Sait ÖZDEMİR

Sait ÖZDEMİR


BAŞKASI OLMA KENDİN OL.

11 Ekim 2021 - 10:43

Günümüzde dünyada ve ülkemizde yaşanan problemlerin bana göre  temel kaynağı   kişinin kendisini tanımamasıdır. İnsanların sahip olduğu maddi ve teknolojik imkanlari ile  daha mutlu olmaları beklenirken, daha mutsuz daha  yalnız ve yardımsever  olmaktan uzak bir hale geliyorlar.
Bunun sonucunda insanlarda manevi duygular gerilerken maddi olarak da  dünyaya karşı sevgi yerine yalnızlık, öfke, kızgınlık ve endişe duyguları artarak devam ediyor.
Bunun sonucunda  daha duyarsız bir toplum olma yolunda hızla yol almaya devam ediyoruz.
İnsanların  bir çoğu toplum  içerisinde  başkaları tarafından kabul edilmeyeceğinden korkar hale geldi. Aslında onları korkutan kabul edilmemekten ziyade yalnızlıktan başka bir şey değildir.
Sosyal ağlarda hep en iyi yanımızı ön plana çıkarmaya gayret  etmekteyiz.Bunu neden yapıyoruz?
Çünkü başkasının onayını almak onaylanmak önemli de onun için. 
Günümüz toplumunda davranışlarımız ve hatta giyiniş tarzımız, saçlarımızı tarama şeklimiz, konuşmamız vs. hepsi, başkalarının kabulünü kazanmaya yönelik olarak gerçekleşiyor.
Başkalarından ‘beğeni" alacağını düşündüğümüz şeyleri sürekli paylaşıyoruz.Beğenilmeyeceğini düşündüğümüz şeyleri internette paylaşmaktan  kaçınıyoruz.
Gerçek hayatımızda da aynı şey geçerlidir. Başkalarının daha çok hoşlanacağını düşündüğümüz yanlarımızı gösteririz.
Bu arada Ralph Waldo Emerson’un şu sözü bu tezi bu sözümü en güzel sekilde desteklemektedir.,“Sürekli kendiniz olmaktan sizi alıkoymaya çalışan bir dünyada kendiniz olmak, işte en büyük başarı budur.”diyor.
Bir türlü kendimiz olamıyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki, kendimizi kabul etmezsek, başkaları bizi asla kabul etmeyecektir.
Başkalarından  sürekli onay beklemek, kendinizi yalnız hissetmenize neden olabilir. Ama kendimizi kabul etmek ve hatalarımızdan ve erdemlerimizden ders çıkarmak, gerçekten olduğumuz kişiyi tanımamıza yardımcı olacaktır.
Artık evler büyüdü aileler küçüldü.Sosyal medyada yüzlerce arkadaşa rağmen gerçek bir dosta sahip olamıyoruz.
Günümüz dünyasında sosyal ve ekonomik anlamda hareketlilik olmasına karşın toplumun büyük kesimi yalnızlık yaşıyor.
Sonuç olarak,insanlar, bu yüzyılda daha da yalnızlaşarak, aslında farkında olmasalar da, insanlıktan uzaklaşıyorlar ve hayatı kaçırıyorlar.
Hayatın tadına varmak ve dolu dolu yaşamak dileğimle
Kalın sağlıcakla
Sait ÖZDEMİR
Uzman Psikolojik Danışman
www.saitozdemir.net
 

Bu yazı 284 defa okunmuştur.