• https://www.facebook.com/AdanaBuyukSaatGazetesi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 552 241 03 21
  • https://twitter.com/BuyukSaatGazete
  • https://www.instagram.com/adanabuyuksaat/?hl=tr
  • https://www.youtube.com/channel/UC1nzYHN5kSbjEovGgI-AQjQ
Mehmet ERGİN
Aile Anayasası ile Aileler ve Aile Şirketleri Kurumsallaşıyor...
07/04/2016

 

Aile Şirketlerinin ülke ekonomileri için son derece önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. İstatistiklerde dünyadaki şirketlerin  %65-80’inin, ülkemizdeki şirketlerin ise %95 gibi büyük bir kısmının Aile Şirketi olduğu görülmektedir.

 

Faaliyette bulundukları ülkelerin sosyo-ekonomik yapılarının gelişmesinde üstlendikleri rolü ve ekonomideki payı düşünüldüğünde Aile Şirketlerinin faaliyetlerini etkin ve verimli bir şekilde sürdürmesinin ne kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkar.

 

Bu kadar öneme sahip bu işletmelerin ayakta kalması ve kendini günün koşullarına göre yenileyerek hayatını sürdürmesi kritik önemdedir. Bu nedenle, Aile Şirketlerinin kendini yenileyerek sonraki kuşaklara devredilmesinin sağlanması profesyonel, akademik ve hatta ekonomi otoritelerinin ana hedeflerinden biri olmalıdır.

 

Sermaye, insan gücü, deneyim ve ortak geçmişin korunması, Aile Şirketlerinin devamlılığında çok önemli faktörleri ifade etmektedir. Aile Şirketlerinin sürdürülebilmesinin altın anahtarı da öncelikle "Aile olarak kurumsallaşmak" ve "sistem" haline gelebilmektir.

 

Aile Anayasası ve Ailenin Kurumsallaşmasıyla Beraber Aile Şirketi de Kurumsallaşmaya Başlıyor

 

Aile Şirketlerinde kurumsallaşmanın öncelikli şartlarından biri, Aile içi ilişkilerle birlikte Aile ilişkilerinin kurumsallaşmasını sağlayabilecek, krizlere dayanmasını sağlayabilecek, nesilden nesile aktarıma imkan sağlayabilecek bir Aile Anayasası oluşturmaktır. Aile Anayasası; Aileye ve Ailenin Şirketiyle ilişkisine ait yazılı ve yazısız normlar da diyebileceğimiz temel kurallar olup, bir Aileye evlilik ya da kan bağı ile katılarak aynı soyadı taşımayı hak eden kişilerin gerek Aile ilişkilerinde, gerek üçüncü şahıslarla ve gerekse şirketiyle olan ilişkilerinde, rehber vazifesi görebilecek, Aile üyeleri tarafından kabul edilen, tüm Aile bireylerine adil şekilde uygulanan ve uyulmaması durumunda belirli yaptırımları olan kurallar, haklar, sorumluluklar ve değerler bütünüdür.

 

Dünyada bilinen en eski Aile Anayasası, 180 milyar dolarlık Mitsui Şirketi'nin kurucusu Mitsue Haçirobei tarafından 1694 yılında Japonya'da hazırlanmıştır. Dünyada Aile Anayasası ile önce Aile ilişkilerini kurumsallaştırıp sistem haline getiren ve uzun yıllar kalıcı olan birçok kurumsal Aile Şirketi bulunmaktadır. Ülkemizde de kurumsallaşmış olan birçok büyük Aile Şirketi, Aile Anayasasına sahiptir. Eczacıbaşı, Koç, Sabancı, Bakioğlu, Kurtsan, İnci Holding ülkemizdeki Aile Anayasasına sahip örnek Aile Şirketlerinden bazılarıdır. Anadolu’da da son yıllarda Aile Anayasasının değerinin ve kritik öneminin farkında vizyon sahibi Aile Şirketi sahipleri Aile Anayasalarını yapmışlardır. Dalayısıyla Anadolu’da Aile Anayasasını yapıp Aile Şirketlerinin kurumsallaşması sürecini Aile kurumsallaşmasıyla başlatan Aileler ve Aile Şirketi sahipleri bulunmaktadır.

 

Aile Şirketlerinin, şirket hissedarları, aile üyeleri ve şirket yöneticileri arasındaki ilişkileri yönetmek ve adil düzenleyebilmek için “Aile Anayasası” oluşturmalarının Aile Şirketinin de kurumsallaşması açısından kritik önemi bulunmaktadır.

 

Anayasa, hissedarlara birbirleriyle, diğer aile üyeleriyle ve şirket yöneticileriyle ilişkilerinde izleyecekleri prensipleri de ortaya koyabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde Aile içi iyi niyete dayalı bir beyannameyi ifade eden Aile Anayasaları, Türkiye Noterler Birliği'nin tasdik ettiği belgeler mahiyetini de kazanmıştır. Hukuki niteliği olmayan ve Aile içinde iyi niyete dayanan bir beyannameyi ifade eden anayasa, aile birliğine ve sermayenin uzun süre şirkette kalmasına katkıda bulunur. Dolayısıyla Aile Anayasası olan Aile Şirketleri, iş ortakları , çözüm ortakları, müşterileri, tedarikçileri, bankacılık ve sermaye kuruluşları ile müşterileri nezdinde etkili bir itibar ve prestij kazanırlar.

Çalışır bir anayasayla kaynak maliyeti düşer, aile içindeki sorunlar, kurallar dahilinde halledilir, yönetimde olmayan aile üyeleri rahatlar ve iyi profesyonel yöneticiler şirkete çekilebilir.

 

Yarın Hangi Aile Şirketleri Ayakta Kalacak?

 

Günümüzde pek çok Aile Şirketinin, özellikle yetki devrini etkin yapamadıkları için yönetsel problemler yaşadıkları ve  Şirketlerin dağılma süreciyle karşı karşıya kaldıkları görülmektedir. Yetkiyi elden bırakmak istemeyen Aile Şirketi büyüklerinin, her türlü kararın kendilerinden çıkması gerektiği fikrine inanmaları da bu sorunları daha da körüklemektedir. Bu aşamada, Aile Anayasasının önemi ortaya çıkmaktadır. Aile için özel bir “Aile Anayasası”nın oluşturulması, Aile içi kararlarda tek sesliliği sağlayacak ve demokratik bir ortamda farklı görüşlerin de yansıtılacağı bir “Aile Meclisi” veya “Aile Konseyi”nin kurulması ve Aileye yönelik sorunlara bağımsız bir bakış olması için “danışma kurulu” oluşturulması sağlanabilir. Ayrıca Aile Şirketinin kurumsallaşması sürecinde ve sürdürülebilir yapı içerisinde yönetim ve icra kurullarına dışarıdan profesyonel bağımsız üyelerin alınması da günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir uygulamadır. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi uygulamaları ile Aile Şirketlerinin kurumsallaşması ve kalıcılığına profesyonel destek anlayışı da dahil edilmiş olmaktadır.

 

Veliahtların Şirketlere adaptasyonu ise Aile Şirketlerinde göze çarpan bir diğer kritik konudur. Şirkette yer alacak bireylerin eğitilmesi, gerekli niteliklere sahip olabilmeleri için tecrübe edinmelerinin sağlanması aşamalarının belirlenmesi ve nihayetinde yatkınlıkları ve yetenekleri doğrultusunda  şirket içerisinde en uygun pozisyona yerleştirilmeleri bu süreci kolaylaştıracaktır. Bu konuda çeşitli profesyonel destek uygulamaları olmakla birlikte günümüzde yaygınlaşan zihinsel tipoloji analizi uygulaması ile yatkınlığa göre Aile Şirketi içinde yerleştirme ve görevlendirme uygulaması gittikçe benimsenen ve başarılı olan bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Yerleştirme ve görevlendirmenin yanında yine mevcut Aile Şirketi sahipleri ile veliahtların yetkinlik ve donanımlarını profesyonel anlamda belli bir seviyeye getiren Şirket sahiplerine yönelik "Sahiplik Akademisi" uygulamaları da son yıllarda başarılı sonuçlar vermektedir. Sahiplik Akademileri tamamlandığında, şirket sahipleri ve veliahtlar uygulamalı olarak aldıkları eğitimlerle bireysel gelişimlerini arttırmakta ve farkındalık seviyelerini daha yukarılara taşımaktadırlar.

 

 

Makale / Köşe Yazısı Yazarı:

 

Mehmet Ergin

Yönetim Danışmanı

FMA – Future Management Academy (Gelecek Yönetimi Akademisi)

Kurucu Ortağı

0533 964 79 22 / 0322 235 38 73

mehmet.ergin@fmaakademi.org

 803 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar… - 30/06/2016
Dünyanın en doğru meslek seçim uygulaması olarak kabul edilen ve eğitim kalitesi açısından dünyanın en önde gelen ülkelerinin eğitim sistemlerinde uyguladığı Zihinsel Tipoloji Analizi, FMA Gelecek Yönetimi Akademisi ile Adana’da, Çukurova’da ve tüm T
Mavi Okyanus Stratejisi Ve Mavi Okyanus Pazarlama - 29/03/2016
“Rekabeti yenmenin tek yolu, rekabeti yenmeye çalışmayı bırakmaktır.”
Vedat KAHYALAR
DOĞALGAZ SERÜVENİ VE ADANA

Hasan ÇINAR Adana İl Müftüsü
Merak Edilen Konular Hakkında Fetvalar

Bekir F. YILDIRIM
GENÇLİK NEREDE, BİZ NEREDEYİZ?

Hüseyin ACARLAR (Akit Gazetesi Misafir Kalem)
Üçleme Üzerine Derkenar

Orhan GÖKTAŞ
28 ŞUBAT KARARLARI VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Dr. M. Zeki UYANIK
Manevi İklim… Üç Aylar

Ramazan YÜKSEL
Hayali Bile Cihanlar Değer! (9 Eylül 2009 Tarihli Makalem)

Abdulaziz TANTİK
Muhafazakarlık, İktidar ve Düşünce…

Kurtuluş KILINÇ
100. YILINDA CUMHURİYET'İN BAŞINDA KİM OLACAK

Uzman Psikoterapist Adnan KALKAN
BAĞIMLILIK KRİTERLERİ VE DÖNGÜSÜ

Abdulaziz KIRANŞAL
Regaib Gecesi Fırsatlarını Kaçırmayalım!

Doç. Dr. Necmettin ÇALIŞKAN
VEFATININ YIL DÖNÜMÜNDE ERBAKANI AN(LA)MAK

Metin ÖZEL
DİNLEMEMENİN BEDELİNİ AĞIR ÖDÜYORUZ.

Muhammet TUNÇ
Yeni Yılın Nefis Muhasebesi

Sait ÖZDEMİR
Modernite; insanın kendi orijinalliğinden utanmasıdır.

Mustafa BAYGIN
Asimetrik Saldırılar Başladı, Hedef Türkiye!

Recep GÜNDOĞAN
Yol ayırmak mı? İtibar aramakmı?

Battal ASLAN
ŞAVAŞI DURDURAN DİN..!!

Hayati KOCA
ÖMÜR DEDİĞİN

Turgay BAŞBOĞA
28 Şubat süreci gerçekten bitti mi?

Mahmut ERASLAN
Adana Valisi Süleyman Elban'a Sivil Çağrı

Fazlı KORKMAZ
MUSA A.S'IN MİSYONU

Talip KOKTAŞ
Mikro Âlemden Makro Âleme

Mehmet ULUĞTÜRKAN
Türkiye çok değerli bir sanayicisini kaybetti…

Feyzullah AKDAĞ
KISACA MUTLULUK

Mehmet ERGİN
Zihinsel Tipoloji Analizi ile Öğrenciler, Zihin Yapılarına En Uygun Meslekleri Seçiyorlar…

Ahmet TAŞGETİREN(KONUK YAZAR)
Saadet çantada keklik olur mu?

Yusuf KAPLAN (KONUK YAZAR)
Dijital Emperyalizm Çağı

Muhammet YILDIRIM
Güzel insanlar, Güzelliklere vesile olur.

Mehmet ÖZLER
NE “MİLİTARİST” Mİ ?

Abdullah Sevim KULFANİ
Müminlerin Şiarı Adalet Olmalı…

Abdulkadir KAÇAR
Gülümsemenin Büyük Sırrı!

İmran GAZEL
İNSAN