Reklam
Kurtuluş KILINÇ

Kurtuluş KILINÇ


Başarılı Bürokrat Kağıtta Yazanı Uygulayan Değildir

09 Haziran 2021 - 00:13Geçtiğimiz hafta Adana'nın çalışkan aynı zamanda basın mensuplarıyla her zaman sıcak bir ilişki kuran bürokratlarından Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer'i Barış Gazetesi ailesi olarak ziyaret ettik.

Genel itibariyle ziyaretin kısa olanı makbuldür derler ama Nevzat Bey çalışmalarıyla ilgili öyle önemli şeyler anlattı ki konular bitip kalktığımızda bir hayli uzun zaman geçmişti.

Ziyaretimiz mesai saatinden sonra olmasına ve yaklaşık 2 saat sürmesine karşılık hem yardımcıları hem personelleri güleryüzle çalışmaya devam ediyorlardı.

Bunu birbirini sevmeyen insanlar başaramaz. Demek ki Nevzat Bey yardımcıları ve personelleriyle çok iyi bir koordinasyon kurabilmiş.

Ziyaretimizin hemen ardından gazetemizde Nevzat Bey'in açıklamaları ile ilgili önemli bilgiler yayınlanmıştı. Ben de bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buradan itibaren yazacaklarımın tamamı 2021 yılı Nisan ayı verilerine göre düzenlenmiş bilgiler.

* Adana'da 18088 engelli vatandaş evde bakım hizmetlerinden faydalanıyor. Bu vatandaşlara kişi başına ödenen aylık miktar 1.657,86 lira.

* Adana'da 62.262 kişi engelli kimlik kartı hizmetlerinden yararlanıyor. Bu sayı Türkiye'nin %6'sını oluşturuyor.

* Adana' da 7 adet özel bakım merkezi var. Bu merkezlerden 484 vatandaş faydalanıyor ve merkezlere her bir hasta için devletin ödediği miktar (teşvik ve harçlık dâhil) 4.736.17 TL.

* Kurum ücretsiz seyahat kartı kapsamında her araç için her ay 1.000,00 TL ödeme yapıyor. Yani her ay yaşlı, engelli vb. vatandaşları araçlarına almayan araç sahiplerinin bir çoğu hak etmedikleri paraları ceplerine indiriyor.

* Keşke hiç olmasa ancak anne ve babalarını kendilerine yük gören çocuklar ya da çocuklarının yanında rahat etmeyeceğini düşünen ancak kendi bakımlarını da yapamayacak durumdaki yaşlılar için Adana'da toplam 254 vatandaşımızı ağırlayan 2 huzurevi var.

*Adana'da 1 Engelsiz Yaşam Merkezi, 1 Engelli Gündüz Bakım Merkezi, 2 Huzurevi, 4 Umut Evi engelli ve yaşlılara hizmet veriliyor. Bunlar tabi bakanlığa bağlı yerler. Bir de özel kurumlar mevcut

* Türkiye'de en çok şehit veren illerden birisi de Adana. Zaten, Çukurova biliyorsunuz şehitler diyarıdır. İlimizde; 700 şehidimiz ve 1.098 gazimiz var. Nevzat Bey bu ailelerimize de kurumlarının büyük hizmetleri olduğunu ifade etti. Konu hassas bir konu olunca ben de ayrıntı istemedim.

Nevzat Müdür uyuşturucu ile mücadeleye de çok önem verdiklerini ve bu kapsamda bu yıl toplam 150 kişiye eğitim verildiğini vurguladı.

Kurumun yükünü çeken gruplardan birisi de ASDEP personelleri. Bu arkadaşlarımız bütün sosyal vakalarda en önde yer alıyor. Proje kapsamında ziyaret edilen hane sayısı 54.676, görüşülen kişi sayısı 55.394'müş. Ailelere gerekli rehberlik yapılmış ve 1.989 kişiye (aile, cinsel istismar, madde bağımlılığı vb.) eğitim verilmiş.

Nevzat Özer görüşmemiz sırasında en çok koruyucu aileler üzerinde durdu. Şu an Adana'da 208 aile 283 çocuğa koruyucu ailelik yapıyormuş. Adana bu anlamda Türkiye genelinde 5. sırada olsa da Nevzat Bey öncelikle 4. sıraya yükselmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu arada ilk defa öğrendiğim bir konu var. Koruyucu aile sisteminde devlet, ailelere çocuk başına fena sayılmayacak bir maaş ödüyormuş.

Evlat edindirme hizmeti kapsamında ise 56 ailenin yanına 58 çocuk yerleştirilmiş.

Bu konuda Nevzat Bey gece yarısı bile gidip çocukların kaldığı yerleri kontrol ettiğini söyledi. Daha da önemlisi çocuklarla ilgili (bugüne kadar olmayan ancak mutlaka olması gereken) kabul merkezleri oluşturmuşlar. Bu merkezlerde gerekli yasal işlemler tamamlandıktan sonra çocukların ailelere teslimi ya da devlet korumasına alınması kararlaştırılıyormuş.

Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün çok önemli bir hizmeti daha var. Boşanma sürecindeki ailelere yönelik danışmanlık hizmetleri için bu yıl 108 aile başvuru yapmış. Bu ailelerden 34'ü boşanmaktan vazgeçmiş. Bu sayının ben daha sonraki zamanlarda artacağını düşünüyorum. Bakarsınız bu konu yaygınlaşır ve boşanma aşamasındaki her aile bu hizmeti mecburi olarak almaya başlar. Böylece boşanma sayılarında da büyük bir azalma olur.

Toplumun en temel taşı aile. Aileyi yıkmak için birileri her an fırsat kolluyor ve çalışmalarına devam ediyor. Çünkü aile biterse bireyselci bir toplum oluşur o da egemenlerin işine yarar.

Boşanmaların önüne geçmek için önemli adımlardan birisi de evlilik öncesi bilgilendirme ve eğitim çalışmaları. Bunun için de 2021 yılında müdürlük bünyesinde 139 kişi evlilik öncesi eğitim almış.

* Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda da önemli adımlar atılmış. Bugüne kadar 302 kişiye bu kapsamda eğitim verilmiş.

Aslına bakarsanız bence bu meseleyi kadına veya erkeğe yönelik şiddet diye ayırmamamız gerekir. Bunun adı toplumsal şiddettir. Erkek fiziksel manada ne kadar şiddet uyguluyorsa kadın da psikolojik olarak en az o kadar şiddet uyguluyor. Aile içi ya da toplumsal şiddetin önüne geçmek için toplu halde mücadele etmemiz şart. Cinsiyetçi bakış açısıyla aile içi ya da toplumsal şiddeti önleyemeyiz.

Nevzat Özer gayretli, samimi, heyecanlı bir insan. Toplumun dertlerini dert edinmiş ve bu noktada üzerine düşenden fazlasını yapmaya çalışan bir bürokrat. Bürokrat kimliğinin yanında iyi bir toplum bilimci, iyi bir sosyal bilimci, iyi bir yazar, iyi bir öğretmen. Sadece kanun kitaplarında yazan cümleleri uygulayan değil, sorunu sahada gören, çözüm için emek sarf eden ve yorulmak nedir bilmeden çalışkan bir isim. Son dönemde Adana'ya gelen başarılı bürokratlardan birisi.

Kendisini tebrik ediyor, kendisine ve ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum.  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum