Reklam

Siyasilerden Bildiriye Tam Kadro Tepki, Başsavcılıktan bildiriyle ilgili re'sen soruşturma.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili tartışmaların ardından bildiri yayımlayan 104 emekli amirale, hükümet yetkilileri ve siyasilerden sert tepkiler geldi.

Siyasilerden Bildiriye Tam Kadro Tepki, Başsavcılıktan bildiriyle ilgili re'sen soruşturma.
06 Nisan 2021 - 07:15

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili tartışmaların ardından bildiri yayımlayan 104 emekli amirale, hükümet yetkilileri ve siyasilerden sert tepkiler geldi. Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaparak “Böyle bir bildirinin demokrasiye zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını” belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

Tepki çeken bildiriye muhalefetten bazı isimlerden destek mesajı
Bildirinin ardından hükümet yetkilileri ve siyasilerden şu tepkiler geldi:

"DARBE ÇAĞRIŞIMI"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Yıllardır içeride, dışarıda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler; belli. Kahraman milletimiz 15 Temmuz’da sadece FETÖ’cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka.

"HADDİNİZİ BİLİN"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, millet iradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar... Haddinizi bilin. Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, hodri meydan.

"YERİNİZDE OTURUN"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Bir grup mütekait askerin darbe dönemlerini çağrıştıran açıklaması sadece kendilerini gülünç ve zavallı duruma düşürmüştür. Bilsinler ki aziz milletimiz ve temsilcileri bu zihniyete ve vesayet heveslilerine asla geçit vermeyecektir. Haddinizi bilin ve yerinizde oturun.

"O TÜRKİYE ESKİDE KALDI"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir ‘bildiri’ yazmışlar! 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin! Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye’nin önünü kesemeyecek!

"MONTRÖ’YE ETKİSİ YOK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Kanal İstanbul’un Montrö’ye etkisi yok, Montrö’nün de Kanal İstanbul’a etkisi yok. Bu, muhtıra niteliğinde bir bildiridir. Burada aba altından sopa gösteriyorlar, yani şöyle olur, böyle olur bir nevi bunlar görevde olsalar bir muhtıradır bu ama emekli oldukları için ‘Biz görevde değiliz’ diyorlar ama darbeyi çağrıştıracak üslubu kolayca görebiliyoruz bu bildiride.

"SABRIMIZI ZORLAMASINLAR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Bunlar zavallıdırlar, istismarcıdırlar, hukuk tanımazlar, milleti bilmezler ve kelimenin tam anlamıyla edepsizdirler. Bunlar son kalıntılardır...Söyleyeceğimiz cümle şudur, sabrımızı zorlamasınlar. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, devletimize, milletimize, tarihimize, medeniyetimize bağlıyız ve sadığız. Ve biz buradayız.

"ŞUNU İYİ BİLSİNLER"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe heveslileri şunu iyi bilsin, köhnemiş vesayetçi zihniyetin prangalarından kurtulan, bu zihniyetten hesap soran, gücünü milli iradeden alan bir Türkiye var artık. Bu ülkenin bekasını korumak demokrasiye saygıdan, hukuka bağlılıktan geçer.

"KABUL EDİLEMEZ"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlaması kabul edilemez. Bu yöntem ve üslubun siyasi hayatımızda neye karşılık geldiği bellidir. Bu yaptıkları hem milli iradeye hem de bir dönem taşıdıkları üniformaya saygısızlıktır. Bu, vesayet özlemiyle tutuşan bir zihniyetin canlı olduğunun da kanıtıdır.

MHP lideri Bahçeli: Amirallerin rütbeleri sökülmeli, emekli maaşları kesilmeli
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili bildiri yayımlayan emekli 103 amirale sert tepki gösterdi. Bahçeli, 'Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir.' dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den bildiri tepkisi: Zevzekliktir
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 104 emekli generalin yazdığı bildiri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akşener, "İyi Parti siyaset kurumunun karşısına geçmeye çalışan herkesin karşısındadır. 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri zevzekliktir." ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; " Darbe Söyleyeni İnsanlık Suçu ile suçlamalı" Bu amirallerin bildirisi konusunda, Demokrasi hangi şartta olursa olsun Milli İradeyi savunmak en temel ilkemizdir.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan;  Emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ile ilgili yayınladığı ortak bildiriye ilişkin “Tarihimizin utanç sayfaları askerlerin siyasete yönelik hadsiz müdahaleleriyle doludur. Bu acı hafıza depreştirilmemelidir. İktidarın, sürekli “düşman” belirlemesi ve suni mağduriyet kampanyasına devlet kurumlarını katması ise yarınlarımıza zarar verir. Çözüm tam demokrasidir.”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bazı emekli amirallerin açıklamasının haddini aştığını, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

15 Temmuz hain darbe girişimimn ardından siyasilerin tam kadro hassasiyeti kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılandı
 


Bu haber 256 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum