Reklam

Şevval hilali ne zaman görülür?

On bir ayın sultanı Ramazan ayının hangi gün gireceği hilale bakılarak öğrenilir. Hilali görmeden Ramazan ayına yani oruca başlanılmaz. Zira Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.), "Hilali (Ramazan hilalini) görünce oruca başlayınız ve hilali (Şevval hilalini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız." Bu yıl da Ramazan ayının sonuna geldik. İslam alemi şimdi de Ramazan Bayramını idrak etmeye hazırlanıyor. Peki 2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı için hilal göründü mü? Bayram hilali ne zaman görülür?

Şevval hilali ne zaman görülür?
12 Mayıs 2021 - 03:56
Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı hilali ne zaman görünecek? Kameri aylar, adından anlaşıldığı gibi başlangıcı ve bitişi ayın durumuna ve hareketlerine göre belirlenen aylardır. İslam’ın beş şartından biri olan farz olan oruç ibadeti, Ramazan ayında tutulduğundan ve Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, Ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekmektedir. Yine aynı şekilde Ramazan orucunu sonlandırıp Ramazan Bayramını idrak etmek için de yine hilalin görünmesi gerekir ki Kainatın Efendisi Hz. Peygamber (s.a.s.), "Hilali (Ramazan hilalini) görünce oruca başlayınız ve hilali (Şevval hilalini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız." (Buhârî, Savm, 5, 11; Müslim, Sıyâm, 3-4, 7-9) buyurmuştur.

Kameri aylar nasıl hesaplanır?
Bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.), "Biz ümmî bir toplumuz; hesap ve okuma yazma bilmeyiz. Şunu biliriz ki ay, ya 29 ya 30 gündür." (Buhârî, Savm, 13; Müslim, Sıyâm, 15; Ebû Dâvûd, Savm, 4) buyurarak, kamerî aybaşlarının belirlenmesinde hesap yöntemine de başvurulabileceğine işaret etmiş olmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de güneş ve ayın bir hesaba göre hareket ettiği (Rahmân, 55/5), bunların, diğer fonksiyonlarının yanında aynı zamanda birer hesap ölçüsü kılındığı (En'âm, 6/96), yılların sayısını ve hesabı bilmemiz için aya menziller tayin edildiği (Yûnus, 10/5), gökler ve yer yaratıldığı zaman on iki ay meydana gelecek şekilde bir nizam konduğu (Tevbe, 9/36), ayın yeryüzünden hilal şeklinde başlayıp kademe kademe farklı şekillerde görülmesinin insanlar ve hac için vakit ölçüleri olduğu (Bakara, 2/189) ifade edilmektedir.Hilal nasıl tespit edilir?
Buna göre Hz. Peygamber (s.a.s.), kamerî aybaşlarının belirlenmesi konusunda çıplak gözle görmeyi, başvurulacak yegâne yöntem olduğu için değil, belki o günkü şartlar içinde en sağlıklı sonuç veren yöntem olduğu için öngörmüştür. Hilali gözlemlemenin amacı Ramazan ayının girip girmediğini belirlemektir. Bu sebeple, hilali çıplak gözle görme dışında, bizi bu amaca ulaştıracak başka yöntemlerden yararlanmak da mümkündür. Bugün, insanoğlunun ulaştığı teknolojik gelişmişlik, ayın hareketleri konusunda en ince ayrıntıyı bile izleme imkânı sunmaktadır. Artık ince astronomik hesaplar yoluyla, gelecek birkaç yıllık namaz vakitlerini gösteren takvimleri hazırlama imkânı bile doğmuştur. Dolayısıyla kamerî ayların başlangıçlarını hesap yöntemiyle belirlemek meşrudur.

Ramazan Bayramı ne zaman?
Ramazan ayının sonlanıp Şevval ayına girildiğini gösteren hilalin tespiti Diyanet tarafından yapılmakta. Diyanet’in açıkladığı bilgiler doğrultusunda bu sene Ramazan Bayramı birinci günü 13 Mayıs Perşembe günü idrak edilmeye başlanılacak. Ramazan Bayramınün üçüncü günü ise 15 Mayıs Cumartesi günüdür. 

Bayramda oruç tutulur mu?
Bayram günlerinde oruç tutulur mu? Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur. Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık Ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum