Reklam
Bekir Fevzi YILDIRM

Bekir Fevzi YILDIRM

[email protected]

Davutoğlu'nun Adana Ziyaretinin Ardından

06 Nisan 2021 - 05:59

 Ahmet Davutoğlu; “ Darbe Söyleyeni İnsanlık Suçu ile suçlamalı”
Şehrimizde partisinin Sarıçam ilçe binası açılışı, çeşitli ilçelerde kongreler için gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Taşköprü Oteli'nde basın bilgilendirme toplantısındaydık.


Sayın Davutoğlu Sarıçam, Kozan, İmamoğlu’nda kendisine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti duygulanarak anlattı.

Davutoğlu, Adana'yı, sorunlarını ve çözüm önerilerini, Adanalı, atanmış ve seçilmişlerden daha iyi biliyor, bilinçli bir vaziyette Adana'nın sorunlarını gündeme getirdi. Davutoğlu Adana'nın tarımını, sanayisi, enerji üssünü, kentsel dönüşümünü, köprülerini yollarını en ince ayrıntısına kadar anlattı. Türkiye'de ekonomiyi, özgürlükleri hukuku, eğitim sistemlerini anlatan Davutoğlu, İstanbul sözleşmesi ve HDP'nin kapatılması konularına da değindi. Davutoğlu, ortak çizgilerde ortak paydalarda buluşabiliriz ve muhakkak buluşmalıyız dedi. Ahmet Davutoğlu, ben diyet ödedim,  Ömer Seyfettin'in “Diyet’i” gibi diyet ödedim dedi. Davutoğlu, güçte yozlaşma var olduğunu vurgulayarak hassasiyetini belirtti. Davutoğlu; “Darbe girişimi lafını etmeyi dahi, Türkiye’de artık ‘insanlık suçu’ olarak görmek nitelendirmek lazım.

Bugün HDP’yi kapatırsanız en çok kim memnun olacak biliyor musunuz? Kandil’dir! Bakın size siyaset hakkı da tanımıyorlar deyip o gencecik beyinleri kandıracaklardır. Parti kapatan zihniyet Demokrasiyi kapatacaktır.”

Tarihi Taşköprü Otelindeki basın toplantısında, , Partilerinin kurumsallaşması için adım adım gezdiklerini belirten Davutoğlu, "Ne zaman, hangi şartlarda olursa olsun biz seçime hazırız" diye konuştu.

PARTİMİZ HANGİ ŞARTLARDA OLURSA OLSUN SEÇİME HAZIR
Kongrelerini gerçekleştirdikleri illerde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını, Gelecek Partisi olarak toplumda bir umut dalgası oluşturabilmek için yola çıktıklarını belirtti.


Genel Başkan Davutoğlu, “dün Adana'da gördüğüm tablo beni çok mutlu etti. Kongre yaptıktan sonra gittiğim her yerde 3-4 ilçeyi de ziyaret ederek, bazen köylerde de durarak halkı dinlemeye, anlamaya çalışıyorum. Üzüntü verici olan bu karamsarlık, ümit verici olan ise bir sene öncesine göre siyasi olarak insanların bütün baskılara rağmen daha fazla konuşmaya başlaması, seslerini yükseltmesi ve partimize olan teveccüh ile de bir umut dalgasının yeşermeye başlaması. Gelecek Partisi'nin, Türk siyasetindeki tarihi rolü zamanla anlaşılacaktır. Ama en önemli rolünün şu olduğu kanaatindeyim; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin de devreye girdiği 2018 yılında Türkiye'de sadece iki parti kurulabilmişti, 2019 yılının aralık ayında ise kurulan üçüncü parti, bizim partimiz olmuştu. Bizden sonra 28 parti kuruldu. Birilerinin çıkıp cesaretle ön alması, bedel ödemesi, baskı görmesi gerekiyordu. Biz bunu göğüsledik ve bu baskılara rağmen Anadolu'da, Trakya'da yiğit insanlar çıkıp yeni bir siyasi çizgi oluşturdular. Şimdi partimizin kurumsallaşması için adım adım geziyoruz. Ne zaman, hangi şartlarda olursa olsun biz seçime hazırız., Ülkenin her bölgesinde örgütlenebilen bir parti olduklarını aktaran Davutoğlu, partilerinde Türkiye'nin bütün renklerinin bulunduğunu belirterek Türkiye çapında sorunları Gelecek Partisi olarak yeni iklimlerle çare olacaklarını söyledi.”

İNSANLARIN EKONOMİYE GÜVENİ KALMADI

Partisinin düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalar da; İnsanların artık ekonomiye güvenmediğini vurgulayan Genel Başkan Davutoğlu; “ Yarınların endişesi var vatandaşın üzerinde ve sıkıntıyı hep beraber çekiyoruz. Yaptığım gezilerde bir aile;” Oğlumu büyük çilelerle okuttuk ama hala ben bakıyorum. Ve artık çocuklarımızın onuru kalmadı”. Bu durum gençleri ülkeyi terk etme düşüncesine sürükleyebiliyor. Biz Gelecek Partisi olarak topluma bir umut kapısı oluşturabilmek için yola çıktık. Dün Adana gördüğüm tablo beni çok mutlu etti. Kozan gezimiz de 4 saat kaldık. 5 Saat daha kalsaydık halkın yoğun ilgisine ancak karşılık verebilirdik. İnsanların serzenişleri ile partimize olan umut dalgasını genişletiyor “ dedi.

ADANA ÇOK ÖNEMLİ İLKLER ŞEHRİDİR
Adana’ya uzun zamandır gelip gittiğini belirten Ahmet Davutoğlu, Adana her alanda ilkler şehri olması yönüyle önemli bir merkezdir. Tarımda, Üretimde ilk başarı Adana’dan gelmiştir. Makineleşme ve Sanayi alanında öncü kentidir Adana. Yakın tarihe kadar ülkenin 4. Şehri olarak kabul edile gelmiştir. Adanamızın son dönemde bu gelişmişlik yönü ağır aksak ilerlemektedir. Ancak hiçbir Adanalı pasif değildir. Edebiyatta, Yaşar Kemal, Sinemada Yılmaz Güney, Müzikte Ferdi Tayfur’dan Futbolda Fatih Terime Kadar, bu şehrin ülkeye mal olmuş iddialı isimleridir. Gölge kabine kurduk, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ve her bakanın bizde parti olarak karşılığı var. Hepsinde bir arkadaş görevli. Başbakanlığı bıraktıktan sonra, Bu arkadaşlarımdan sürekli rapor alırım. Maalesef Adana’da birçok büyük proje, Metro, Güney Çevre Yolu, Çukurova Havaalanı olmak üzere ulaşım işi nerdeyse yarım kalmış. Çok üzüldüm. Oysa Adana Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun, Asya bölgesinin en verimli ovalarına sahip bir kentimizdir. Kadim tarihin en bereketli topraklarıdır.


AHMET ABİ HOŞGELDİN SESİ BENİ MEMNUN ETTİ
Kozan kongresinin ve gezisinin kendisine çok şey öğrettiğini dile getiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; “ Hamd ederek, Şükür Namazı kıldıracak düzeyde karşılaştığım ilgi alaka karşısında bana şunu öğretti; Bir insanın gerçek gücü makamı bıraktıktan sonra halk içinde gördüğü muhabbetle ölçülür. Makamda iken herkes saygı göstermek zorunda, isterse göstermesin. Makamı bırakmış hiçbir vasfın olmadan halkın içine girmek ve Kozan’da arkamdan bir ses geldi. Allah’ım ne kadar güzel ses; ‘Ahmet abi hoş geldin’ dedi. Başbakan demiyor, ne kadar güzel Ahmet Abi diyor ne kadar güzel. Sanki aileden birisiyim gibi. Bundan daha büyük bir memnuniyet olamaz açık söylemiş olayım “ diye konuştu.


15 TEMMUZ’A 103 GÜN KALA 103 EMEKLİ AMİRAL BİLDİRİ YAYIMLADI
Basın toplantısında, “15 Temmuz Olaylarına 103 gün kala 103 Emekli Amirallerin bildirisi konusunda neler düşünüyorsunuz?”, ikinci olarak, “Sayın Erdoğan ile siyasete başlarken bir ekip olarak birlikte başladınız. Sizin gibi değerli insanlar ortaya çıktı. Erdoğan eli ile ortaya çıktınız sizlerde bir değer olduğunuz ortaya çıktı. Sonra ne oldu bir güç zehirlenmesi mi oldu?” Davutoğlu’na diğer sorum ise, “HDP Git gide güçlendiriliyor! HDP’nin kapatılması ile ilgili neler söylersiniz?’ şeklinde sorularıma; “ Bir Akademisyen olarak topluma bilime saygılı olarak yapılan bildirilere bir ilkeye indirgerim. Yani; Bu amirallerin bildirisi konusunda, Demokrasi hangi şartta olursa olsun Milli İradeyi savunmak en temel ilkemizdir. Birisi şu veya bu şekilde, Asker-Sivil bugünün Cumhurbaşkanımızın makamını eleştiriyoruz karşı çıkıyoruz. 15 Temmuz halk direnişini yöneten bu arkadaşlar, İstanbul İl Başkanı şuan yanımda, hepsi bizim ile birlikte. Hepsi ile görüşüyoruz. Saygı çerçevesinde eleştirilerimizi siyasi boyutta yapıyoruz. Darbe konusunda kim olursa olsunlar, Nereden gelirse gelsin, buna net tavır sergilememiz lazım. Ancak şu da olabilir herhangi Akademisyen gurubu Türkiye ile alakalı kanaatlerini bildirebilir. Ancak Darbe girişimi lafı dahi eden olsan Türkiye’de artık ‘insanlık suçu’ olarak görmek nitelendirmek lazım. Diğer yandan Sayın Erdoğan ile hukukumuz çok eskiye dayanır. 1996 yılından beri her siyasi seçimler öncesinde teklifler aldım.

Dışişleri Bakanı olarak başladım siyasete. HDP’nin Kapatılması dahil Siyasi partilerin kapatılmasına ben karşıyım. Nizam Partisinin toplantısına katıldım. Bir çokta toplantıya merakımdan katıldım. Nizam Partisi kapatıldı, Selamet Partisi kapatıldı, Refah Partisi Kapatıldı, Fazilet Partisi kapatıldı, kapatıldı da kapatıldı. Ne değişti? MHP 12 Eylül darbesi ile kapatıldı. Milli Çalışma Partisi kuruldu. Ne değişti? Siyaset alanını daralttığınızda şiddet alanı artar, Terör alanı artar. Bugün HDP’yi kapatırsanız en çok kim memnun olacak biliyor musunuz? Kandil! Bakın size siyaset hakkı da tanımıyorlar deyip o gencecik beyinleri kandıracaklardır. Parti kapatan zihniyet Demokrasiyi kapatacaktır. Anayasa Mahkemesini Kapatmak isteyen zihniyet sonunda demokrasiyi de kapatır. Türkiye’yi de içine kapatır. Bizim bu konularda artık öz güven içinde olmamız lazım. Yarın aynı iddialarla Ak Parti kapatılması için dava açsa birisi bu hiç olur mu? Terör konusunda elbette mesafe koyacağız. Halkı bezdirmeyin bunaltmayın. Kutuplaşmalardan bıkmış halk bezmiş durumda. Biz artık Güney Doğu Anadolu’daki vatandaşlarımızın da kalbini kazanmamız lazım. Kayyum ile KCK arasına sıkışmış halkın bir nefes alması sağlanması lazım. Biz Gelecek Partisi olarak bu vatandaşlarımıza nefes olacağız “ açıklamalarında bulundu.


Teşkilat organizesiyle zamanında teşkilatı toparlayan il Başkanı Ebubekir Yıldırım ve teşkilatı bana göre genel başkandan büyük bir övgü aldı.  Genel başkanının moral ve motivasyonunun üst düzeyde olmasına vesile oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Zeydan Karaları ziyaretini, eşi vefat eden Seyhan belediye başkanı sayın Akif Akay'a taziye ziyaretini ve basın toplantısı sonrasında da Milli Görüş'te ağabeyleri olan Hakk'ın rahmetine kavuşan merhum Süleyman Çalışkan için Çalışkan ailesine taziye ziyareti yapan Davutoğlu, basın toplantısı sonrasında Adanalılara Selam ve muhabbetini iletti.

 

Bu yazı 138 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum