsız etsin, vicdanlarını sızlatsın, hatta kızdırsın. Öfkelenin, moraliniz bozulsun bu yazıyı okuyunca.

Bizi yazacağım bu yazıda. Halimizi, içinde bulunduğumuz durumu anlatmaya çalışacağım. Hep birlikte felakete doğru hızla yol aldığımızı ve felakete değil de cennete gittiğimizi zannederek güle oynaya gittiğimizi anlatmaya çalışacağım.

Biz dediğim Elhamdülillah Müslüman’ım ve İslam’ın yeryüzüne hakim olmasını istiyorum diyenlerdir. Başkası sakın üzerine alınmasın yazdıklarımı.

İşte halimiz;

Büyük çoğunluğumuz bireysel ibadetlerimizi yapıyoruz. Kelime-i şehadet, namaz, oruç, hac ve zekat ibadetini yerine getiriyoruz. Hatta kurban kesiyor, nafile oruçlar tutuyor, kutsal sayılan gecelerde dualar okuyoruz. Hz. Peygamberin adını duyunca salavat getiriyor, ezan sesi duyunca Allah’ı yüceleyen sözler söylüyoruz, selamlaşırken “esselamü aleyküm” demeye özen gösteriyor, bir şeyi yapacağımızı söyledikten sonra mutlaka “inşallah” demeyi unutmuyoruz.

Ancak sosyal yaşamda İslam’ı terk etmişiz. Siyasetimizde, eğitimimizde, adaletimizde, çalışma hayatımızda, ticaretimizde, alış verişimizde, evlenmemizde, boşanmamızda, miras paylaşımında, borç verip almada ve sosyal hayattaki diğer ilişkilerimizde Kur’an ve Allah’ın Resulüne göre değil beşeri hukukun belirlediği kurallara göre davranıyoruz veya davranmak zorunda bırakılıyoruz. Ancak sorun böyle davranmak veya davranmak zorunda olmamızda değil. Sorun bunu kanıksamış olmamızda, buna itiraz etmiyor olmamızda. Sorunun büyüğü sosyal yaşamda İslam’ı talep etmiyor oluşumuz.

Bize bu sosyal yaşamı dayatanların yakın geçmişte bize yaşattıkları korkularımızı öyle büyütmüşüz ki, adeta bunlar tekrar gelmesin diye bu korkuların esiri olmuşuz.

Bizi artık onlar yönetmiyor!

Bizi artık tıpkı bizim gibi yukarıda saydığım bireysel ibadetlerini aksatmayanlar yönetiyor. Bunlar onlar gibi namazı yasaklamıyor hatta kendileri de kılıyor, bunlar onlar gibi örtüyü yasaklamıyor hatta kendileri de örtünüyor. Ancak sosyal hayatta bize dayatılan ne varsa hepsi hatta fazlası devlet eliyle ve devlet zoruyla bizimkiler tarafından dayatılmaya devam ediliyor.

Daha önce itiraz ettiğimiz, uzak durduğumuz ve mücadele verdiğimiz bu dayatmalara şimdi itiraz etmiyor, onlardan kaçmıyor ve onlarla mücadele etmiyoruz.

Geçmişte bize zulmedenler tekrar iktidara gelir korkusuyla, bizimkilerin iktidarını denetleyip, yanlışlarına karşı çıkıp, onlara “hakkı ve sabrı” tavsiye etmek yerine yanlışlarını dahi onaylar olmuşuz.

İktidarın icraatına yapılan eleştiri ve eylemleri dine ve vatana karşı yapılmış hainlik gibi algılar olmuşuz. İçimizdeki bir avuç hak ve adalet savunucusunu dahi ötekileştirmekten çekinmiyoruz.

Bizimkiler devleti yönetiyor diye yapılan haksızlık ve adaletsizliği savunuyor olduk.

Zayıfı korumak yerine güçlüden yana durur olmuşuz. Mazluma kimlik sorar, düşkünün dinini hatta siyasi duruşunu sorgular olmuşuz.

Ana akım medyanın yönlendirmesi ile hareket ediyor, onların yalancı olduğuna defalarca şahitlik etmemize rağmen verdikleri haberleri teyit etmeye ihtiyaç dahi duymadan kabul eder olmuşuz.

Doğrunun, hakkın, adaletin ölçüsünü siyasi partilerimiz veya liderlerimiz belirler olmuş.

İhalelere karıştırılan fesat iddialarına kulaklarımızı kapatıyor, işe alımlarda yapılan yandaşlık iddialarını görmezden geliyor, yöneticilerin yaptığı sınırsız israfa yetim hakkıdır, haramdır dahi demiyoruz.

Devlet eliyle yaygınlaştırılan faiz, kumar, cinsel sapkınlık gibi haramları dahi ucu hükümete dokunur diye sahipleniyor veya maslahat gereği sessiz kalıyoruz.

Zorunlu 12 yıllık eğitim gençleri adeta işlevsiz tüketim toplumuna dönüştürdü. Her şehre üniversite kuracağız diye ülke üniversite mezunu ama işe yaramayan işsiz gençlerle doldu, bunları bile eleştirmez olduk.

Dindar nesil hedefliyoruz denildi, ama eğitim sisteminde değişiklik yapılmadı, idealsiz, amaçsız, değerlerden uzak hazcı bir nesil yetiştirilmesine adeta çanak tuttuk.

Irkçılığı ayaklarımızın altına aldık denildi ama oy endişesi ile ırkçılar ülkenin en önemli siyasi yapısına dönüştürüldü biz de onlarla beraber içinde dini argümanları da olan yeşil soslu ırkçılara dönüştük.

Bizimkiler iktidar oldu, bizi zengin ve mevki makam sahibi yaptılar ama bizi biz olmaktan çıkardılar gibi.

Abartıyor muyum, çok mu duygusal düşünüyorum yoksa birilerinin hep söylediği gibi bilmediğim şeyler mi var bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var.

Bireysel ibadetlerimiz bizi kurtarmaz. Hep beraber hızlıca felakete doğru gidiyoruz.

Eğer kendimize gelmez, özümüze dönmez, yolumuzu Tevhid, adalet, özgürlük, dayanışma, ahlak, liyakat, istişare gibi Allah’ın istediği yol edinmez isek hep beraber felakete gitmeye devam edeceğiz.

Allah korusun.

Vesselam…1270 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Stop Erdoğan! - 07/03/2021
Aklıma ilk gelen yorum “demek ki Erdoğan doğru yolda” oldu.
28 ŞUBAT KARARLARI VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN - 27/02/2021
Türk siyaset tarihine "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu bildirisinin üzerinden 24 yıl geçti.
DİYANET, MİLLİ EĞİTİM, SPOR BAKANLIĞI VE YÖK’ÜN EL ELE TEŞVİK ETTİĞİ BİR İLLET; KUMAR - 12/02/2021
Türkiye’de kumar yasak ancak şans oyunları devlet eliyle oynatılmakta hatta teşvik edilip, yaygınlaştırılmakta reklamı dahi yapılmaktadır.
DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VE DİN - 06/02/2021
Düşünce ve inanca yapılan her türlü engelleme veya müdahale insanlığa yapılmış sayılır.
ANNEM - 31/01/2021
Annemi 26 Ocak 2021 tarihinde Salı günü saat 15.30 sularında resmi kayıtlara göre 86 yaşında iken çok sevdiği ve kendisini bir ömür adadığı Rabbine uğurladık.
HIDIR ÜNVERDİ KARDEŞİMİN ARDINDAN - 22/01/2021
Bazı insanların ölüm haberine inanası gelmez insanın, nasıl olur diye düşünmeden edemez insan duyunca o acı ama gerçek haber.
SİYASETCİ VE GAZETECİLERE SALDIRILAR ÜZERİNE - 17/01/2021
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve KRT TV programcısı Afşin Hatipoğlu 15.01.2021 tarihinde Ankara'da ayrı ayrı saldırıya uğradılar
TBMM TÜRKİSTANLILAR İÇİN KENDİNE YAKIŞANI YAPMALIDIR! - 07/01/2021
Türkistan Müslümanların mazlum beldelerinden biridir. Doğu Türkistan 1955 yılından beri Çin işgali altında ve Çin devletinin zalimce uygulamalarıyla inim inim inlemektedir.
TÜRKİYE'NİN HAYRINA OLMAYAN BİR KANUN DAHA ÇIKTI!-2 - 02/01/2021
Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun 31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 Devamı
Vedat KAHYALAR
DOĞALGAZ SERÜVENİ VE ADANA

Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
GENÇLİK NEREDE, BİZ NEREDEYİZ?

Hüseyin ACARLAR (Akit Gazetesi Misafir Kalem)
Üçleme Üzerine Derkenar

Orhan GÖKTAŞ
Stop Erdoğan!

Dr. M. Zeki UYANIK
Manevi İklim… Üç Aylar

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Abdulaziz TANTİK
Anbean kirleniyoruz…

Kurtuluş KILINÇ
NE ERBAKAN'MIŞ BE!

Uzman Psikoterapist Adnan KALKAN
KAÇIN KIZLAR SOKAKTAN, SIĞININ YUVANIZA

Abdulaziz KIRANŞAL
Bunları Yapıyorsak Başka Günaha Gerek Yok

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
28 ŞUBAT VE BİTMEYEN HESAPLAŞMA

Metin ÖZEL
NEFRET SÖYLEMLERİ BİRLİĞİMİZE ZARAR VERİYOR.

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
SİZİN EŞREF SAATİNİZ NE ZAMAN?

Mustafa BAYGIN
Ermenistan’daki Darbenin(!) Şifreleri; KARABAĞ’a SALDIRI!

Recep GÜNDOĞAN
“Onlar Atalarının Dini Üzeredirler”

Battal ASLAN
ŞAVAŞI DURDURAN DİN..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
YENİ NORMALLER BENİ ÇOK KORKUTUYOR !!!

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Fazlı KORKMAZ
MUSA A.S'IN MİSYONU

Talip KOKTAŞ
Mikro Âlemden Makro Âleme

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Bir çağrımız var

Feyzullah AKDAĞ
GELİŞİM SÜRECİNDE AKRABALIK İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!