Reklam
Metin ÖZEL

Metin ÖZEL

Tükenmez Kalem

Ağır Bedeller Ödeyeceğiz

10 Nisan 2021 - 10:50

Kasım 2019 ‘dan itibaren ülkemiz ve dünya Covid -19 salgın hastalığı ile mücadele ediyor. Günlük vaka sayıları 50 binleri aşmış, her gün birkaç yüz kişi hayatını kaybediyor, hastahanelerin yükü her geçen daha gün daha da ağırlaşıyor, Covid – 19’dan dolayı insanların ekonomik daha da artıyor. Dünya ülkelerinin de benzeri sıkıntıları yaşamakta olduğunu yapılan haber ve resmî açıklamalardan izlemekteyiz.  Ülkemiz ve dünya ülkeleri bu konuda çok ciddi bedeller ödemesine rağmen vatandaş olarak pek ders çıkarmış gibi yaşamıyoruz.

Bu işin ciddi bir mesele olduğunun ya bilincinde değiliz ya da bilincindeyiz ancak sorumsuzca davranıyoruz. Bir eğitimci arkadaşım kendisinin Covid -19 filyasyon ekibinde olduğunu temaslı ve karantinada olan kişilerin evde karantina da olup olmadıklarını kendisine verilen fitas yetkilisi denilen sisteme düşen kişileri takibi için evlerine günlük ziyarette bulunduğunu söyledi.
Yaşadığı üç olayı şöyle anlattı; 
İlk olayda filyasyon sistemine düşen temaslı hastalardan birinin evine gittim, kapıyı çaldığımda eşi pencereden baktı. Kendimi tanıtıp, ‘’Eşinin Covid-19 temaslı olduğunu evde karantinada olup olmadığını kontrol için geldiğimi’’ söyledim.

Evin hanımı ‘’Eşim evde uyuyor. ’’dedi.
Filyasyon ekibindeki görevli arkadaş kişiyi görmek için ‘’size zahmet uyandırın bir göreyim geçmiş olsun dileklerimi belirteyim.’’ diye tekrar kişiyi görmek istediğini belirtti.
Bu sefer evin hanımı mahcup bir şekilde doğruyu söylemek zorunda kaldı; ‘’Ya çok sıkılmıştı kahveye gitti. Önemliyse telefon açayım gelsin.’’dedi. Hayretler için de kaldım ve sisteme kişinin karantina kurallarına uymadığını sisteme işleyerek oradan ayrıldım.

İkinci olay ise; yine Covid -19 testi pozitif çıkmış bir kadının sistemde belirtilen adresine gittik. Evlerinin önünde sehpalar kurmuş ve kendi yaş kategorisindeki kadın arkadaşlarını davet etmiş birlikte sohbet ediyordu. Çay içen kadınlara ilgili ismi sordum kişinin yanlarında oturduğunu görünce ‘’senin evde izole bir şekilde olman gerekiyor ne işin var bu insanların içinde’’ dediğimde kadın utanarak kalıp içeri gitti.

Üçüncü olayda ise fabrikada çalışan bir işçinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını evine karantinada olup olmadığını kontrole gittik. Evin bireyleri önce evde olduğunu, uyandırılması istendiğinde ise ‘’ya kusura bakmayın çocuk bezi alacak kimse yoktu bu nedenle markete çocuk bezi almaya gittiğini’’ belirten mazeretler kullanmaya başladı. Bu gibi durumları gördüklerini ifade etti.

Yukarıda anlattığım bu üç örnek gibi örnekleri çoğalmak mümkün ancak bizler pandemiyi atlatmak istiyorsak pandemi kurallarına uygun yaşamayı içselleştirerek yaşamalıyız. Yoksa bunca sağlık çalışanının mücadelesi, pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden sağlık ve kamu görevlilerinin, devletimizin yaklaşık bir buçuk yıldır pandeminin her türlü etkisini en aza indirmek için verdiği emekleri hiçe sayarak yaşamaya devam etmiş oluruz. Bu insani bir yaklaşım değildir. Kurallara uyarak hem kendi yaşamımızı hem toplumun diğer bireylerinin yaşamlarını koruyarak yaşamak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Ayrıca şunun altını kalın harflerle belirtmek isterim ki son zamanlarda   Covid -19 aynı aileden birçok kişinin hayatına mal olmaya başlamıştır.

Unutmayın ki bu konularda bu sorumsuz tutum ve davranışlar devam ettiği sürece yürütme daha sert tedbirler almak zorunda kalacaktır. O zaman hep beraber daha ağır bedeller ödemek zorunda kalacağımızı herkese hatırlatıyorum.

Selam ve dua ile...........
Metin ÖZEL