Reklam
Metin ÖZEL

Metin ÖZEL

Tükenmez Kalem
[email protected]

BU KOR ATEŞ HİÇ SÖNMÜYOR

26 Mart 2021 - 14:14

2018 Yılının Mart ayında ‘’Göçmen Eğitimi ve Entegrasyonu’’ konulu bir AB projesi için Avusturya’nın Viyana Şehrinde on günlük bir eğitim gezisinin ekibinde yer almıştım.

Sabahları projenin eğitim çalışmalarına katılıyor ve öğlenden sonralarımda genellikle Viyana Şehrini gezip tanımaya çalışıyordum. Bir gün öğlenden sonra ekipte bulunan Hüseyin DALAK, Fatih ACARGİL ve Celal LOĞOĞLU ile beraber Viyana’dan geçen Tuna Nehrini olabildiğince gezip tanımaya çalışıyorduk. Yorulmuş ve acıkmıştık hemen yakında üzerinde Türkçe tabelası olan döner salonuna beraber gittik. 

Salonu tanımaya çalışıyorduk, salonda çalışanlarda bizi tanımaya çalıyorlardı.  Bu esnada Doğu Türkistanlı olduğunu öğrendiğimiz döner ustası, bizimle ilgileniyordu. Siparişlerimizi aldı ve tezgâhın başına geçip siparişleri hazırlamaya başladı. Bu esnada Doğu Türkistanlı döner ustasına kaç yıldır Avrupa’da olduğunu sorduğumuzda çocuk yaşlarda geldiğini yaklaşık 26 yıldır Avrupa’da anadan, babadan ve kardeşlerinden ayrı olduğunu, 26 yıldır hiç onları görmediğini, simalarını dahi zor hatırladığını, sadece yaşadıklarını bildiğini , takip edildikleri için telefon ve internet üzerinden dahi görüşemediğini söyledi.  Bende “Aileni çok özlemişsindir,” dedim.

Elinde döner ekmeği ve döner bıçağı bulunan ustanın gözlerinden şırıl şırıl gözyaşları akmaya başladı. O anda duygulanan döner ustası,  “Sizin için hasret;  ziyaret edince biter; bizler sadece özlemiyoruz, içimizde ve dışımızda kor ateşle yanıyoruz. Bu kor ateş de hiç sönmüyor bizim için kavuşma, zindandır, işkencedir, katliamdır, gözlerinin önünde annenin, babanın ve kardeşlerinin yok edilmesidir. Bu nedenle ben onların nefes alıp verdiğini bilmem bile beni teselli ediyor. İçimdeki sıla hasreti bitmez… “diyerek hüzünlü kelimeleri nakış gibi sıralayıp durdu.

Bir anda ortam hüzünlü bir havaya büründü. Gözyaşları içinde hazırlanan dönerleri yiyip bitirmeden dönerci ustamıza teşekkür ederek, tez zamanda ailesine  ve akrabalarına kavuşmasını Allah’tan temenni ederek ayrıldık.

Salondan hep beraber ayrıldık .Arkadaşlarımla beraber konakladığımız otele doğru yürüyordu,  yürürken hepimizi salondaki matemli bir hava etkilemişti.. Birbirimizin yüzüne hüzünle bakıp, Allah’tan dini, etnik, siyasi baskılara maruz kalmış, vatanından uzaklara sürgüne gitmek zorunda kalmış ana, baba, kardeş hasreti çeken mazlumlara yardım ve tüm insanlığın adalet içinde yaşamasını temenni ederek, gezimizi tamamlayıp konakladığımız otelimize döndük...

Yıl 2021 Mart ayı Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Türkiye’ye Diplomatik bir ziyaret te bulunduğunu haberleri TV’lerden izleyince 2018 yılındaki  hüzünlü hikayeyi yad etmek istedim......

Selam ve dua ile...
Metin ÖZEL
25/03/2021
 

Bu yazı 643 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum