Reklam

Bir Kaç Sorumsuz Yüzünden Hurda Plastik İthalat Yasağı AB Basınında!

Bir Kaç Sorumsuz Yüzünden Hurda Plastik İthalat Yasağı AB Basınında!
06 Haziran 2021 - 04:15
Çevre konusunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu canımız yanarak öğrendik !
Çevre sorunu uluslar arası sorundur, çözümü kim bulmuşsa el üstünde tutulmalıdır. 
TEMEL PRENSİP ŞUDUR: KİRLETEN TEMİZLER !
Ancak kirletmeyeninin de cezalandırılması acı bir durum. Gazetemiz yayın politikası olarak, ekonomi, istihdam konuları önceliklerimiz arasında olması, konunun izahı noktasında reflekslerimizi harekete geçiriyor. Yazıyı kalem alan Editör, takriben 18 yıldan beri Çevre konusunda tecrübeli ve ciddiyetini her platformda anlatmaya çalışıyor. Çevre bilincinin yerleşmesi için zaman zaman projeler yapan, yerli yabancı kaynakları araştırarak dikkatleri bu yöne çekmeye çalışan kişiliğe sahiptir. 
 
Geridönüşüm Sektörüne Teklif ve Tavsiyemiz Şudur ki;
Sosyal medyada yaptıkları işleri anlatmaktansa, acilen ve ivedilikle yol haritası ortaya koyarak, ön denetimler konusunda konsensus sağlayıp, Hükümeti ikna edecek sözler vermeli, yollarına devam etmelidir.

Routers:
Türkiye, AB çöplerinin yol kenarlarına döküldüğü için çoğu plastik ithalatını yasakladı
Greenpeace, çevre grubunun İngiltere ve Almanya'dan Türkiye'nin güneyinde çöp “dağları” oluşturan bazılarının yasadışı olan ihracatını ortaya çıkardığını söylemesinin ardından Ankara'nın çoğu plastik atık ithalatına yönelik yasağını memnuniyetle karşıladı.

Çevre grubu, ekiplerinin Adana ilinde on alanı ziyaret ettiğini ve çoğunlukla Birleşik Krallık, Almanya, Polonya ve diğer AB ülkelerinden gelen - çoğu yanmış veya yanmış - plastik atık bulduğunu söyledi.

Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, plastiklerin yol kenarlarına, tarlalara bırakıldığı veya su kaynaklarına döküldüğü ve tüm sitelerde İngiltere süpermarketleri ve Alman perakendecilerin atıklarının bulunduğu belirtildi.

Türkiye ticaret bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, alışveriş poşetlerinde ve birçok ambalaj biçiminde kullanılan polietilen plastiği 3 Temmuz'dan itibaren ülkeye girmesine izin verilen polimerler listesinden çıkardığını ve uygulamaya koymayı planladığı bir yasağı resmileştirdiğini söyledi.

The Guardian
Türkiye, İngiliz geri dönüşümünün yakılmaya veya sahillere ve yol kenarlarına atılmaya bırakıldığını ortaya çıkaran bir soruşturmanın ardından çoğu plastik atığın ithalatını yasaklıyor.
Greenpeace, Mart ayında güneydeki Adana ilindeki 10 bölgeyi ziyaret etti. Müfettişler su yollarında, plajlarda ve yasadışı atık dağlarında İngiliz süpermarket ambalajları dahil atık buldular.

Çin 2018'de ithalatı yasakladığından beri İngiltere Türkiye'ye diğer tüm ülkelerden daha fazla plastik atık ihraç ediyor. İngiltere'nin ülkeye ihracatı 2016'da 12.000 tondan 2020'de 209.642 tona yükseldi, bu İngiltere'nin plastik atık ihracatının yaklaşık %30'unu oluşturuyor.

Ancak Türkiye'nin geri dönüşüm oranı sadece %12 ve müfettişler Tesco, Asda, Co-op, Aldi, Sainsbury's, Lidl ve Marks & Spencer'ın plastik ambalajlarının çöpe atıldığını, torbalara atıldığını veya yakıldığını buldu. B&Q, Debenhams, Poundland ve Spar gibi perakendecilerin plastikleri de bulundu.

Greenpeace, İngiltere'den Türkiye'ye geri dönüşüm için gönderilen plastiklerin atıldığını ve yakıldığını tespit etti

Diğer Avrupa ülkeleri de çöplerinin ana alıcısı olarak Türkiye'yi seçti. Türkiye'ye her gün Avrupa'nın dört bir yanından yaklaşık 241 kamyon dolusu plastik atık geliyor, 2016'da ithal edilenin 20 katı.

İngiltere ve AB kuralları, plastik atıkların geri dönüştürülmedikçe ülkelere ihraç edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Salı gecesi Türk hükümeti, çoğu plastik atık türünün ithalatını yasaklayacağını söyledi. Ülkenin ticaret bakanından gelen bir bildiri, ülkeye girmesine izin verecekleri atık ürünlerden bazı polimerleri çıkardı.

Greenpeace, yasağın İngiltere'den Türkiye'ye ihraç edilen atıkların %94'ünde kullanılan polietilen (PE) plastiği içerdiğini söyledi. Yoğurt kapları, salata poşetleri ve plastik film içerir. İngiltere, 2020 yılında Türkiye'ye yaklaşık 198.000 ton polietilen ihraç etti.

Koşulları detaylandıran Greenpeace, yüksek yoğunluklu polietilene (HDPE), "örneğin kalın plastik süt şişeleri, şampuan şişeleri, deterjan şişeleri" ve filmlerin yanı sıra benzerlerini içeren düşük yoğunluklu polietilene (LDPE) uygulanan kısıtlamayı söyledi. 

Ancak standart plastik içecek şişeleri de yasağın dışında kalan maddeler arasında yer alıyor. Greenpeace'e göre Türkiye, polietilen tereftalattan (PET) yapılmış su şişeleri ve gazlı içecek şişelerinin yanı sıra polipropilenden (PP) yapılmış şişe kapakları ve bazı yemek kapları ve küvetleri ithal etmeye devam edecek.

Greenpeace İngiltere'de siyasi kampanya yürüten Sam Chetan-Welsh şunları söyledi: “İnsanlar İngiltere'deki evsel atıkların Türkiye'ye atılıp yakıldığını görünce dehşete düştü. Birleşik Krallık hükümeti, diğer ülkeleri etkileyen plastik atıklarımıza bir son vermelidir. İngiltere şirketlerinin ürettikleri plastik miktarını azaltmalarını sağlamak için tüm plastik atık ihracatını ve mevzuatını tamamen yasaklamamız gerekiyor.”
 Bu madde, 21 Mayıs 2021'de Türkiye'de yasaklanan ve yasaklanan plastikler hakkında detay eklemek ve polipropilenin şişelerden ziyade şişe kapaklarında bulunduğunu belirtmek için değiştirilmiştir.


INDEPENDENT
Türkiye, İngiltere'deki ambalajların yasadışı bir şekilde boşaltıldığı tespit edildikten sonra plastik atık ithalatını yasakladı.

FRANCE24
Türkiye polimer atık ithalatını yasakladı
Türkiye, yol kenarlarına yasa dışı bir şekilde atılan ve yakılan çöp görüntülerinin kamuoyunda protesto edilmesinin ardından plastik poşetler ve strafor bardaklar gibi polimer atıkların ithalatını Salı günü yasakladı.
Hükümetin Resmi Gazetesinde yayınlanan ticaret bakanlığından bir bildiri, Türkiye'ye ithal edilebilecek atık ürünlerden polimerleri çıkardı.
84 milyonluk geniş ulus, Avrupa atıklarının başlıca varış noktası haline geldi.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum