Ahmet ÖZKAN

Ahmet ÖZKAN

Maneviyatın Dili

BÖYLE KULLAR DA VAR

18 Eylül 2021 - 07:52

BÖYLE KULLAR DA VAR
 
1-) Birisi bir köle satın aldı eve getirdi ona sordu: Ne yersin? Ne yedirirsen diye cevap verdi,ne giyersin? Neyi giydirirsen, nerede oturmak istersin? İstediğin yerde, ne iş yaparsın? Verdiğin işi. 
Adam ağlamaya başladı ve dedi ki: Keşke rabb'ime olan teslimiyetim senin bana olan teslimiyetin gibi olabilseydi.
Köle: Efendim köle'nin efendisi karşısında efendisini razı etmenin dışında arzu ve isteği olamaz deyince,efendi: Allah için hür ol ben seni âzâd ediyorum.
 
2-) Hz.Ömer(r.a)Medine  dışında bir çoban görür, der ki : Bize bir keçi verir misin? Çoban:  Ücretle çobanlık yapıyorum, sürü benim değil der.
 Hz Ömer- denemek için- : Bize bir koyun sat kurt yedi dersin, onun üzerine çoban: Peki Allah nerede( görmüyor mu, görüyor) diye cevap verdi.
Bunun etkisinde kalan Hz. Ömer şehre girinceye kadar Allah görmüyor mu Allah görmüyor mu diye tekrar etmeye başladı sonra sürüyü ve sahibini sordu, buldu satın alıp o çobana hediye etti ve dedi ki :
قلت كلمة اعتقتك في الدنيا من الرق فارجو الله ان تعتق يوم القيامه من النار 
Öyle bir kelime söyledin ki dünyada seni kölelikten azad ettirdi,Allah'tan umudum o ki seni kıyamet günü ateşten de azâd eder.
 
3-) Kur'an ve sünnete uygun olmayan, yaptığı şatafatlı bir düğün ve ışıklandırma ile geceyi gündüze çeviren birisinin kapısını yoldan geçen birisi çalar, kapıyı açan cariye'ye sorar:  Bu köşk'ün sahibi hür mü kul mu, yani efendi mi köle mi? Cariye der ki: Ne kul'u  Bu köşk sahibi benim efendim'dir,hürdür köle falan değildir, adam der ki: Doğru kul olsaydı öyle yapmazdı.
Ev sahibi kulağından kalbine ulaşan  bu ses üzerine kapıya koştu kimdi bu diye sordu? Cariye :  Birisi şöyle bir soru sordu ben de şöyle cevap verdim ve  şu tarafa gitti.
Sarayın sahibi telaştan yalınayak  onun peşine takıldı, onu yakaladı ve : Ne dedin cariye'ye ?Adam cariye ile arasında geçen konuşmayı anlattı. 
Adı Bişr olan sarayın sahibi o gece ve daha önce yaptıklarından tövbe etti, bir daha saraya dönmedi bir daha ayağına ayakkabı giymedi 
gerçekten yüce Allah'a kul oldu.
Çarşıda pazarda dolaşırken, niçin ayakkabı giyiniyorsunuz yalınayak dolaşıyorsunuz diyenlere şu cevabı veriyordu: Benim ayağım yalın iken hidayet buldum, bir daha ayakkabı giymeyeceğim.

Bu yazı 26 defa okunmuştur.