Reklam
Talip KOKTAŞ

Talip KOKTAŞ


Bayramımız Bayram Ola…

15 Mayıs 2021 - 01:08


Yüce Allah, oruç tutan kulları için cennetin sekiz kapısından biri olan Reyyan Kapısını ayırmıştır. Bununla ilgili olarak da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." buyurmuştur. Hatta o kapıdan girenlerin bir daha asla susama hissi duymayacakları da bazı rivayetlerde yer almaktadır. Ne güzel ve ne büyük ödül. Bir Müslüman için en büyük bayram Reyyan Kapısından cennete girdiği gün olsa gerek. Ne mutlu o kapıdan girenlere.

Bir hilalle başlayıp bir hilalle nihayete eren mübarek Ramazan’ın sonuna geldik. Otuz gün boyunca tuttuğumuz oruçlarımızı şimdi bayram ile taçlandırma vakti. Bir aylık sabrın ödülü oluyor bayramlarımız. Rabbimiz, bize, rızasını murat ederek nefsimize hâkim olup bir ay boyunca imsaktan iftara kadar sabretmemizin ödülü olarak bayramı lütfediyor.

Bayramlar, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, küslerin barıştığı, dargınlıkların ortadan kalktığı, yeniden ümmet olduğumuzu hatırladığımız, hüzünlerin paylaşılarak azaldığı, mutlulukların da paylaşıldıkça arttığı güzel günlerin habercisidir.

Lakin içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde eski bayram tatlarını bulmamız imkânsız hale geldi. Korona virüs, bayram tadımızı kaçırdı derken, bu da yetmezmiş gibi bir de siyonist İsrail zulmü eklendi bunun üstüne.

Mübarek Ramazan ayında ilk kıblemiz Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da işledikleri zulüm ile bayramımızı kana buladılar. Bu yaptıkları da ilk değildi esasında. Her yıl mütemadiyen Ramazan ayında başladıkları zulme, bayramımızı zehir ederek devam ediyorlardı. Biz ise kuru sloganlarla içimizi rahatlatıyor, günü kurtarmaya çalışıyorduk. Bugün de geçen seneden farklı bir şey yapmadığımız müddetçe seneye Ramazan ayında aynı görüntülere şahit olmamız kaçınılmaz olacaktır.

Tolstoy’un “Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.” sözü gelip oturuyor yüreğe ve insan olmamız gerektiğini hatırlatıyor bize. Kendi acımızı duymak yetmiyor insan olmak için. Başkalarının acısını duyabildiğimiz ve acısına ortak olabildiğimiz kadar insanız.

İnsanlığımızı unuttuğumuz yerde maalesef zulüm başlıyor. Yüce Allah, “Zulmedenlere en küçük bir meyil göstermeyin, yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.” (Hud Suresi, 113. Ayet) buyurarak zulme rıza göstermenin de zulüm olduğunu bize bildirmektedir. Ne zulme tarafız, ne zulme rıza gösteriyoruz, ne de zalimden yanayız. Her zaman mazlumdan ve haklıdan yanayız. En büyük silahımız ise zalimlerin mallarını boykot ve dilimizdeki duamızdır. O zaman gelin bu bayram günü açalım ellerimizi ve bütün insanlık adına Filistin, Kudüs ve bütün mazlumlar için dua edelim:
“Ya Rabbi, mübarek günler hürmetine, tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler hürmetine ve içinde bulunduğumuz bayram hürmetine zalimler topluluğunun ıslahları mümkün değilse onları kahreyle. Mazlumları muzaffer eyle. Kudüs, Gazze ve Filistin’i özgür eyle. Her zaman mazlumun yanında, zalimin karşısında olmayı bizlere nasip eyle. Bayramların birliğimize ve dirliğimize vesile olmasını, bayram tadında güzelliklerin ömrümüze letafet katmasını nasip eyle. Bayramlarımız bayram olur inşallah.” Âmin

Dualarımızın kabul olması temennisiyle İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyor, sevdiklerinizle mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir bayram geçirmenizi diliyorum.

“Iydiniz sa'îd, ömrünüz mezîd, her rûzunuz bir ıyd olsun”
“Bayramınız mutlu, ömrünüz uzun ve her gününüz bayram olsun.”

A.Talip KOKTAŞ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum