• https://www.facebook.com/AdanaBuyukSaatGazetesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 552 241 03 21
  • https://twitter.com/BuyukSaatGazete
  • https://www.instagram.com/adanabuyuksaat/?hl=tr
  • https://www.youtube.com/channel/UC1nzYHN5kSbjEovGgI-AQjQ
Talip KOKTAŞ
Aşkların en güzeli
20/02/2021
Yine bir Şubat ayındayız ve insanlar “Sevgili” adı altında en güzel hediyeleri alma derdine düştüler. Aşka ve sevgiye saygımız sonsuzdur. Çünkü aşk ve sevgi hayatımızın en güzel noktası ve en kadim mirasıdır geçmişimizin. İnsan hangi işi yaparsa yapsın aşk ile yapmalı ve aşkı her dem yüreğinde diri kılmalı. O vakit yaptığı işten zevk alır insan ve mutlu olur.

Hayatın en depresif hallerinde bile aşkı yüreğinde canlı tutan insan umudu ölçüsünde ruhunda huzuru hisseder. Bu aşkın insanda bıraktığı en güzel histir. Herkesin bir aşka bel bağlaması ve onun ile yaşaması bundandır.

İnsanlardan kimi paraya, kimi insana, kimi makama, kimi kula, kimi pula, kimi kendi icat ettiği tanrılara, kimi metaya ve en çok da Allah’a karşı yüreklerinde aşk beslediler. İnsan hangi varlığa âşık olursa olsun bu aşkın sonu nihayetinde Allah’a varmıyorsa o yolda her dem sıkıntıların olması kaçınılmazdır. Bizim aşkımızın rotası Yüce Mevla’yadır. Aşkların en güzeli Allah aşkıdır.

Her aşk, kendi kabında tartılır ve âşığın yüreği kadardır aşkı. Yüreğin büyüklüğü ile aynı orantıdadır aşk. Aşk cüsseye bakmaz, yüreğe bakar. Bu yüzden çocukların sevgisi daha saf ve samimidir. O küçücük cüsselerinde koca bir sevgi yeşertir çocuklar. Onların sempatik ve sevecen olmaları da yüreklerinde büyüttükleri sevginin bir neticesidir. Bu vesileyle çocuklarımızı En Sevgili olan Yüce Mevla ile korkutmak yerine O’nun sevgisiyle ödüllendirmeliyiz.

Aşk sandığın değil, sevdiğini andığın ve onun için yandığın kadardır. İnsan sevdiğini andığı kadar ruhunda onu diri tutabilir. Unutmak aşka yapılabilecek en büyük ihanettir. Aşkın zikredilmesi aşkın her dem diri olmasına vesiledir. Sevdiğini yâdında tutmak yetmez, onu yüreğinde taşıdığın kadar dilinde de taşımalısın. Sevdiğine sevdiğini söylemek aşk ateşinin daima yanık kalışına vesile olur. Her anımızda aşkların en güzel olan Yüce Mevla’ya olan aşkımızı zihnimizde fikir, dilimizde zikir olarak canlı tutmamız da bundandır.

Bütün aşkların toplamı en büyük aşka giden yolun şifreleri ile doludur. İnsan her nereye bakarsa baksın en güzel ve en büyük aşkın şifrelerini görür. Güneşin doğuşunda, ayın şavkında, sevgilinin gözünde, bir tatlı sözde, bir güler yüzde, bir suyun serinliğinde, velhasıl baktığı her yerde o şifreleri görür. Beşeri aşklar ilahî aşktan bir cüzdür ve bu aşkların yolu küllî aşk olan Allah aşkına çıkar. Aşk ki, bir taşı eritip kül edebilir, taş kesilmiş kalpleri pamuk eyler. Mecnun, “Çekil önümden Leyla, ben Leyla'ma (Mevla) gidiyorum.” derken bile en güzel aşkı bulduğunun işaretini verir bize.

Âşık her dem kalbini temiz tutmayı başarabilmiştir. Çünkü aşığın misafiri ne zaman gelecektir, kimse bilemez. Aşka düşmüş gönüllerin saflığı da bundandır.

Aşk basite indirilmeyecek kadar kutsal ve değerlidir. Aşk ehli bir meşale misali yüreğinde taşır aşkı. Kor olmanın, tutuşup yanmanın adıdır Aşk.

Aşkın kâğıda dökülmüş haline şiir, avuc açmış haline dua, ayrılık haline hüzün ve gözyaşı, kavuşma anına vuslat, gidiş haline gurbet, gittiği yere sıla, bir gözde asılı kalmasına ise umut denmesi boşuna değildir. Hepsi ayrı ayrı yaşanmışlıkların birer delilidir. Deliliğe düşmenin, aklının eksik olduğunun idrakine ulaşmanın yoludur aşk. Âşık, aşkın divanesidir, leylasını arayan mecnundur.

Aşk, arzulardan beridir. Bir sınırı yoktur, lakin çizgisi vardır. Duruşu vardır aşkın. Tek hece olan aşk, tek olan Yüce Allah'a olunca gerçek huzuru ve sükûnu bulacaktır. Aksi takdirde diğer aşklar günü kurtarma derdinden öte bir yer işgal etmeyecektir ruh dünyamızda. İşte o vakit parça parça aşkların, bütünün toplamından ne kadar az olduğunu anlayacağız.

Her dem aşk ile dirilen, aşk ile yoğrulan ve en güzel yerinde Allah aşkını barındıran gönüllere selam olsun.54 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mikro Âlemden Makro Âleme - 24/02/2021
Yol, yolcunun yareni, yoldaşıdır. Yolcunun yolda olması yolculuğu anlamlı kılar. Yola revan olmak kader, yolda verilen kararlar ise iradenin sonucudur.
Her Şairin İstanbul’u Ayrı Güzeldir - 12/01/2021
Her şair herkesin yaşadığı olaylara kendi penceresinden bakar. Kendi penceresinden bakarken de kendi dokunuşları ile şekillendirir olayları, olanları. O yüzden şiirlerde işlenen konular aynı olsa da okuyucuya yansıması farklı olur.
Sessiz ölüm! - 07/01/2021
Bu mevsimde ölünmez. Aman diyeyim, dikkat et. Üşütme, hasta olma, mevsim kış, kalın giyin, hırkanı unutma, kabanını almadan çıkma sokağa, bol bol C vitamini yüklemesi yap vücuduna. Sosyal mesafeye, hijyene dikkat et, maskeni tak, virüse yakalanma. Ne
Davetsiz misafirdir ölüm - 30/12/2020
Davetsiz misafirdir ölüm
SAPAN SAPAN BÜYÜR UMUTLAR - 25/12/2020
SAPAN SAPAN BÜYÜR UMUTLAR
Her gol sahada atılmaz! - 11/12/2020
Her gol sahada atılmaz. Bazen saha dışında da güzel ve bir ömür unutulmayacak goller atılabilir
“BU NE YAMAN ÇELİŞKİ” - 07/12/2020
EN ÖZGÜR ALAN BALKONLARIMIZ - 07/12/2020
Krizden fırsat değil, fırsatçı doğdu! - 15/09/2020
Krizlerden fırsatlar doğar...
 Devamı
Vedat KAHYALAR
DOĞALGAZ SERÜVENİ VE ADANA

Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
GENÇLİK NEREDE, BİZ NEREDEYİZ?

Hüseyin ACARLAR (Akit Gazetesi Misafir Kalem)
Üçleme Üzerine Derkenar

Orhan GÖKTAŞ
Stop Erdoğan!

Dr. M. Zeki UYANIK
Manevi İklim… Üç Aylar

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Abdulaziz TANTİK
Anbean kirleniyoruz…

Kurtuluş KILINÇ
NE ERBAKAN'MIŞ BE!

Uzman Psikoterapist Adnan KALKAN
KAÇIN KIZLAR SOKAKTAN, SIĞININ YUVANIZA

Abdulaziz KIRANŞAL
Bunları Yapıyorsak Başka Günaha Gerek Yok

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
28 ŞUBAT VE BİTMEYEN HESAPLAŞMA

Metin ÖZEL
NEFRET SÖYLEMLERİ BİRLİĞİMİZE ZARAR VERİYOR.

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
SİZİN EŞREF SAATİNİZ NE ZAMAN?

Mustafa BAYGIN
Ermenistan’daki Darbenin(!) Şifreleri; KARABAĞ’a SALDIRI!

Recep GÜNDOĞAN
“Onlar Atalarının Dini Üzeredirler”

Battal ASLAN
ŞAVAŞI DURDURAN DİN..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
YENİ NORMALLER BENİ ÇOK KORKUTUYOR !!!

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Fazlı KORKMAZ
MUSA A.S'IN MİSYONU

Talip KOKTAŞ
Mikro Âlemden Makro Âleme

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Bir çağrımız var

Feyzullah AKDAĞ
GELİŞİM SÜRECİNDE AKRABALIK İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!