• https://www.facebook.com/AdanaBuyukSaatGazetesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 552 241 03 21
  • https://twitter.com/BuyukSaatGazete
  • https://www.instagram.com/adanabuyuksaat/?hl=tr
  • https://www.youtube.com/channel/UC1nzYHN5kSbjEovGgI-AQjQ
Turgay BAŞBOĞA
‘’DİNDAR NESİL’’ HAYALİMİZ, ’’ SOSYAL MEDYA’’ DENİZİNDE BOĞULUYOR MU?
20/02/2021

Artık ‘’Kolezyum’’ yok ancak şehir çok daha büyük bir arena ve daha fazla insana yer var.Bu günün pençeleri yırtıcı hayvanların keskin pençeleri değil, insanların pençeleri…Klavye ile bileylenmiş ve çok daha keskin ve ölümcül…(Hüseyin ACARLAR-KOLEZYUM S;6)

Artık dünya parmaklarımızın ucunda ve bir tıkla bir çok işimizi hallediyoruz.Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf ediyoruz.Hem de kendimize daha fazla zaman ayırabiliyoruz.Yani daha fazla uyuyabiliyor,Televizyon izleyebiliyor,eğlenebiliyor,sosyal medyada ‘’fink’’atabiliyoruz.(Ya da efendilerimiz bizi neye davet ediyorlarsa hiç tereddütsüz icabet edebiliyoruz)

Oh ne ala, ne ala…

Elbette ki; Dijitalleşme, sadece verimlilik ve etkili iletişim için olmalı lakin kendi değerlerimizi kaybedecek, hayatın detaylarında gizli güzellikleri göremeyecek, kalabalıklar içinde yalnızlaşacak, sanal dünyanın sanal eğlenceleri ile oyalanacaksak, ne anlamı var ekranların başında ömrümüzü heba etmenin?!

Ama ne yazık ki; Farklı ve olmak istediği (aşağılık komplekslerini örtebilme çabası) gibi görünme çabası,beğenilme arzusu, inanmadığı bazı değerleri -çıkar uğruna- savunuyor görünmesi, her daim mutlu ve başarılı görünme gayreti… Tüm bunlar için sosyal medya en uygun ortamı sağlıyor. Bu mecralarda sürekli bir ispat peşinde bir çok insan. Daima kendini açıklamak zorunda kalıyor; yaptıklarını da, yapmadıklarını da…

Güçlü olanın yanında olma psikolojisi,kendini olduğundan farklı gösterme, sahip olduğu değerli şeyleri öne çıkarma, kendini önemli hissettirebilme; tüm bunlar farklı bir hastalığın göstergeleri. Konfüçyüs’ün, “Gösteriş, bir insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir” sözü tam da bu hali anlatıyor.

Son dönemlerde dindar görünümlü, lüks ve şatafat içinde bir hayat süren ve dahi sonradan görme oldukları her hallerinden belli olan nevzuhur bir nesil türedi. Lüks arabalarda caka satan, ulu orta lakayt görüntüler sergileyen ve buram buram mukallitlik kokan, adeta ezilmişlik ve açlığın dışa vurumu niteliğindeki manzaralar vakayı adiyeden oldu desek yeridir.

 

 Yakın geçmişte sosyal medyaya yansıyan şatafatlı mevlit! görüntüleri, yeni doğan bebeğin parmağına geçirilen yüzük, hamileliğini sere serpe sergilemeyi meziyet sanan mütesettir hanımların bayağılıkları, görgüsüzlüğün yanı sıra seviyesizliğin de dibe vurmuş halinden başka bir şey değil.

 

 Pahalı ve marka giysiler, aynı marka çanta ve ayakkabılar, cafcaflı ve rengârenk saç örtüleri, boya küpüne batmış görüntüler, beş metreden buradayım diyen parfüm kokuları, mücevher dükkânını andıran görkemli takılar, tesettür adı altında bedeni teşhir eden pespayelikler… Son model lüks araçlar,villalar, yazlıklar, çok yıldızlı otel lobileri, kafeler ve pahalı lokantalardan özelliklerinin yüzde onunu bile kullanmaktan aciz oldukları cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraf ve vidyolarla sosyal medyada arzı endam etmeler vs.

 

Ayrıca; Karşısındakinin gözünün içine bakarak hakaret edemeyen, kolay yalan söyleyemeyen insan, rahatsız eden gözlerin olmadığı sanal dünyada tüm sınırları zorlayarak, her türlü gayri ahlaki davranışı sergileyebiliyor.Linç kültürü de bu yüzden salgın bir hastalık gibi sosyal medyada…Bir şekilde yüz yüze gelen sanal arkadaşlar, çoğu zaman derin bir mahcubiyet hissederler bu yüzden.

 

Sanal olanın gerçekliğine iman derecesinde ikna olmuş insanlık.Çok uluslu şirketlerin profesyönel insan/tanrı’ları insana dair tüm değerleri al aşağı edip bunun yerine hazzı, hızı,yalanı ve maniplasyonu oturtarak mahremiyetimizin ve aslında bizim canımıza okuyor.

 

İsmet Özel’in tasvir atiği Cin’ler bahçesindeyiz adeta…

“Burada bir insan kokusu var”
“İnsan kokuyor buralar”
“İnsan var”
Cinlerle yıllarca beraberliğin verdiği pişkinlikle
Hatta biraz azarlar gibi cevap veriyor Yusuf
“Bu bahçede benden gayri insan ne arar”
“Kokuysa sizin dişleriniz arasından geliyordur”
“Kaç insan parçaladınız acaba?”  (İSMET ÖZEL BİR YUSUF MASALI 4.BAB)

Verilen onca mücadele ve ödenen bedellerden sonra gelinen noktada bir ‘’Dindar nesil’’ hayalimiz ve dahi beklentimiz vardı.Hatta bu ideal en üst perdeden dillendiriliyordu. Lakin , evdeki hesap çarşıya uymadı ve  özentiden ezilmişliğe, görgüsüzlükten gösterişe, kimliksizlikten sonradan görmüşlüğe kadar ne ararsan hak getire denilecek bir tablo ortaya çıktı.. Meğer dindar mahalleli ne kadar da açmış ve bastırılmış duygular altında ezilmişmiş!

 

 Ehliyet ve liyakatten yoksun olarak hak edilmeyen kadrolar, boğazına kadar müsrifliğe batmış muhafazakâr görüntüler, düğün dernek, gibi merasimlerde özenti kokan (dindar versiyonlu)  eğlence manzaraları, bıkkınlık derecesinde cehalet, görgüsüzlük, kibir ve bayağılıklar… Dahası sergilediği görüntünün seviyesizliğini bile fark edemeyecek kadar budalalıklar…Bu davranış bozuklukları listesi uzadıkça uzar.

 

 Şunu da hatırlatayım ki, kimsenin, ne giyimi - kuşamı  ,ne lüks ve şatafatlı  yaşamları,villaları,son model arabaları,yatları,jetleri ,ne  zenginliği ne de işgal ettiği koltuklar  bizi ilgilendirir. İşimiz de olmaz. İtirazımız;  “Fakirlik mümin için atın ağzındaki dizgin gibidir, müminin dünyadaki hediyesi yoksulluktur” gibi avuntu cümleler kuran, sabır ve kanaatkârlık edebiyatı telkin edenlerin zengin ve lüks hayat süren ikiyüzlülüklerine ve  bunların dindarlık görüntüsüyle sergileniyor olmasına , dinî  kisve altında teşhir edilmesinedir..Yıllar yılı ümmetin çocuklarına fakir peygamber ve onun mütevazı hayatından dem vuranların lüks ve şatafat denizinde  yüzmeleri  ve müsrifliğin en dip noktasını zorlamada  hiçbir beis görmemelerinedir.Kendileri lüks içinde yaşarken hitap ettiği insanları ve müntesiplerini  ‘’ fakirlik güzellemesi edebiyatıyla’’ uyutması  ve bunu da Rasullulah(SAV) üzerinden yapması ne kadar büyük bir yanılgı ve hatta ihanettir.

 

 Son dönemde açılan sayısız İmam-Hatip Okulu ,devasa ‘’ Diyanet bütçesi ve personeli ‘’, hemen her mahalleye bir/birkaç cami,  Kur’an Kursuna,Sayısız Cemaat, tarikatlar, merdiven altı onca medrese ve 100’den fazla İlahiyat fakültesine rağmen maalesef istenilen netice alınmadığı gibi, aksine sapır sapır dökülüyoruz, dahası gençlik deizme/ateizme  kayıyor….Sahada bin bir zorluklarla elde ettiğimiz kazanımları masada(klavyenin başında) kaybediyoruz.

 

Tecrübeler gösterdi ki, daha çok cami yapmak veya kurum açmakla gençler ya da toplum dindarlaşmıyor, aksine ya dinden uzaklaşıyor ya da ikbal ve istikbal beklentisi için belli dini kalıplara giren görüntü veriyor. Daha açık ifadeyle söylersem ikiyüzlü karakterler yetişiyor.

 

Peki ne olacak? Bu işin çözümü var mı?

 

Yazılarımızın bitiş cümlesi tam da çözümün adresi. Yani Modern dünyada ‘’Müslüman Ahlakı’’ ile ahlaklanabilirsek selamete ereriz…

 

 Selametle kalın.

 Aklı Selim,Kalbi Selim,Hissi Selim,Zevki Selim…108 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ NORMALLER BENİ ÇOK KORKUTUYOR !!! - 04/03/2021
En son söyleyeceğimi en baştan söylüyorum; gayri yazıyı okursunuz ya da okumazsınız size kalmış...
28 Şubat süreci gerçekten bitti mi? - 28/02/2021
Üzerinden 24 yıl geçen 28 Şubat Post Modern Darbesi’nin aktörleri, destekçileri, şakşakçıları sürecin bin yıl geçse de devam edeceğini söylemişlerdi.
ŞEHADETİNİN SENEİ DEVRİYESİNDE ŞEHİD METİN YÜKSEL - 24/02/2021
"Mü'minlerden öyle erler vardır ki, Allah'a verdikleri söze sadık kaldılar ve şehid oldular... Kimileri de şehitlik beklemektedir... Onlar hiç bir surette sözlerini değiştirmemiştirler."(Ahzab 23)
İşte şehirleri bayındır gösteren yalan… - 17/02/2021
İnsan; bayındır bir kentte oturmalı, dört başı mamur (tam istenildiği gibi olan, eksiksiz ve kusursuz.) olmalı şehirler/kentler.
BAĞIMLILIK… - 12/02/2021
Eğer; "Herkes kullanıyor, bir şey olmuyor… Ben kontrol edebilirim… Benim iradem güçlüdür… Sadece zayıf bireyler bağımlı olur. İstediğim an bırakabilirim…
HÜSEYİN ACARLAR HAT-TRİCK YAPMIŞ! - 11/02/2021
Sevgili Dostum Hüseyin Acarlar'ın "üçleme"sini bir de şiir formatında değerlendirelim dedim...
"HÜSEYİN ACARLAR HAT-TRICK YAPMIŞ" - 08/02/2021
Sevgili dostum Hüseyin Acarlar’a ‘’tebrik ve teşekkür’’ , Okuyuculara ise ‘’tavsiye ve teklif’’
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ - 05/02/2021
Gezegenimizin atmosferi tıpkı bir sera gibi çalışır. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının neredeyse yarıya yakını yeryüzünden yansır.
EYLEM GEREK TOHUMU ÇATLATMAK İÇİN… - 28/01/2021
Üretebilen insanlar sürekli çalışırlar.Sürekli bir şeylerle uğraşırlar.Sürekli üretirler; Sevgiyi, yardımlaşmayı, hayrı büyütme gayretiyle ,durmadan, yorulmadan, bıkmadan yarına bırakmadan .
 Devamı
Vedat KAHYALAR
DOĞALGAZ SERÜVENİ VE ADANA

Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
GENÇLİK NEREDE, BİZ NEREDEYİZ?

Hüseyin ACARLAR (Akit Gazetesi Misafir Kalem)
Üçleme Üzerine Derkenar

Orhan GÖKTAŞ
Stop Erdoğan!

Dr. M. Zeki UYANIK
Manevi İklim… Üç Aylar

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Abdulaziz TANTİK
Anbean kirleniyoruz…

Kurtuluş KILINÇ
NE ERBAKAN'MIŞ BE!

Uzman Psikoterapist Adnan KALKAN
KAÇIN KIZLAR SOKAKTAN, SIĞININ YUVANIZA

Abdulaziz KIRANŞAL
Bunları Yapıyorsak Başka Günaha Gerek Yok

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
28 ŞUBAT VE BİTMEYEN HESAPLAŞMA

Metin ÖZEL
NEFRET SÖYLEMLERİ BİRLİĞİMİZE ZARAR VERİYOR.

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
SİZİN EŞREF SAATİNİZ NE ZAMAN?

Mustafa BAYGIN
Ermenistan’daki Darbenin(!) Şifreleri; KARABAĞ’a SALDIRI!

Recep GÜNDOĞAN
“Onlar Atalarının Dini Üzeredirler”

Battal ASLAN
ŞAVAŞI DURDURAN DİN..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
YENİ NORMALLER BENİ ÇOK KORKUTUYOR !!!

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Fazlı KORKMAZ
MUSA A.S'IN MİSYONU

Talip KOKTAŞ
Mikro Âlemden Makro Âleme

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Bir çağrımız var

Feyzullah AKDAĞ
GELİŞİM SÜRECİNDE AKRABALIK İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!