Reklam

İsmail Özden; "Görmeyen Gözlerimle Hayata Katkı Sağlıyorum!"

İsmail Özden; "Görmeyen Gözlerimle Hayata Katkı Sağlıyorum!"
17 Nisan 2021 - 16:38
İsmail Özden; “ Görmeyen Gözlerimle Hayata Katkı Sağlıyorum! “ 

Adana görmeyenler kültür ve birleşme derneği ‘GÖRBİR’ Genç Dinamik başkanı İsmail Özden: “ Ben her zaman hayata bir şeyler vermek için yaratıldığımı düşünüyorum. Hayat, bizlerden görme organımızı almış gibi görülüyor. Oysa ben olaya öyle bakmıyorum..!

Adana görmeyenler kültür ve birleşme derneği “GÖRBİR” Genç yaşta verdiği mücadeleyle topluma örnek olan görme engelli Başkan İsmail Özden ile yaptığımız muhabbeti röportaja çevirdik. Genç Başkan bizi derneğin giriş kapısında karşıladı, dinamik yapısı, heyecanı, pozitif tavrı ile kendini belli ediyordu. Hizmet aşkını her cümlesinde hissettirdi bize. Görme Engelli üyelerine yaptığı, yapmayı planladığı projeleri başlıklar halinde anlattı İsmail Özden, en içten dilekleri ile…

Adana Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Adana kadar heyecanı olan Genç Bir Başkanına sahip. Başkan İsmail Özden, Büyüksaat Gazetesi adına Remzi Yıldırıma yaptığı söyleşide, “ Gözleri görme engelliydi ancak o engelli gözler konuştukça gözlerinden akan yaşlar hizmetlerini yürekten arzuladığını belgeliyordu. Konuştukça, Hem gülüyor hem gözleri ağlıyordu..!

“ MÜCADELEME KÜÇÜK YAŞLARDA BAŞLADIM “
İsmail Başkan Öncelikle Röportajımızı kabul ettiğiniz için Gazetemiz adına çok teşekkür ederim. Sizden kısaca Dernek faaliyetleri dinleyebilirmiyiz..? 
Adana görmeyenler kültür ve birleşme derneği ‘GÖRBİR’ İsmail Özden;  “ Doğuştan görme engelliyim. Eğitim hayatımı da Adana’da başlayıp Adana’da bitirdim. Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler mezunuyum. Tabii engelli olunca, ister istemez mücadele küçük yaşlarda başlamış oluyor. Engelli bireylerin mücadeleleri, yine engelli bireyler tarafından oluşturulmuş sivil toplum örgütlerinde devam etmekte. Ben de bu vesileyle, küçük yaşlardan itibaren dernekçilik işlerine girmiş oldum.
15 yaşından itibaren sivil toplum örgütlerinde yer aldım ve halan daha yer almaya, bu zor mücadeleyi vermeye devam ediyorum. Kitlesel mücadelelerin, bireysel mücadelelerin önünde olduğunu hep düşünmüşümdür. Zaten değişimde, bireylerin kolektif etkileşiminden geçmekte. En son da 28 Mart itibarıyla da mensubu olduğum Adana Görmeyenler Kültür Ve Birleşme Derneğinin başkanı oldum.”

“ Görmeyenlere gönül gözü olmak..
İsmail Özden Başkan Birazda genelden özele gidelim isterim. Görmeyen gözleriniz,  hayatın içinden neleri etkiliyor..?

Adana görmeyenler kültür ve birleşme derneği ‘GÖRBİR’ başkanı İsmail Özden: “ Ben her zaman hayata bir şeyler vermek için yaratıldığımı düşünüyorum. Hayat, bizlerden görme organımızı almış gibi görülüyor. Oysa ben olaya öyle bakmıyorum. Engelli olmak bu dünyaya bir şeyler vermemek olamaz. Zaten insan olmanın erdemi de burada saklı değil mi? Bir yarar sağlamıyorsak, bir faydalı iş üretemiyorsak bizi taştan, topraktan ayıran vasıflar neler o zaman? Engelli olmak almak değil; benim nazarımda vermektir aynı zamanda. Kısacası benim felsefem şöyle diyebiliriz:  Yararlı olmak, yararlı olmak, yararlı olmak…
Normal bireyler bile günlük yaşam koşturmacısı içerisinde çok fazla zorlanabiliyor. İlimizde her ne kadar gelişmiş iller sınıfında yer alıyor olsa da şehirsel problemler dezavantajlı grupları oldukça zorlamakta. Sanırım bu problemler içerisinde en dikkat çekeni de ulaşım. Malum, Adana trafiği de oldukça kaotik.” 
Peki Bu tarz durumlar sizi nasıl  etkiliyor..?
İsmail Özden:  “ Erişilebilirlik tüm engel gruplarının en önemli sorunlarından biri. Trafiğin karışık olması, alt ve üst geçitlerin erişilebilir dizayn edilmemesi; ışıklar ve akıllı kent tasarımlarının birbirinden kopuk olması bizlerin en temel sorunları arasında maalesef yer almakta. Yerel yönetimlerden ricamız, alt ve üst yapı çalışmaları öncesi ve sonrası muhakkak engelli bireyler hesaba katılmalı.
İşin içerisinde bizim olmadığımız, bizlerin fikirlerinin bulunmadığı hiçbir proje tam anlamıyla maksadına ulaşmayacaktır. Yerel yönetimler için tekrardan belirteceğim, muhakkak bizleri hesaba katsınlar. Sivil toplum örgütlerinden fikir alsınlar. Yakın zamanda Görbir ve Adana Valiliği işbirliğinde, görme engelliler için bir kitap bastırıldı. Kitap, Adana’nın turizm değerlerini anlatan Braille alfabeyle hazırlanmış bir el kitabıydı. Sanırım, çoğu ilde olmayan Adana’ya has bir projeydi… 
Bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz..?
İsmail Özden:  “ Öncelikle Adana Valiliğine ve Kültür Ve Turizm Müdürlüğümüze bu proje için şükranlarımı sunarım. Buram buram tarih kokan, her köşesiyle tarihe adeta şahitlik yapan bir ilde yaşamaktayız. Her ne kadar bizler bu değerleri anlatmaya çalışsak da muhakkak eksik, noksan kalacak. Adana valiliğimizle birlikte bu değerli tarihi mekânları sağ olsunlar görme engelliler için Braille yani kabartma alfabeyle bizler için bastırıp bir kitapçık hazırladık.Ben o kitaba dokunduğumda, adeta taş köprünün taşlarına  dokunmuş gibi  oldum.Görmeden sevdiğimiz  Adana’mızın tarihi mekanlarını kısıtlı da olsa bu sayede erişmiş olduk.  

O zaman İsmail bey, siz bu projeden çok etkilendiniz diyebilir miyiz..?
 İsmail Özden; “ Evet, kesinlikle çok beğendim ve son derece yararlı bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Coğrafyası, geçmişi, jeopolitik yapısı anlatmakla bitmez nitelikte. Bu değerleri sadece Adana’da biz değil, Türkiye çapında tüm görme engelliler okullarına hediye edildi. Bu sayede de Adana’yı bilmeyen, adananın tarihine dair fikri olmayanlarda bu kitap sayesinde bilinçlenmiş oldular ve olmaya da devam ediyorlar. Ben bir kez daha katkı sağlayan, bizlere destek veren yetkililerimize teşekkürlerimi sunuyorum.
    
Malum 10-16 mayıs haftası engelliler haftası.Yavaş yavaş da günler yaklaşıyor.GÖRBİR   olarak, bu haftaya dair çalışmalarınız, faaliyetleriniz yahut projeleriniz olacak mı..?
İsmail Özden; “ Herkesin maalesef bildiği üzere korona sürecinden geçmekteyiz. Fakat sınırlı ölçülerde de olsa bu haftayı bizler asla boş geçmek istemiyoruz. Bu bağlamda da yerel Adana büyükşehir belediyesi Engelli şube müdürlüğünce tertiplenmesi planlanan  “Engelli Sorunları” çalıştayında iştirakçi olacağız. Bu çalıştayda da ben Adana’ya dair sorunlar ve çözümler temalı raporunuzu sunacağım. Bu resmi olan etkinliklerimizden biri.
Öte yandan da online platformlar üzerinden üyelerimizle söyleşiler, münazaralar, seminerler ve konferanslar gerçekleştireceğiz. Ayrıca   online bağlantılar sağlayarak Türkiye’nin çeşitli tarihi mekanlarına bağlantı sağlayacağız. Bu da Türkiye’de bir ilk olacak. Fiziksel olarak bir araya gelemiyoruz diye işleri salmak pek tasnif ettiğimiz bir durum değil. Uzaktan da olsa hedeflediğimiz ve planladığımız faaliyetleri gerçekleştireceğiz.”
    
Beyaz baston sizler için oldukça önemli bir araç. Bu konuyla alakalı neler söylemek istersiniz..?
İsmail Özden; “ Arabalar için far ne derece önemliyse, uzay istasyonları için teleskop ne derece önemliyse beyaz bastonda hiç abartısız bizim için o kadar önemli. Her ne kadar özensiz inşa edilen kaldırımlar,  üst geçitler olsa da bizler bu aracı maalesef her durumda kullanmak zorundayız. Az önce belirttiğim gibi, eğer yerel yönetimler üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirirse hem bizim hayatımız güzelleşir hem şehrimiz güzelleşir. Hayatın içinde engelli bireylerin de olduğu asla ama asla unutulmamalıdır. Gerçekleştirilmek istenen fiziki projelere kesinlikle bizler dahil edilmeliyiz.
      
Derneğinizin adında kültür sözcüğü geçmekte. Kültürel alanda da çalışmalarınız sanırım mevcut. Bu konuyla ilgili neler yapıyorsunuz..?
Bu konu oldukça geniş ve kapsamlı bir konu.  Kısaca yaptıklarımız şunlar diyebilirim. Kızıldağ gezisi, geleneksel Kızıldağ sucuk etkinliği, yamaç paraşütü, il ve iller arası tarihi geziler, online çalıştaylar, müzik koroları, tiyatro grupları ve gösterileri gibi birbirinden oldukça farklı birbirinden oldukça ilginç ve zevkli kültürel faaliyetler yapmaktayız. Tabii yaptıklarımız asla bizim nazarımızda yeterli değil. Bir sonraki aşamamız,  ülkeler hatta kıtalar arası gezi ve seyahatler olacak. Adana’daki görme engelliler muhakkak bizi takip etsinler ve muhakkak bizlere dâhil olsunlar. Dünyanın çeşitli yerlerine gidip, “bize her yer Adana” demek istiyoruz. Bu hayallerimizi, hedeflerimizi inşallah korona sonrası gerçekleştireceğiz.
Bu bağlamda bir kez daha görme engelli camiasına seslenmek isterim. Unutmayalım ki kolektif mücadele sonuç getirir. Bir olursak bölünür, akabinde de parçalanır yok oluruz. Atalarımızın da söylediği gibi, bir elin nesi var; iki elin sesi var.
Ayrıca cümlelerime son vermeden, şehrimizin güzide gazetelerinden biri olan sizlerle böylesine anlamlı bir söyleşi yapıyor olmak beni ziyadesiyle mutlu etti. Sorunlarımıza dikkat çekmek, sesimizin kamuoyuna duyurulması adına verdiğiniz katkıdan dolayı da ayrıca şükranlarımı sunarım.” 
ÖZEL RÖPORTAJ Remzi Yıldırım Büyüksaat Gazetesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum